Kredi Kartı üyelik / aidat ücretleri ve Hükümetin etiği

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Kredi kartlarında aidat ücretlerinin yasalaşacak oluşunu, “yapılan marifet” gibi sunan iktidar partisi, “Hukuksuzluğu” yasalaştırmanın telaşına mı girdi. Yoksa Yargıtay’ın verdiği kart aidatlarıyla ilgili karardan bi haber mi?
 
Bir iktidar düşününüz ki;
 
Halkı için yapar gibi görünüp, sürekli halkın zararına işler yapsın…
 
Kimseler sormaz mı?
 
“Arkadaş, bu Kredi kartları aidat ücretlerinin haksız şart olduğu”yargı kararıyla sabit değil miydi?
 
 
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları ’kart ücreti’ne ilişkin emsal bir karara imza attı.

Karara göre, bankalar, müşterilerinden kredi kartı ücreti talep edemeyecek. Tüketici Hakem heyetinin verdiği, ’kredi kart ücreti’nin alınmamasına ilişkin kararın iptalini görüşen Yargıtay, davacı bankayı haksız buldu. Bir bankadan aldığı kredi kartının yıllık ücreti olan 30 YTL’nin tüketici haklarına aykırı olduğu iddiasıyla Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran H.A. tüm kredi kartı kullananları ilgilendiren emsal bir kararın çıkmasını sağladı. H.A’nın başvurusunu değerlendiren Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı ücretinin iptaline karar verdi. Banka kararın iptali için Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, bankanın müşterisine imzalattığı sözleşmede kart ücretinin alınacağının belirtildiğini ve bu nedenle Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verdi. Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, bankaların hazırladığı sözleşmelerin ’tüketici aleyhine’ olduğuna dikkat çekerek bu sözleşmelerin 12 punto siyah koyu harflerle düzenlenmediğini kaydetti. Kararda şu görüşler dile getirildi: "Sözleşmenin 9. maddesinde kart kullanıcısından kart kullanım ücretinin alınacağı belirtilmiştir. Sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin on iki punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir. Davacı, tüketici aleyhine olan ve tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını ispat edememiştir. Sözleşmedeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir."

 
 
Peki şimdi Tüketici derneklerinin uyarılarına rağmen; bu yargı kararını göz ardı ederek hukuksuzluğun hukukunu sözde halk için çıkartılacağı ifade edilen bir yasa için nasıl oluşturursunuz?
 
 
Bir iktidar halkını böyle severse, Halk iktidarını nasıl sever?
 
 
Sizce de aksayan bir şey yok mu bu gidişte?
 
Akıllanmamız dileğiyle…
 
 
Erdinç AYDIN
 
erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Malum Zaman

Evet az önce kendimin ve eşimin kredi kartı borçlarını ödemek için bilgisayar başına geçtim , sevgili bankalarımız üyelik ücreti altında ,gold card , gümüş kart , mil programı şu bu bahanelerle bize sorma gereği bile duymadan yenileyerek gönderdiği kredi kartları için hatrı sayılır (benim 2 kartım için 90 eşimin tek kartı için 45 TL ) meblağları kredi kartı ekstrelerimize yansıtıvermiş bile. Bizim ne olduğunu bile anlamadan kredi kartımızın süresi bittiği için kabul ettiğimiz yeni kartlarımız üzerinden utanmadan alınan bu bedelleri ,ve bu bedelleri aldırtanları kınıyorum , bu konuda bana destek veya yardımcı olacak fikirleri benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Göz göre göre enayi yerine konmak bu olsa gerek.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.