P—Kitap: Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

   > Emrah ÖZDEMİR

 

Araştırmacı yazar Soner YALÇIN’ın “Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor” adlı inceleme kitabı, çıktığı günden beri “çok satanlar listelerinde” üst sıralarda yer alıyor. Yazar kitapta, ülkemizdeki Müslümanların -hadi İslamcılar da diyelim- çoğumuzun farkında olmadığı dönüşümü, çarpıcı özneler ve olaylar üzerinden gösteriyor bizlere. Kitapta, Türkiye Müslümanları’nın Nurettin Topçu’lardan, Cemil Meriç’lerden, Nezihe Araz’lardan, “bir lokma bir hırka” inancından; Fenerlere (e.V), Gladiovari oluşumlara, CIA’den alınan desteklere, liberallerle yapılan ittifaklara, yeşil faşizmin yükselişinin eşiğine nasıl gelindiğine ilişkin önemli noktalara değiniliyor.

   Araştırma kitabı bunları verirken, bu parçaları birleştirmek de okuyucuyu çok fazla yormuyor. Ayrıca kitabın çok satmasının, kentli, demokrat, Kemalist kesimlerin İslamcıların geçirdiği olumlu/olumsuz evrilmeye tanık olmamasından ve son derece büyüyen cemaat-ticaret-siyaset kuvvetlerinin merak edilmesinden kaynaklanıyor olması, muhtemeldir.

   Doğan Kitap’tan çıkan bu yapıtı okumanızı önemle salık verdikten sonra, yazımı konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm, bu toprakların en önemli değerlerinden Yunus Emre’nin Risâletü'n-Nushiyye’sinden bir alıntı yaparak sonlandırıyorum:

 

Müslümanlar zamâne yatlu oldı

Halâl yinmez haram kıymetlü oldı

(…)

Fakirler miskinlikden çekdi elin

Gönüller yıkuban heybetlü oldı

 

Peygamber yîrine geçen hocalar

Bu halkın başına zahmetlü oldı

(…)

Günümüz Türkçesiyle;

Müslümanlar bu zamanda yüze bakamaz oldu.

Helal yenmez, haram kıymetli oldu.

 

(…)

Fakirler miskinlikten el çektiler,

Gönül kıranlar heybetli / saygın oldu.

 

Peygamberi temsil eden hocalar,

Halkın başına zahmetler açtılar.

 

Emrah.Ozdemir@PolitikaDergisi.com

 

 

 

 

 [Bu yazı, Politika Dergisi Sayı 19’da yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile özgün sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 19’u indirmek için buraya tıklayınız. ]

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.