Rumların Aklındaki Harita

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Rum liderlerin 1974 yılından sonra Rum halkına verdikleri gerçekten uzak vaatlerin bir şehir efsanesine dönüşmesi, belli ki Anastasiadis'in hem korkulu rüyası olmuş, hem de kendisine kabuslar yaşatmaya başlamış.

 

Son 40 yıldır, Rum politikacıların Rum halkına acımasızca enjekte ettiği "Tüm Rum göçmenler yerlerine dönecek, Türk askeri geri gidecek, Türkiye'den gelip adaya yerleşenlerin tümü geri gönderilecek" vaatlerini nasıl değiştireceğinin ve Rum halkına doğruları söyleyeceğinin yolunu ve yöntemini bulamayan Anastasiadis, çareyi hayali bir düşman yaratıp masadan kalkmakta buldu.

Anastasiadis'in tavrı belli. Müzakerelere devam etmek istemiyor. Devam ederse, Al-Ver sürecine geçildiği vakit, 40 yıldır Rum halkına verilen vaatleri gerçekleştiremeyeceğini anlamış durumda. "Bütün Rum göçmenler geri dönecek" yalanı ile beyinleri yıkanmış olan Rum halkına, bunun gerçekleşemeyeceğini söylemeye bir türlü cesaret edemiyor Anastasiadis. Üstelik bu sorunun üzerinden gelebileceği bir yöntem de bulabilmiş değil.

 

Göçmenlerin geri dönüş yalanına ilaveten 40 yıldır söylenen tüm toprakların geri alınacağı yalanı da bir başka korkulu rüyası ve baş ağrısı Anastasiadis'in.

 

Kendince bu toprak iadesi konusuna bir yöntem bulmuş ve çeşitli vesilelerle anma törenlerinde, açılışlarda veya da sosyal toplantılarda yaptığı konuşmalarda, Türklerden müzakerelerde toprak tavizi olarak talep edeceği yerleri, kısım kısım açıklayarak bu sıkıntıyı aşabileceğini hesaplamış.

 

1974 Darbecileri için Eylül sonunda yapılan tören dahil olmak üzere, kendisinin ve Bakanlarının çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda dile getirdikleri Türklerden müzakerelerde toprak tavizi olarak talep edeceğini beyan ettiği yerleri KKTC toprakları üzerinde yerlerine koyarak bir harita elde ettim.

(Haritayı internetten  "http://www.ataatun.org/?p=4506" adresinden gerçek boyutlarında görüp indirebilir, daha detaylı inceleyebilirsiniz.-- Bu harita Rumlar tarafından sunulmuş olmayıp, çeşitli vesilelerle basın önünde yaptıkları açıklamalarda belirttikleri yerler, ‘yap-boz’ parçaları gibi birleştirilerek elde edilmiştir.)

 

Günümüzde Anastasiadis'in aklında olan ve müzakerelerin Al-Ver sürecine geçmesinden sonra Kıbrıslı Türklerden toprak tavizi olarak isteyeceği yerlerin nereleri olduğu, üç aşağı- beş yukarı benim hazırladığım haritada net olarak görülebilmekte.

 

Anastasiadis'in hayallerinde 1974 yılında göçmen olduklarını iddia ettiği 160 bin kişinin KKTC'ye geri dönüşü var. 100 bin kişi haritada açık mavi olarak belirttiğim ve Rumlara verilmesini talep ettiği topraklara dönecek, 60 bin kişi de Kıbrıs Türk halkına bırakmayı lütfettikleri açık kırmızı ile renklendirdiğim bölgeye yerleşecek Anastasiadis'e göre. Bu Kıbrıs Türk halkına bırakılacak yerlerdeki Rum mülkleri de 10 yıl içinde Kıbrıslı Rumlara iade edilecek(miş).

 

Sahillerin de yüzde 60'ını istiyor Anastasiadis. Yani, sahillerin kıta sahanlığı hakkı olması ve Münhasır Ekonomik Bölge ilanı edebilmesi nedeni ile Türkiye ile Kıbrıs adası arasındaki sulara da el koymayı hedeflemiş durumda.

 

Biz Kıbrıslı Türklere kala kala, ekonomik olarak ayakta durmamızı sağlamaktan çok uzak, küçücük bir bölge kalıyor. Bu teklife "Hayır" denilince de "Türkler barış istemiyor" oluyor maalesef.

 

Ata ATUN

ata.atun@politikadergisi.com

 

EkBoyut
rumlarin_istedikleri_yerler-2014.jpg 852.67 KB

Yorumlar

      Sayın Ata ATUN, ben

      Sayın Ata ATUN, ben Askerliği Kıbrıs'ta yaptığım için Güzelyurt'u lefke tarafını bilirim. ANNAN planına göre Güzelyurt' rumlara bıarkılacaktı. O zaman TALAT Bu planın kabulü için takla atıyordu. Ben hayretler içinde kalmıştım. Sonuçta meşhur referandum yapıldı. rumlar red oyu verdilerde Kuzey Kıbrıs kurtuldu. 

    Kıbrıslı siyasetçiler yıllarca halkını kandırmanın cezasını çektiler. Eğer Rum halkı evet demiş olsadı Kıbrıs çok büyük kayıp verecekti. Yani kuzey kıbrıs'ı kurtaran rum halkı oldu.

    Sizinde benzer görüşte olduğunuzu tahmin ediyorum.

    Saygılar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.