Dışişleri Bakanı Babacan'ın TV Turneleri

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Dışişleri Bakanı Babacan; son günlerde bütün Ulusal kanalları turlamaya devam ediyor. Anlattıklarından anladığım kadarıyla dış politikamız üzerine değerlendirmeler ve güncelin takibini sunuyor halka. Konu başlıklarıysa söyle;

1-Obama'nın Türkiye'ye gelişi üzerine ılıman bir iklim beklentisini dillendirme.
2-Obamanın Ermeni Meselesi konusunda yapacağı konuşmanın politik bir yanının olabileceği ama bunun okadar mühimsenmemesi gerektiği , muhtemelen Ermeni tasarısının parlementoda gündeme geleceği konusu buna da alıştırma dillendirmesi.
3-Afganistan toprakları için askeri ihtiyaçların olabileceği mesajı...(bu konuya dair bir pazarlık süreci çağrıştırması)

4- Obama'nın bir İslam ülkesinde İslam ülkelerine mesaj verme çerçevesinin (Ki Türkiye islam ülkesi değil, Laik demokratik sosyal bir hukuk devletidir rejimi Cumhuriyettir. Türkiye, müslüman çoğunluğun yaşadığı, Yurttaşların ülkesidir!) belirlenmesi yada yadsınması propagandası.

Temelde bu 4 madde üzerinde Sayın Babacan, neredeyse 4 gündür bütün TV kanallarını geziyor. Bütün TV kanallarının sunucuları da aynı soruları soruyor aynı yanıtları alıyor şayet sunucu soru sormazsa da Babacan anlatmak istediklerini mutlaka kelimesi kelimesine anlatıyor.

Dışişleri Bakanımızın TV kanallarındaki turu; Obama'nın Türkiye ziyaretini mümkün olduğunca ılımlı kılmak amacı güdüyor öncelikle. Ne diyor Babacan "ABD dış politikasını revize ediyor, Dinliyor"
ABD'nin bizi dinlemesi ABD menfaatlerinin önüne geçecek değil elbette, peki bizim kendimizi anlatmamız Türkiye menfaatlerini korumamızı sağlar mı ABD nezninde o ayrı konu.

Babacan bir şey daha söylüyor; "ABD dış politikasının beklentileri bizimkilerle örtüşüyor!"

NATO süreciyle birlikte ABD dış politikalarının bizimkiler ile örtüştüğünü duymak alışılagelen bir anlatı, Yalnız Irak'ın kuzeyinde zamanında ABD silahlarının PKK eline geçtiğini
bir sağır sultan duymadı. Stratejik ortağımız ABD, dinlemeyi öğrenmiş dendiğine göre.

Ne demişler;

Söz gümüşse, sükut altındır!

Babacan'ın TV seferleri tam sürat devam edecek anlaşılan

Mesajını alan alır...

Ne diyor Babacan, ABD dış politikalarıyla bizimkiler örtüşüyor...

Irak'ın işgalinin,ABD'nin Irak kuzeyinde Kürdistan kurulması adımlarının, BOP kapsamında faaliyetlerin bizim dış politikamızla nasıl bir örtüşme içinde olduğunu merak ediyorum.

"Yurtta sulh cihanda sulh" diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anmadan edemiyorum.

Erdinç AYDIN

erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.