Cemaat, BOP ve Mısır

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar Adı: 
Eren ERDEM

Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’nin 15 Mayıs 2013 tarihli makalesinin başlığı; “BOP tuzağı: Mezhep çatışması” olarak kayıtlara geçmişti.

BOP’u hiç ağzına almayan “cemaat” böylece bu kavramı irdelemiş ve problemli bir kavram ve siyaset olarak gördüğünü, Zaman yazarı üzerinden adeta ilan etmişti. O günlerde “BOP’un politik bir manevra ile dönüştürüleceği hususunda kafamı kurcalayan fikirler ortaya çıkmıştı.”

Dün yine aynı gazetede “Şahin Alpay ve Hüseyin Gülerce” çok kritik yazılar yazdılar. Şahin Alpay’a göre “Mursi, laik Mısır’ın genel niteliklerine uygun işler üretememişti. Mısır’da gerçekleşen darbe haklıydı.” Yine Hüseyin Gülerce’ye göre; “Mursi’nin son dakikada talep ettiği uzlaşma, ilk dakikada hayata geçmeliydi.”

Şimdi bunun nesi ilginç diyeceksiniz. İlginç olan şu ki; “Mursi’nin iktidara gelişine tam destek veren cemaat, Mursi’yi iş başında iken bir kez dahi eleştirmeksizin, bugün bu eleştirileri yapıyor.” Bu eleştirilerin “haklı ve doğru tarafları elbette var.” Lakin burada sorguladığımız şey, haklılıktan ziyade; “samimiyet...”

Gelmek istediğim nokta şudur.

BOP’u ağzına alan cemaat, BOP’un ne kadar kötü ve şerli bir şey olduğundan bahsetti. Bu tahlil, cemaatin BOP’a tavır alması manasına gelmez. Bu tahlil, ABD’nin BOP’u başka bir şeye evriltme eğilimi içinde olduğu manasına gelir. Keza; bilindiği gibi “cemaat ile AKP arasındaki çatışmanın kökeninde yatan yegane neden budur.”

Şam’ın yani Baas rejiminin silahlı direnişi, bölgedeki direniş hattının “galibiyeti” çok önceden okundu. El-Sisi ile görüşen ABD savunma bakanının “hangi konuları görüştüğü hususunda kanaat belirtmeye lüzum dahi yoktur.” El-Sisi’nin muhatabı “Genelkurmay Başkanıdır.” Usul icabı, ABD savunma bakanı, “ABD için değişen tehtid tanımlamasını, ya da ABD’yi müdafa zeminin dışına çıkmayan bir içeriği görüşebilir.”

ABD’yi tehtid eden şey nedir?

Cemaat’in BOP vurgusu ve bu vurguda yer alan “BOP karşıtlığı” bir öze dönüş değildir. Tümüyle, İran’ın kıvrak zekası ve ince manevrasının önceden okunuşudur. Dikkat ederseniz, çok farklı zeminlerde altyapı oluşturmak sureti ile, Ahmedinecat’ın yerine getirilen reformistlerin “Avrupa ile kurduğu politik diyalog, çökmekte olan ABD ekonomisi karşısında; yükselen İngiliz ekonomisinin bölgesel etkisini arttırıcı bir sorun olarak algılandı.” Bu anlamda “Mısır’da gerçekleşen ABD darbesinin en temel gerekçesi, değişen hizalanma oldu.” Beşşar Esad’ın yaptığı açıklamaları doğru analiz ettiğimizde dahi bu sonuca kolayca varabiliriz.

Mursi’nin yıkılışı; “bu doğal çatışmanın neticesidir.” Emperyalizmle sıkı ilişkileri olan “eskilerin” yerine düşünülenlere bakınca bunu zaten görüyoruz. Keza, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Abdullah Gül destekli yeni bir parti kurma eğilimi içinde olduğu haberleri kulisleri çoktan sardı. Bu hamle dahi tek başına, “tasfiyenin merkezinin ABD olduğunu gösterir” niteliktedir.

ABD, kullandığı kişilerin üstünü çiziyor!

Esasen, halkların (bütün bölge halklarının) temel yanılgısı şudur. ABD’nin darbeyle Mursi’yi tasfiye etmesi, Mursi’nin savunulmasını koşullamaz. Aynı şey Türkiye için de geçerlidir. Doğru okuma biçimi, “emperyalizmin bu kadar etkin bir konuma gelişine neden olan bütün zeminin yargılanmasıdır.” Ordu da dahil, tüm “ilişki ağları” yargılanmalı ve halklar kendi siyasal seçeneklerini üretme kaygısı içinde olmalıdırlar.

Aksi taktirde, “özgürlük ve adalet talepleriyle inleyen tahrir” ABD karargahlarında yetişmiş El-Sisi’nin “toplu-tüfekli piyadeleriyle” dolup taşacaktır.

Orduların “ne Mursi yanında halka, ne ABD yanında “uşak bile olsa bir iktidara” namlu doğrultması, gayrımeşrudur.” Orduları, halka “namlu doğrultmaya zorlayan iradeyle, “emperyalizmle girift olsa dahi, iktidara namlu doğrultmaya zorlayan” irade aynıdır. Bu yönleriyle incelediğimizde, “Mısır darbesinin, yeni ortadoğunun imarı projesinin ilk adımı olduğunu düşünüyorum...”

Gelişmelere göre devam edeceğim.

Esenlikler.

 

Eren ERDEM

iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.