Haberturk’teki Değişimin Farkında mısınız?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Gazete Haberturk ve haberturk.com internet sitesi ile yazılı ve internet basınında da yer alan Ciner’in HT’si, ilk günlerinde tarafsız izlenimi verirken; gözlerden kaçmayacak bir yandaşlığın içine girmiş.

 

Nihal B. Karaca ve Elif Şafak transferleriyle cemaate ve II. Cumhuriyetçi liberallere iyice yanaşan, başlıktan verdiği haberlerde hükümeti eleştirmekten çekinen HT nereye koşuyor? Cemaatin gazeteyi sahiplenip, gazetenin tiraj patlaması yapması mı bekleniyor; yoksa işin ucunda daha da “ince” meseleler mi var? Kendi gazeteleri olan cemaatin bir iki yazar yüzünden Haberturk’ün tirajını katlayacağını düşünmüyorum. Ne olduğu biraz gizemli; fakat daha ince bir meselenin olduğu açık.

 

Fatih Altaylı bu durumdan rahatsızlık duymuyor mu? Hani patron Ciner, Emin Çölaşan’ın transfer sürecinde “bir Allah’tan korkarım” demişti? Hepsi köprüye gelene kadar mıydı?

 

Kriz haberlerini “teğet” geçtiler, geçiştirdiler. Hatta kriz olmadığına ilişkin haber bile vardı. 29 Mart öncesi hükümete çalıştılar; anketleriyle halkı yanılttılar. Doğan, Sabancı vd. hakkında “haber” yapabilen HT, nedense cemaatin şirketlerini görmezden gelmeyi becerebildi. İlkeli habercilik ise herkese lazım; bir kesime değil. Değişim derken, yalnızca kâğıt kalite ve boyutlarındaki değişmeyi mi, yoksa bunu mu kastetmiştiniz?

 

Yoksa işin ucunda bahsedildiği gibi “nükleer ihalesi” meselesi mi var?

 

“İhale süreci 24 Mart 2008’de başladı. İhaleye tek katılıcı olarak Ciner ve ortağı girdi. Mevzuata göre yeniden teklif alınmasına imkan bulunmadığı halde Ciner’den revize teklif alındı. Teklif evraka kaydına girdi ama ne hikmetse açılmadan iade edildi. Gelin görün ki sonradan bir açık teklif alındı. İhale komisyonu, 8 Nisan’da verilen teklifinde uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi. Gelin görün ki Enerji Bakanlığı yetkililerine “nedir durum” diye sorduğunuzda, “süreç devam ediyor” yanıtını alıyorsunuz. Çiçeği burnunda Enerji Bakanı Taner Yıldız’da sürecin devam edeceğini ifade eden açıklamalarda bulundu.” (odatv.com)

 

Onu bunu bilmem; ama artık patron gazetesinin özgürlüğü tartışılmalıdır. Ne kadar yansız, ne kadar bağımsız, ne kadar özgür basın olabilirler? Göründüğü kadarıyla yandaş saflara bir grup daha katılmış oldu. Hayırlı olsun.

 

Durmak yok, yola devam…

 

 

Emrah.Ozdemir@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Gemisini yürüten kaptan, bin yaşasın!!

HaberTÜRK ilk kadrosuyla hükümetten büyük veto yedi. O kadroyla gazeteyi çıkarmaları müümkün olmadı. Bu yüzden de gecikmeli olarak değiştirilmiş kadroyla yayına başlayabildiler. Muhtemelen masaya oturulmuş, karşılıklı menfaatlerde buluşulmuş olmalı.

İşin ucunda sadece nükleer

İşin ucunda sadece nükleer ihalesi yok, aynı zamanda Ciner Türkiye'deki bor madenlerinin işletmesini de almak istiyor. Bu şartlarda bir hafta tarafsız yayım yapması bile büyük başarıdır.(!)

Haber Türk'ün Yandaşlığı Hakkında

Politika Dergisinin saygıdeğer yayın kadrosu,derginizden,sitenizden E-posta adresime gelen bie mail sebebiyle haberim oldu.İy,ikide oldu.
Derginizin tanıtım sayısında ünüversite gençliği olarak bir şeyler yapmanın çabasında olduğunuzu,insanımızın,bilhassa gençlerimizin ,cahil,duyarsız,bilgi ve bilimden uzak sizlerin tabiriyle(Apolitik)yetiştirildiğini yazmış,bu meyandaiçinde yaşadığınız topluma katkı adına bilgi üretme ve onun çabasında olduğunuzu anlatıyorsunuz.
Sizleri kutlamaktan vede başarılı çalışma ve çabalarınızın devam etmesini dilemekten başka ne yapabiliriz.Belki naçiz hane kıt bilgilerimizle,bir öğretmen abiniz olarak,zaman,zaman bir iki yazı babımnda katkımız olabilir.Bunu da seve, seve yaparız.Düşünen,üreten vede bu hususta bazı şeyleri göze alan bir nesli geçmişte mahvettiler.Bunu iç ve tabiki patron olan dış güçler ortak olarak yürüttüler.
Dış düşman ne kadar güçlü olursa olsun,içerden hain bulmadığı sürece başarılı olamaz.Onlarda bu yolu takip ettiler vede maalesef kötü amaçlareına ne yazık ki eriştiler.Bu büyük milletin ve Cumhuriyetin akibetini bile düşünecek,duruma getirdiler.İktidara geldiler,Tresaneleri işgal ett,iler, yani kısaca "Kurtuluş Savaşı "yıllarından bile kötü duruma düşürdüler.
Dün ülkesi ve milletinin menfaatine olduğunu düşünen sapğ,sol gençlik biçildi,o günleri bir yerler gizlenen bilgi cahili akıldan uzak,nakilci kimlikler seçilerekbu gün ülke idaresini ellerine verdiler.Aslında idare gerçekte kendi ellerindede Türk milletinin uyanmaması için,kendileri perde arkasındaiplerin ucu ellerinde,perdenin önüne kuklalarını yerleştirip,islamla uzaktan,yakından alakası olmayan,başka yerlerde tasarlanıp, Türkiye'de uygulanmaya çalışılan bir sözde islamcı iç dekarosyon icat ettiler vede "son Türk devletinin" temellerini yıkmaya başladılar.
İşte böyle durumlarda direksiyonu ele alması beklenen gençlik maalesef sizin tabirinizle "Apolitik" bir ucubeyi yaratıp ülkenin kaderiyle oynuyorlar.
Onun için,ulvi amaçlarla yola çıkmışsınız,hoş geldiniz,sefa geldiniz vede bu yol hayırlı,uğurlu olsun.
selam ve saygılarımızla

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.