Günaydın Türkiye

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Ali İhsan Uğuz

 

Bu sabah keyfim yerinde.Hiç bir şey keyfimi bozamaz. Sabah kahvaltısında hatunun asık suratı bile canımı sıkamadı. Kapıdan çıkarken “evde para yok, dolap bomboş” dedi . Cebimdeki 50 liradan 20 sini ona bıraktım. Asansörde üst kat komşuma rastladım. Suratı asık. “Ne o gece pek iyi uyuyamamışsın gibi.”Yüzüme baktı. “Nasıl uyuyayım, patron dün altı aydır alamadığımız maaşların bir kısmını verecekti yine alamadık”. “Üzülme” dedim. Dışarı çıkınca sigara almak için markete uğradım.Marketçi Hakan’ın yüzünden düşen bin parça. “Hayrola beni gördüğüne pek sevinmedin galiba”. Yüzüme baktı. “Seninle alakası yok”, dedi.” Dün akşama kadar kasaya giren 50 lira para. Bu gidişle kirayı bile ödeyemeyeceğim”. “Halledersin deyip”, gazete bayisine doğru yürüdüm. Gazetemi alıp hızla otobüs durağına doğru gittim. Durakta bekleyenlerin arasına bende karıştım. Yanımda bekleyen karı- koca kendi aralarında konuşuyorlardı.

 
        Kadın,
    - Kıza bugün para göndermeyi unutma, çocuk gurbette zor durumda kalmasın.
       Adam
    - İyi söylüyorsun da dün dükkanı şefte etmeden kapattım. Aldığımız malların daha faturasını ödeyemedik. Yine kredi kartından mı göndereyim.
 
      Söylediklerini duymamaya çalıştım. Bugün kimse keyfimi kaçıramaz. Sol tarafımda üç genç kendi aralarında konuşuyorlar.
 
- Hafta sonu maça gidelim mi?
- Yok ben gelemem. Ustanın işleri kesat, geçen hafta, haftalığı bile alamadık.Bu haftada şüpheli.Alırsam kardeşimin dershane parasını ödeyeceğim.
 
      Offf, off olmaz, keyfim yerinde. Bugün moralimi bozmayacağım.Neyse ki otobüs geldi. Bindim, orta sıralardaki orta yaşlardaki bir bayanın yanına oturdum. Kadın otobüste değil bir başka yerde.Vücudu burada da aklı nerde o belli değil. Sanki ağır cezada cinayetten yargılanıyor.
 
    Gazeteyi açtım.Huyumdur gazeteyi okumaya orta sayfadan başlarım. Orta sayfa haberi Ergenekon göz altılarının resimleri var boy boy. Birde Filistin’de katledilen çocukların resimleri. Çocukların korkuları irileşen gözlerinden belli. Büyüklerin kin ve nefret dolu savaşını küçücük dünyalarında anlayamamanın şaşkınlığı var.
Yok bugün canımı sıkmayacağım. Sonraki sayfayı açtım. Sekiz yaşındaki bir çocuğu ellerini bağlayıp başını taşla ezenlerin haberi yer alımış.
 
    Sonraki sayfa, Sanatçı AHMET Kaya’nın yurt dışına çıkmasına ve vatan hasreti ile ölmesine sebep olan Klip dün akşam NTV de yayınlanmış. Yani ölen öldüğü ile kalmış. Yani bu ülkede bir şeyler olması için birileri bedel ödemek zorunda. Amaaaan sende, bugün neşeliyim. Günaydın ülkem. Günaydın insanlar. Güüüüüünaaaaaaydın Türkiye. Neden mi neşeliyim. Malum bende esnafım. Bugün Ocak ayının sekizi. Dün akşam bu ayın ilk tahsilatını yaptım. Tam 45 lira. Bozdur, bozdur harca.
 
 
Ali İhsan UĞUZ
iletisim@politikadergisi.com
 
 
 

Yorumlar

Acı bir yazı. Çünkü tamamen

Acı bir yazı. Çünkü tamamen gerçek. Bu arada Cumhurbaşkanımızın maaşı 3000 TL küsür artmış. O da üzgündür oldukça, anlatıyordur bayan GÜL'e ne yapsam acaba diye...

gerçek...zaman zaman acı

gerçek...zaman zaman acı işte..geçen konakta vapur beklerken elleri çatlamış o ayaza kafa tutan çoçuğa bakarken kendimi ağlarken buldum.kendi çoçukluğuma gitmeme gerek duymadan şimdi yatağında yatan kahvaltısını hazırladığım ve tek yapması gereken okula gitmek olan kardeşim geldi aklıma.bu çoçuğun benim kardeşimden farkı neydi?neydi ellerini çatlatan?neydi gözlerindeki olgunluk;nedendi?
bu uçurumlar benim ülkemde bitmicek...şimdi esnaf kan ağlıyormuş bana ne?Gül'ün maaşı artmış bana ne?ben çoçukların ellerinde umut görmek geleceğe güvenle bakan gözler görmek istiyorum bırakın aç kalsın herkes bırakın da anlasınlar olmayanın ne halde olduğunu bırakında çoçukken büyümek nedir büyürken ezilmek nedir bilsinler...
GÜL beyde geceleri o parayla hanımına alıcağı evi;arabayı düşünsün!

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.