Ölüleri de Tutukluyorlar…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Bu kin, bu nefret nedir? Bir bilen, bir anlayan varsa lütfen izah etsin. Herhangi bir yabancı bize karşı bu kini nefreti sergilese, anlayış gösterebileceğiz. Ama bunu yapanlar, bilerek veya bilmeyerek ülkeyi bölenler, maalesef bizim insanlarımız.

Dün Engin Alan Paşa “Savcılar, sorguda bir tek suçlama getirmedi. Ancak gözlerindeki nefreti hepimiz görüyorduk. Bizi, düşman ordusunun esir generalleri gibi sorguladılar. Hepsi onurumuzu kırmak için yapılıyordu. Benim 20 yıl savaştığım adamlar Habur’dan girdi, serbest bırakıldı. Şimdi biz terörist olduk… Okyanus ötesinde ABD / CIA- Fetullah- AKP üçlüsü tarafından tezgahlanan sahte ve düzmece bir kurgu ile insanların onuru, şerefi ayaklar altına alınıyor. TSK her gün hakaretlere uğruyor. Çok gizli planlarını bile koruyamaz, tatbikat ve seminer yapamaz, üç kamyonunu yürütemez, mühimmatını bile taşıyamaz hale getiriliyor… Hepimizden korkuyorlar, çok korkaklar. En çok da SAT ve SAS komandolarından korkuyorlar, onun için denizcilerin üzerine çok gidiyorlar.” diyordu.

Olayın iç yüzünü tam bilmeyenler beyinlerinden yüreklerinden sarsılıyordu. Bugün de başka bir rezalet. Balyoz soruşturmasında acil yakalanması istenen iki kişinin daha evvel öldüğü belirlenmiş. Sanırım savcı hazretleri polisi elinde tutuklama emri ile şehitliğe yollamıştır. İşin şakası bir yana, bu olay, bu konuda savcıların nasıl delil topladıklarını veya toplamadıklarını gösteriyor. Görünen o ki bir kısım savcı hukuk kuralları yerine iktidar kurallarını koymuş, kendilerini bazı mercilere hoş göstermeye çalışıyorlar. Tıpkı dün Ankara adliyesinde kameraları görünce bağırıp ortalığı karıştırmaya çalışan savcı (küçük harfle) gibi. Umarım Adalet Bakanlığı bu cansiperane çabaları karşılıksız bırakmaz. Türk Ordusunun bütün generallerini tutuklamaya yemin etmiş hükümet, anlaşılan. Bu şekilde halk içindeki itibarını iki paralık edecekler. Niyetleri o.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çabaları pekiyi bir sonuç vermiyor. Artık duruma asker de alıştı. Bunlar tarafından tutuklanmak, bir şeref meselesi. Sanırım, asıl tutuklanmayanlar “Eyvah halk benim hakkımda ne düşünüyor?” diyordur.

Bölücülerin diğer kolu da çalışmalarını başarı ile sürdürüyor. Ahmet Türk’e yapılan saldırının ardından Demirtaş’ın “bu saldırı ile Kürt ile Türk biraz daha ayrılmıştır” derken gözlerinin içi gülüyordu. Çok acı ama ülkemiz giderek keskin bir yol ayrımına geliyor. Ya bölücüler, iç ve dış işbirlikçileri hesabı ödeyecekler; ya da korkarım Yugoslavya’nın durumuna düşeceğiz.

Cem.Tamturk@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

ölü ya da diri farketmez

Tutuklanmaları için askerlerin ölü ya da diri olmaları gerekmez. Bir zamanlar Pkk ile savaşmış olmaları tutuklanmaları için yeter... Sen kimsin ki 30 yıldır hiç yılmadan Pkk ile savaşabiliyorsun? Madem seni Pkk yıldıramadı, bir de böyle denesinler bakalım...
Gerekirse ölüleri gıyabında yargılarlar ama ilk önce şu dirileri bir an önce ölmeden yargılayabilirler mı onu bilemiyorum... Çünkü amacın yargılamak değil, araf da bırakmak olduğu gün geçtikçe daha net anlaşılmaya başlandı...

Merhaba

O iddeanamelerden hiç bir şey çıkmaz. hepsi yanlış, hatalı, geçersiz. Karar aşamasında düşecek. O yüzden de AKP iktidarda kaldığı sürece böyle devam edecekler. AKP gittiğinde de zaten kendi kendilerini lavedecekler. Saygı ve selamlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.