Obama, Thomas Jafferson’u Eleştirir mi?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Ne demiş Başbakanımız Fatih Altaylı’nın programında;

“Artık şimdi benim üst düzey Komutanlarım operasyonları bölgeye giderek bizzat yönetiyor.”

Açıkça ifade edeyim ki Başbakan’ın dediğinin aksine; bizim bildiğimiz ve gördüğümüz geçmişte de kapsamlı her operasyonda en aşağı Ordu Komutanı işin başından sonuna kadar bizzat bölgede olur,Kuvvet Komutanı ve Genelkurmay Başkanı da yerine göre ve gerektiği noktada operasyon bölgesinde savaşan askerleri yalnız bırakmazlardı.

Ancak biz bunları söylesek ne olacak ki?

Evet Başbakan;  gerçeği öğrenmek istiyorsanız,

Arkanıza dönün ve şu an emrinizde bizzat takdir ettiğiniz Komuta Kademesine bu gerçeği bir sorun.

Eğer unutkanlık gibi bir durumları yoksa doğru cevabı hemen alın.

Onlar dün 22 yaşında teğmen değildi.40 yıldır bu Ordu’da hizmet eden ve şikayetçi olduğunuz dönemin de en azından Kor ya da Orgeneralleri idi.

Şu anki Genelkurmay Başkanı,sanırım 2007-2011 yılları arasında o bölgenin sorumlu Ordu Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı idi.

Hakkari’de baskınlar sonucu o üzücü acı kayıpların  yaşandığı sıkıntılı döneminin de Komutanı idi.
Şu anki Kuvvet Komutanı’na da sadece bir örnek olarak sorun.

Rahmetli Ordu Komutanı’mız Nahit Şenoğul 1998’deki büyük operasyonu nereden sevk idare etti.

Çatışmanın neresinde idi. Onun Kurmay Başkanı olarak bir hatırlasın  ve vefalı davransın yeter.

Kısacası onlar da çok iyi biliyor ki,sizin dediğinizin aksine her zaman olduğu gibi terörle mücadele döneminde de istisnalar dışında bizler Komutanlarımızı devamlı yanımızda ve desteğimizde gördük.

Eğer şu anki komuta kademesi bu konuda Başbakan’la aynı fikirde iseler ve geçmişe yönelik suçlamalar konusunda vicdanları sızlamıyorsa o zaman eski Komutanları bırakıp öncelikle kendi yaptıkları üst kademe Komutanlık dönemlerini hatırlasınlar ve sorgulasınlar.

Başbakan, aynı şekilde kendi dönemi dışında ki, kendine göre kötü örnek siyasi olayları da, sürekli siyasi koz olarak kullanmaya çalışıyor. Özellikle CHP’nin 50-60 yıl önce yaptıklarını, sanki daha geçen dönem iktidar olmuş da o zaman yapmış gibi milletin önüne ısıtıp ısıtıp koyuyor.

İşin ilginç yanı, sanki RefahYol Hükümeti zamanında çok iyi şeyler yapılmış gibi o dönemi hiç eleştirmiyor. Varsa yoksa CHP… Hem de 50-60 yıl önce ki CHP… Ne yapsın garibim. CHP hep var… Belki O, bugün var yarın yok…

Düşünebiliyor musunuz, Şimdi ki Amerikan Başkanı Obama’nın halka yaptığı siyasi konuşmalarında Amerika’nın kurucusu Thomas Jafferson’un endüstrileşmeye karşı çıkan, Avrupa ile Amerika arasında ki ticarete karşı koyduğu yasakları eleştirerek; “Biz artık endüstrileşmeye karşı değiliiizzz, bizzz Avrupa ile ticareti geliştirdiiiiikk” gibilerinden eleştirdiğini…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Not: Bu makalenin hazırlanmasında, www.acikistihbarat.com adresinde ki Ali İhsan Gürcihan’ın “Hadi Erdoğan Vefasız; Ya komutan Kademesi?!” başlıklı makalesinden geniş bir şekilde yararlanılmıştır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.