İşte Belge! İst.Bş.Bld'den Burs Alacak Gençlere Yapılan Propaganda

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

   Arkadaşlar bu mail, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm burs alacak öğrencilere gönderilmiştir. Bir nüshası da bana gönderilmiştir. Belgeyi aşağıda aynen yayınlıyorum:

 

   Sayın BURSİYER;

    İlk kez 1994 yılında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye başkanlığı döneminde eğitim yardımı yapılmaya başlandı. Gücümüzün yettiği sayıda üniversiteli gencin bütçesine, katkıda bulunmayı hedefliyorduk. İlk yıl 2 bin 500 üniversiteli öğrenciye aylık 1 milyon 500 bin lira katkıda bulunduk. Niyetimiz belliydi.. Sağına soluna bakmadan dar gelirli ailelerin umudu olan gençlerin eğitimlerine, karşılık beklemeden yardım edecek, katkıda bulunacaktık.

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, imkânlarımızın da her geçen gün biraz daha gelişmesiyle, yaptığımız eğitim yardımlarını her yıl artırarak devam ettirdik. Her yıl biraz daha fazla üniversiteli gence, biraz daha yüksek miktarda eğitim yardımı dağıttık. Herhangi bir ideolojik sınıflama yapmadan, siz öğrencilerimizin internet üzerinden verdikleri bilgiler doğrultusunda sıralama yaparak dar gelirli ailelerin umudu olan gençlerin bütçelerine katkıda bulunduk.

   Tüm iyi niyetimizle yola çıktığımız bu 14 yılda eğitim yardımı yaptığımız öğrenci sayısını tam 20 kat artırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 2008 – 2009 eğitim öğretim yılında tam 50 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı yapacaktık. Başvuruları internet üzerinden aldık. Bilgisayar ortamında eğitim yardımı almaya hak kazananlar belirlendi… İlk ödemenin yapılacağı tarih de 23 Aralık olarak saptandı. Ancak Anayasa Mahkemesi, aldığı bir kararla belediyelerin üniversite öğrencilerine yaptığı eğitim yardımlarını durdurdu.

   Ana muhalefet partisi CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, Belediyelerin burs vermesine imkân sağlayan ilgili yasa maddesini iptal etti. Böylece belediyelerin burs vermesi, yasal dayanaktan yoksun hale geldi.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak en azından bu yılki eğitim yardımlarının öğrencilerimize dağıtılmasının yollarını aradık. Ancak hukukçularımızın mahkeme kararı üzerinde yaptıkları incelemelerde, Belediyelerin artık eğitim yardımı yapamayacağı sonucuna ulaşıldı. Yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar, eğitim yardımlarına devam edilemeyeceği saptandı. 14 yıl önce üniversite öğrencilerine eğitim yardımına başlayarak bu alanda öncülük yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, artık eğitim yardımı yapamayacak olması herkesten önce bizleri üzmüştür.

   Dar gelirli ailelerin yarınlarının umudu olan siz değerli üniversiteli gençlerimize yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı eğitim yardımı yapamayacağımızı üzülerek bildiririz.

 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

   Arkadaşlar bu mailde yazılanların gerçeklerle ilgisi yoktur.  Gerek İst.Bş.Bld Başkanı Kadir Topbaş gerek Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamalarda burs alan öğrencilerin mağdur edilmeyeceğini söyledi. Öğrencilerin gerçekten burs almalarını isteyen bir kurum, burs olarak vereceği parayı Kredi Yurtlar Kurumuna yatırabilirdi. Burs verilecek isim listesini de Kredi Yurtlar Kurumuna bildirebilirdi. Böylece mevcut burs alacak öğrenciler burslarından mahrum olmayabilirdi. İst.Bş.Belediyesi bu yolu izlemek yerine popülizm yaparak, öğrenci burslarını iptal ettiğini duyururken, bunun sorumlusunun ise Anayasa Mahkemesi ve CHP olduğunu, burs alacak  öğrencilere bu mail yoluyla aktarmakta ve gençleri yanıltmaktadır.

   Bunun dışında; şu anda Belediye Burslarının verilmesi için herhangi bir yasal engel de yoktur. Resmi Gazete'de yayınlanana kadar (ki bu süreç hukukçulara göre 6 aydır) belediye öğrencilere burs verebilirdi.

   Belediye, bu uygulamasıyla 1 taşla 2 kuş vurmaktadır. Hem bursların ödenmemesinin sorumluluğunu CHP'ye yıkarak siyasi rakibini yıpratmakta; hem de vermediği bursun parasıyla herhalde seçim yatırımı yapmayı amaçlamaktadır. “Burs”a ihtiyacı olan öğrencileri bir kenara koyan belediye kendi siyasi amaçlarına ulaşmak için gençleri bir çırpıda harcamaktadır.

  Son söz: Kurnazlık marifet değil, aptalların tesellisidir.

Evren ÇAVUŞOĞLU