Ben Demiyorum, Bilin Bakalım Kim Diyor ?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Haydi sayın okur sana az ipucu: Müthiş Batıcıdır. Bir zamanlar seçim meydanlarında ABD başkanıyla çektirdiği fotoğrafları dağıtmıştır. Uzun zaman "Küçük Amerika olacağız." rüyaları kurmuştur. Ama içindeki Anadoluluk arada kabarmış, bakın ne laflar etmiştir :

"... hiç kimse kendi ülkesini bir masanın üstüne koyup bunu pazarlık konusu yapmaz. Türkiye'nin içinden dışından herkes bunu iyi bilmelidir. Şimdi bunlar (PKK) ne yapmak istiyor? Bunlar (PKK) ne iş istiyor, ne aş. Bunlar devlet kurmak istiyorlar. Bunların ne olduğu ne istediği iyi bilinmelidir. Türkiye'nin Batılı dostları bunların ne olduğunu, ne istediğini iyi bilmelidir. Türkiye topraklarını, onun üzerindeki insanlarını, sınırlarını koruma kavgası yapıyor; oysa sanki Türkiye bunu yapmıyor da 'insan haklarını ihlal ediyor' hüküm veriliyor. (Hükmü veren Batılılar) "

"... Avrupa Konseyi'nin 26 Nisan tarihli tavsiye kararının 6. ve 12. maddeleri ne diyor? Buna (PKK sorununa) siyasi bir çözüm bulun diyor. 'Siyasi çözüm nedir?' dediğiniz vakit bakın ne diyor, 24 Ocak 1995 günü bana bu odada : "Türkiyenin üniter devlet yapısının terörün kaynağı olabileceğini; sorunun bütünüyle çözümü için askeri önlemleri yeterli görmediğini, Kürtlere Avrupa Konseyi'nin geliştirdiği azınlık haklarının tanınmasının bu huzursuzluğu ortadan kaldırabileceğini... "

"... şimdi beyler, ben size bir sey söyleyeyim mi bu SEVR' den ileridir, azınlık hakları tanıyın veya kültürel otonomi dediniz mi, bu SEVR'dir. Neden? Azınlık hakları dediğiniz zaman Türkiye'nin çivisini oynatırsınız, çünkü bugün Türkiye'yi ayakta tutan, çeşitli etnik menşelerden gelen insanların kendilerini Türkiye'nin tarihinin sahibi ve geleceğinin sahibi saymalarıdır. (Yeni Yüzyıl, 22 Mayıs 1995)

.......................

Belli, Türk siyaset yaşamına onlarca 'veciz' söz kazandırmış bu yılların Batı yanlısı siyasetçisinin canı pek sıkılmış ki bunca zaman sonra bu kadar "açık" konuşuyor...

Ne diyor bu siyasetçimiz kısaca : "Batı, insan hakları ve demokrasi bahanesiyle SEVR'i tekrar uygulamak istiyor. Türkiye'yi bölmeye çalışıyor."

Meğer neymiş; Avrupa Konseyi, bizim "üniter devlet yapımızdan" şikayetçiymiş.

Bizim o "üniter devlet anlayışımızı" Lozan'da elde ettiğimizi bilmezler gibi...

NOT : Bulmuşsunuzdur da gene de söyleyeyim. Bu lafları eden siyasetçi SÜLEYMAN DEMİREL' dir. Bu lafları Türkiye Cumhurbaşkanı olarak söylemiştir...

UFUK KESİCİ / Antalya

ufuk.kesici@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Ben Demiyorum, Bilin Bakalım Kim Diyor ?

Merhaba dost;

Hazretin çok veciz laflarını dinledik. Hepsinin temeli "dün dündür, bugün bu gün."  Saygı ve selamlar...

mesaj yanıtı

haklısın da o  bile  gördü....

saygılar, selamlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.