P—DVD: Burası İngiltere

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Timur Veysel Doğruok

   Son zamanlarda izlediğim ve -bana öyle geliyor ki- içinde yaşadığımız toplumu iyi bir biçimde anlatan etkileyici bir yapıt: “This is England”. 2006 yapımı olup, Shane Meadows’ın imzasını taşıyan filmde; 1992 doğumlu Thomas Turgoose (Shaun)’un üstün yeteneğini, altını çizerek belirtmek isterim. Politik-dramın şiddet unsurlarıyla buluşturulduğu filmde; bu sentezin kıvamının çok net ve başarılı olduğunu görüyoruz.

   Ana karakterimiz Shaun, babasını Falkland Savaşlarında kaybetmiş, annesi ile minimal bir hayat süren 12 yaşında bir çocuktur. Filmde; babasına olan özlemi ve sevgisi de gayet iyi bir biçimde izleyiciye hissettirilmektedir. Gözü kara karakterimiz Shaun’un ilk kavgası da babası ile ilgili yapılan alaycı bir söylem üzerinedir. O gün içinde bulunduğu minimal yaşam tarzından uzaklaşacak olduğundan belki de habersiz olan Shaun, yeni arkadaşlarıyla tanışacaktır ve hikâye şekillenecektir.

   Hayatına farklı bir tat katmaya başlayan Shaun, yeni arkadaşlarıyla bireylere ve özgürlüklere sataşmadan fakat yine de içinde şiddet unsuru bulunan eylemlerle eğlenmektedir. Vurup kırmak, dağıtmak, parçalamak ve bunlarla eğlenmek… Ama yine de dostlarıyla… Öncesinde  “çok aptalca” olarak nitelendirdiği dış görünüşe de özenç duymakta ve kendini diğerlerine benzetmektedir. Yaşının da verdiği özenç duygusu, heyecanıyla birleştiğinde bu durumdan herkes zevk almaktadır.

   Bu arkadaş grubu bir lidere sahiptir; Woody. Fakat bu pembe rüyanın değişmesini sağlayacak olan Combo ise hapisten çıkıp gelecek ve Shaun ve diğerleri için sıkıntılı günler başlayacaktır. Combo, hapishanede yaşadığı olumsuz olayları arkadaş grubu içinde anlatmaya başladığı andan itibaren, zenci karakter Milky’yi olumsuz etkilemiştir; çünkü hapishanede yaşadığı ve genele yaydığı toplumsal sorunu, öyle olmamasına rağmen sorunu olduğunu düşündüğü birinin yanında dillendirmektedir. Irkçı bir yapıya sahip olan Combo, İngiltere’nin olumsuz istihdam düzeyini öne sürerek Pakistanlılara açtığı mental savaşı realize etmek istemektedir. Nitekim masum insanların da huzurlarını kaçıracaktır.

   Combo, liderliğin; birbiriyle dost insanların arasına girerek grupları bölerek, şiddeti en yüksek derecede uygulanabilir kılmakla olacağını göstermek istemektedir. Fakat işler böyle yürümemektedir. Combo’nun birbiriyle dost insanların bir arada bulunduğu ve bu insanların iki ayrı gruba dağılmasını sağladığı konuşmasında; Shaun’un zaafı karar vermesinde etken olup, Combo’nun yanında kalmasını sağlamıştır. Ama şiddetin her zaman işleri yoluna koymadığını anlaması çok geç olmayacaktır; çünkü dostu Milky, hak etmediği bir şiddete maruz kalacaktır küçük Shaun’un gözlerinin önünde… Ve sadece koca bir hiç uğruna…

   Sosyal bir çevrede, insanların belirli haklarına saygı duymak ve toplumsal paylaşım içinde yaşamasının neden bu kadar zor olduğu, insanlardaki bu nefret duygusunun neden bu kadar arttığı, bu mizantropi’nin (nefret ve güvensizlik duygusu) topluma nasıl bu kadar yerleştiğini anlamıyorum. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz toplum da böyle bir toplum. Yazılı ve görsel basında da şiddet öğeleri sık sık yer almakta ve yukarıdaki sorular insanları daha da düşündürmektedir. Şiddeti araç olarak kullanmak, özgürlükleri hiçe saymak, insani saygıyı yok etmek neden bizim gibi kültürlü bir topluma yakışsın? Neden böyle bir toplum olmakta ısrar edelim? Peki, şiddet araçsa; bu bağlamda amaç ne olabilir ve ne kadar değerlidir?

   Toplumsal olarak birlik olup da çözmemiz gereken o kadar sorunumuz varken, yoktan sorun çıkararak neden kendi ilerlememizi yavaşlatıyoruz? Neden bu serzenişleri bireysel anlamda arttırmıyoruz? Büyüklerimiz ne de güzel demiş: “Birkaç çiçekle bahar gelmez.”

 

Özgün adı: This Is England

Süre: 101 dk.

Ülke: İngiltere

Yönetmen ve Senarist: Shane Meadows

Yapımcı: Mark Herbert

Oyuncular: Thomas Turgoose, Joe Gilgun, Andrew Shim, Vicky McClure, Stephen Graham, Rosamund Hanson

Müzik: Ludovico Einaudi

Gösterim tarihi:  27 Nisan 2007

 

 

[Bu yazı, Politika Dergisi Sayı 11’de yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile özgün sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 11’i indirmek için buraya tıklayınız. ]

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.