Meclisteki 4+4+4 Kavgalarına Alternatif Bakış

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Günlerdir bir 4+4+4 kavgasıdır gidiyor. Yanılmıyorsak son dönemlerdeki en şiddetli iktidar – muhalefet kavgaları oluyor. Hatta iş işgale savunmaya kadar gidiyor. Bazı milletvekillerinin komisyonlardaki toplantılarda ne işi olduğu anlaşılamayan danışmanları veya özel korumaları ( yumruklu kavgaya karışan Hakan Şükür danışmanı nedeniyle özel koruma tabiri kullanılmıştır) ile beraber gelmeleri bu konuya özel önem verdiklerini göstermektedir.

Birçok konuda kıyasıya eleştirdiğimiz CHP nin bu konudaki ısrarlı muhalefeti tebrike şayandır. Şöyle basit bir düşünce ile konuya bakalım. 4+4+4 dedikleri yeni sistem özellikle CHP ye oy veren kesimi çok fazla etkilemez. Çünkü onlar verilen eğitimin zaten boş ve başarısız olduğunu bilirler. Bu yüzden sırtlarındaki ceketi satmak bahasına çocuklarını özel dershanelere göndermeye, alabilecekleri en iyi eğitimi almalarına olanak sağlamaya çalışırlar.

Eğitim sistemi bu oldukça kesintili veya kesintisiz bir şey fark etmeyecektir.  Bu iddiamızı mevcut sistemden ne kadar mucit, bilim adamı üretildi diye tek bir soru ile kanıtlayabiliriz.  Bu kesintili sistem özellikle batı Anadolu’da toplanmış olan CHP seçmeninin eğitime bakışlarını etkilemeyeceğine göre bu kavganın sebebi nedir?

AKP kendi yaptırdığı anketlerde bile eğitim seviyesi yükseldikçe kendine verilen oyların düştüğünü görüyor. Her yıl eğitim politikaları ile oyun oynayıp hem velinin hem öğrencilerin kafalarını karıştırmanın, yeni manevralarla ümidi bir sonraki yıla ertelemenin gençleri eğitimsiz bırakma dışında hangi amacı olabilir ki? Bizdeki eğitim sistemi kılavuzumuz olan ABD deki devlet eğitim sistemi gibi diplomalı eğitimsizler yetiştirip, okul bittiğinde bomboş olduklarını görüp öz güveni yıkılmış, egemenlerin önünde diz çöken nesiller yaratmaktır.

İktidardaki zihniyet mevcut sistemdeki sekiz yıllık kesintisiz eğitimden bile rahatsız olmaktadır. Kızlarını 13 yaşına geldiğinde satmaya alışkın olanların en azından on beşine kadar beklemeleri gerekmektedir. Bu da satılacak kızların birçoğunun bilincinin açılmasına neden olmaktadır ki bu ilerisi için çok tehlikelidir.

Bir başka neden ise, epeydir devam eden iktidar – cemaat kavgasında cemaate bu tavizi vererek bir süreliğine de olası kavgayı bitirme çabası olarak da düşünülebilir.

Bir başka neden de çocukların iş güçlerinin daha erken yaşlarda sömürülme iştahı olabilir.

Bu satırları okuyanlar, “%47 ile iktidar olanlar neden bu yollara başvursunlar ki” diye düşünebilirler. Kâğıt üzerindeki bu oran gerçek olsaydı hiç bu korkuları olmaz, gerçek bir iktidar yönetimi sergilerlerdi. Görülen o ki kâğıt üzerinde olan oylar gerçek değil. Bu yüzden korkuyorlar. Hem de çok.

CHP ise ısrarla kesintili sisteme muhalefet ediyor. Yani daha önce de kendisine oy vermemiş, ileride de vereceği meçhul bir kesimi korumaya çalışıyor.

Türkiye’de yaşayan çocukların diğer gelişmiş ülkelerdekilerle aynı olmasına çalışıyor. İşte tebrik sebebi budur. Bu olay göstermektedir ki savaş, çağdışına kaymak isteyenleri ile çağdaşlık yolunda ilerlemek isteyenlerin savaşıdır.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.