Muhafazkârlar ve Kumar...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Ne güzel günlerdi... Kumarhaneler açıktı...

Her büyük otelin altında gazino vardı... O günlerde Antalya'da hemen hemen kimse evinde yemek yemez, misafirlerini dahi gazinolarda ağırlardı. Yemek bedava, içki bedava, sigara bedavaydı gazinolarda. Alırdık o dönemin parasıyla elli liralık jeton, yemekten sonra içkimizi sigaramızı içerken kollu makinalara atar, show proğramları izler geceyi ederdik...

(Nasıl o günlere güzel demem? Sigara (LM) 6,5 TL , günde iki paketten 13 TL; bir büyük rakı, markasına göre 41 ile 57 TL arası şimdi be ! Yemeği hadi saymadım; bunlar gazinolar açıkken bedavaydı...)

(Hiç unutmam, bir gece ben masada rakımı içiyor, hanım karşı makinede oynuyor. Birden hanımın makinesi ötemeye başladı. Hanım, "jackpot" yapmış. Makinenin verdiği en büyük ikramiye yani. Makineye bir baktım "jackpot" a o günün parasıyla 4000 dolar veriyor... İyi para da üç jetonla oynarsan... Bilirim hanım tek jetoncudur... Bize paranın ancak üçte birini verdiler elbet... Bayram öncesiydi, epey işimize yaradı para...)

Sonra Refah-Yol iktidarı (Erbakan-Çiller ortaklığı) 1996'da gazinoları bakanlar kurulu genelgesiyle kapattı. Kapatma gerekçesini Refah Partililer ve tabanları "kumarın haram olduğuna" dayandırırken, sözde liberal Çiller'in partisi DYP'de "ailelerde boşanmalara, intahara; şirketlerde iflaslara" yol açtığına dayandırdı... Böylece tabanlarındaki "muhafazakârları-liberalleri" memnun ettiklerini düşündüler...

Ekonomistlere göre ise, Antalya-İstanbul gibi illere kumar oynamaya gelen zengin turistlerin kaybı. Özellikle İsrail, Alman ve Arap zengin turistler... (Arap turistler ne rakı içerlerdi ya... )

Neyse, Refah-Yol sonrasi iktidarlar da gazinoları açmadı, geldik 2002'den beri bir başka muhafazakâr AKP iktidarına...

Şu aralar, özellikle yabancıların açtığı büyük otel sahiplerinin turizm bakanlığına yoğun istekleri varmış gazinolar açılsın diye de, henüz muhafazakâr iktidardan henüz böyle bir şey duymadık.

AKP kumarhaneleri şimdilik açmadı; ama başka şeyler yaptı.

Milli Piyango Teşkilatı elbet muhafazakâr iktidarın denetiminde. Bu teşkilatın elindeki oyun sayısını artırdı. Hem de iki üç kat. Eskiden işte bir milli piyango bir kazı kazan vardı. Bakın şimdi neler var :

Pazartesi : On Numara

Çarşamba : Şans Topu

Cumartesi : Sayısal Loto

Her ayın 9-19-29'unda Milli Piyango

Kazı Kazan (hergün)

Durun bitmedi.... Ya Spor Toto Teşkilatı...

Eskiden bildiğimiz bildiğimiz bir "spor toto" oyunu vardı. Şimdi bakın neler :

Spor Toto

Skor Toto

Süper Toto

Süper Loto

Gol 7

İDDİA....

Durun bitmedi.... Ya At yarışları....

Eskiden haftanın belli günleri oynanırdı. Şimdi bütün haftaya yayıldı. Hatta gece yarışları yapılmaya bile başlandı.

Maşallah muhafazakâr AKP gazinoları açmadı; ama onun dışında ne kadar şans oyunu varsa neredeyse yüzde iki yüz elli arttırdı.

Şimdi, "muhafazakârım" diyen birini çevir "kumar haramdır, günahtır" der... Buyrun "muhafazakâr iktidar" işte...

Ey muhafazakâr AKP, yaptın yapacak şu "gazinoları" da aç da, ben gibiler de sigara rakı parası vermekten kurtulsun :)))))))

NOT : Şans oyunları ve at yarışları ile bilgileri Soner Yalçın'ın "Bu Dinciler, O Müslümanlara Benzemiyor" adlı kitabının 52. sayfasından aldım...

Hani beni müptela sanmayın. Yılbaşında bile bilet almam. Futboldan Fenerbahçeliyim diyecek kadar anlarım. Fenerbahçeli futbolcu say deseniz vallahi Ziya Şengül, Selim Soydan, Cemil Turan sayarım ancak... Ha bir de Alex...O da artık yok...

 

Ufuk Kesici

 

ufuk.kesici@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.