Men Dakka duka…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç buyurmuşlar.

 "Maalesef yargı bugün baskına uğramıştır ve bu baskın sebebiyle görevini yapamaz hale gelmiş ve mahkeme ertelenmek zorunda kalmıştır. Bu konuyu çok üzücü buluyorum ve buna yol açan özellikle milletvekillerini şiddetle kınıyorum"

Silivri esir kampına vatanseverlerin yaptığı çıkartma anlaşılan mahkemeyi pek etkilemiş olacak ki yargılama işine devam edememiş. Başbakan yardımcısı beyefendi de buna çok üzülmüş.  Bay Arınç haklıdır. Yardı baskına uğramıştır. Ama bu gün değil.

Anayasa mahkemesini iktidarın dizayn ettiği zaman.

Sırf yargıyı ele geçirmek için 29 maddelik anayasa değişikliği yaptığı zaman.

Hâkimler savcılar yüksek kurumunu bir emir komuta yeri yaptığını zaman.

İşte o zaman yargı baskına uğramış, keyfilik hukukun önüne geçmiştir. Bu gün CHP li milletvekillerinin yaptığı bu hak gasplarına bir protestosudur. Aslında yüz binlerin protesto ettiği Silivri esarethanesi mahkemesi değil iktidardır.

Anlaşılması gereken bazı hususlar var. Siz istediğiniz kanunları çıkarabilirsiniz. Damat Ferit hükümeti de çıkarırdı. Sizin hükümetiniz de çıkarıyor. Ama bunlar halk vicdanında kabul görmüyorsa geçersizdir. Aynı şekilde mahkemeleriniz istediği kararı verebilir. İnsanlara istediğiniz kadar zulüm yapabilirsiniz. Eğer halkı verdiğiniz karara ikna edemiyorsanız o karar geçersizdir. Hapsettikleriniz birer kahraman olurlar ve esir kaldıkça halkın gözünde büyürler. İnsanlar size hınçlanmaya başlarlar.

Önce böyle masum protestolar başlar. Bizler gibi yaşları müsait olanlar bu protestoların nerelere kadar gidebileceğini, bunları kimlerin nasıl manüpile edebileceğini çok iyi bilirler. Sizler de çok iyibilirsiniz ki bu gidişler ülkeye hiç hayır getirmez. Hatta emperyalizmin sıcak kucağında elde edilen itibarlar, varlıklar da bir işe yaramaz.

Arınç, geçmişte mahkemeleri etkilemeye çalışan milletvekilleri hakkında fezleke hazırlanarak dokunulmazlıkların kaldırılmasının istendiğini hatırlatarak sözde birilerini korkutmaya çalışıyor. Bir denesinler bakalım. Bu meclis kendi dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen milletvekilinin bile dokunulmazlığını kaldıramadı.

Tecrübelerimiz bu protestoların bir başlangıç, hatta yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu gösteriyor. Bu yeni dönem vatanı AKP hükümetinden ve onun özel yargısından kurtarma dönemi olacaktır. Bay Arınç’ın endişeleri yersiz değildir. Ne diyelim “Men Dakka Dukka”

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

AKP İktidarı Artık Korkmaya Başladı!

8 Nisan 2013 tarihi, tarihe adaletsizliğin ve hukuksuzluğun Türkiye de ömrünün kısa olduğunun bir manifestosu olarak geçecektir. Ergenekon davası 8 Nisan 2013 tarihli duruşmasıyla; CHP'liler, yurtsever Ülkücüler, MHP'liler, İşçi Partililer, TGB, ADD, gaziler vs. gibi bir dizi halk örgütlerinden, yurdun dört bir köşesinden gelen, soğuk hava koşullarına rağmen polisin tazyikli su ve gaz bombalarına sonuna kadar direnen on binlerin katılımı ile büyük bir darbe yemiştir.

Özellikle duruşma salonunda yiğit CHP'li milletvekillerinin direnişi, mahkeme heyetine geri adım attırmış; duruşmayı 11 Nisan'a ertelemek zorunda bırakmıştır.

8 Nisan direnişinin etkileri Bülent Arınç üzerinde de görülmektedir. Bülent Arınç 'ın Özellikle CHP'li milletvekillerine saldırması, Muharrem İnce'yi hedef göstermesi, hemen arkasında Silivri savcılığının milletvekillerine karşı soruşturma başlatması bunu kanıtlamaktadır. AKP yargıyı her zaman bir silah olarak siyasi rakiplerine karşı kullanmıştır. Artık bu silah işlemez gale gelmektedir.

Bu nedenle de AKP yönetimi artık korkmaya başladılar; ama korkunun ecele faydası yoktur!

Çünkü halkımız artık, CHP'li, MHP'li, İP'li ve hatta AKP’li vs. diye ayrım yapmadan hak için, adalet için, hukuk için, özgürlük için AKP iktidarına karşı, onun tertip ve sahtekârlıklarına karşı, baskı ve tehditlerine karşı artık birleşiyor. 8 Nisan bu nedenle birleşmenin de miladıdır! AKP'nin korkusunun asıl nedeni de işte halkımızın artık hiç bir siyasi fark gözetmeksizin kendi siyasetine karşı birleşmeye başlamasırı. Çünkü AKP'nin şimdiye kadar olan siyasi gücü, daha çok muhalefetin zayıflığından ve bölünmüşlüğünden kaynaklanıyordu.

Selam ve saygılarımla.

 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.