Gençliğe Hitabenin Satırlarına Gizlenmiş Şifreler

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 
Mersin Zeki Sabah İlköğretim Okulu öğretmeni Gülay Tatar Özkaya hakkında, sınıfta "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Başbakanı ve mensup olduğu siyasi parti aleyhine konuşma yaptığı" gerekçesiyle 27 Ekim 2008 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açılmış.
 

Aslında gençliğe hitabede yer alan   "Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler" cümlesi davaya sebep olmuş. Sözüm ona AKP aleyhine konuşma bu satırlar içinde.
 

Demek ki Atatürk 1927 yılından Adalet ve Kalkınma Partisinin kurulacağını hissetmiş ve onlara yönelik yazmış.
 

Artık bu denli baskı, korkunun açıkça ispatı. 1927 yılında yazılmış üstelik Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri bunlar. Neden rahatsız ediyor AKP’yi anlayamadım.  “Yarası olan gocunur” atasözü  yardımcı olacaktır bize.
 

20 Yıllık eğitimci Özkaya öğrencilerine, okul duvarlarında asılı, hepimizin ezbere bildiği genliğe hitabeyi anlatmış…
 
Bir bakalım tekrar AKP’yi hedef alan başka cümle veya kelimeler var mı?

Örneğin, “cebren ve hile ile” sözleri yapılan beyaz eşya yardımlarını mı hedef alıyor?
Ya da “Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen” cümlesi Ergenekon kapsamında içeri tıkılan Cumhuriyetçileri mi anlatıyor?
 

Özkaya Gençliğe hitabeyi okudu, oy rüşvetçiliğini (yardımları) anlattı diye  11 Kasım 2008 tarihinde geçici görev ile 23 Nisan İlköğretim Okulu'na, oradan da 13 Şubat 2009 tarihi itibari ile Ahmet Şimşek İlköğretim Okulu'na atanmış… Elbette ki dava konusunda kararı yüce Türk adaleti verecektir..
 

20 yıllık eğitimci Özkaya için hangi okulda görev yaptığı önemli değil. “Atatürk ilke ve İnkılâplarına bağlı kalacağına” yemin etmiş bir öğretmenden Atatürk’ten ve yaşatılanlardan bahsetmesi kadar doğal ne olabilir ki?
 

Gençliğe hitabe okundu diye sürülüyorsa, gençliğin Atatürk’ cevabını okuduğunda ne olur dersiniz?
 

Çünkü gençliğin andı; “Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verip, kendimizi büyük Türk Milletine adarız.” Sözlerini içeriyor.
 
 

Gençlerin durumu ne olur dersiniz?

 

Yorumlar

GELECEĞİ GÖREN ADAM:ATATÜRK

Boşuna dememiş Atatürk.O yıllarda da kendisine ve Cumhuriyete karşı gelen iç düşmanlarımız vardı.İleride de olabilir düşüncesi kadar doğalı olamaz.Evet,bu Hükümetin değil ama bu gibi yobazların işbaşına geleceğini çok iyi tahmin etmiştir.İşte tahmin ettikleri de iktidarda.Bir de bunu Atatürk'ün TSK'sı hissetse iuyi olacak ama,onlar derin uykuda...!

Bursa Nutku

Gençliğe hitabesi ile bu kadar alındılarsa sanırım Bursa Nutkunu okusaydı sanırım öğretmeni idama götürürlerdi.
Demekki böyle sıkıntıları var ki herşeyi kendilerine karşı algılıyorlar. Yarası olan gocunur.

türk ordusu sözüm sanadır.

askeri okullarda hep bir ağızdan KALBİMİZDE diyerek ,yetişen subaylar.sizler gençliğe emanetin nöbetçisi değilmisiniz.ey türk ordusu sen türk gençliğinin bir parçası değil misin.ülkenin başına cumhuriyeti, anayasayı, devrimleri, laikliği, atanın bize miras bıraktığım herşeyi yoketmek isteyen bir grup getirilmiş durumdadır.türk ordusu sen ne yapıyorsun gençliğe miras adına .ülkenin kaleleri, tersaneleri, fabrikaları, haberleşme ağın, üniversiteleri düşmanlar ve hainler tarafından zaptedilmiş ,peşkeş çekilmiş durumda.güçlü türk ordusu, bu ahval ve şerait içinde sen ne yapıyorsun...mucahit kubi

Kendimce Yanıt

Türk Ordusundan bir hareket beklemek yerine, biz ne yapıyoruz diye sormamız gerek sanırsam.

Bugün Başbakanlığın önünde kafasına ve kalbine silah dayayan Emekli Polis'in derdini ne AKP de TSK ne de diğer partiler çözemez. Çözümü biz yaratmalıyız.

"Hattâ bu iktidar sahipleri

"Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler.ne kadar yerinde bir söz.erzurumda bir ilk okul 3. sınıf öğrencisine emre kongarın tarihimizle yüzleşmek kitabını aldırıyorlar.nelere kaldık.bu gün ak partiye başbakana hakaret eden yarın sizin savunduğunuz başbakana da hakaret eder.Ya da “Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen” cümlesi Ergenekon kapsamında içeri tıkılan Cumhuriyetçileri mi anlatıyor?cumhuriyetinizi savunmak ergenekonculara kaldıysa kusura bakmayın cumhuriyet çoktan yıkılmış.eğer cumhuriyetimizi savunanları çağdaş demokrat gençler olarak görüyorsanız içiniz rahat etsin benim cumhuryetim hala yaşıyor.sizleri tanıdıkça gençlerin durumundan genç olarak endişe ediyorum.tıpkı cengiz çandarın dediği gb silivriden gata ya yatay geçiş yapan generallerden dolayı ülkem adına endişe ediyorum.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.