Savaş Çok Yakın!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Recep Tayyip Erdoğan Suriyeli mültecilerin kamplarının ateş altına alınması olaylarını yorumlarken NATO’nun ülkesinin sınırları korumasına yardım etmesi gerektiğini hatırlattı. Başbakan, NATO’nun her hangi bir üyesine karşı saldırının NATO’nun bütün ülkelerine saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yeterli mi? Tabii ki değil…

Daha sağlam gerekçe gerek…

Hitler, Polonya’yı işgal etmeyi kafasına koymuştu. Polonya Hitler için kolay bir başlangıç olacaktı. Ancak bu işgali haklı gösterebilecek hiçbir gerekçesi yoktu…

Peki bunun için ne yaptı?

Birkaç Alman askerini Polonya askeri kılığına soktu. Bunları bir gece, Polonya sınırından gizlice Polonya’ya sızdırıp, oradan sınıra yakın bir Alman radyoevine ateş açtırdı ve ertesi gün tüm Alman gazeteleri “Polonya Almanya’ya saldırdı!” başlıklarıyla yayımlandı. Ardından Alman ordusu Polonya’yı bu uydurma gerekçeye dayanarak işgal etti.

 İşte Diktatör dediğin böyle savaş başlatır. Bizim de diktatörlük pekiştirecek bir savaşa ihtiyacımız yok mu? Var.

 Bizim bir kıvılcım yakmamızı bekleyen emperyalist güçler yok mu? O da var…

 Neyse…

 Yakında… Çok yakında Suriye askerlerinin sınırı geçip, bizim bir karakola ateş açmaları an meselesidir.

 Peki onlar gerçekten Suriye askeri midir?

Sandığınız gibi olmaz, Türkiye kendi askerine Suriye askeri üniforması giydirip kendi karakoluna ateş açtırmaz da…

 Bir ara genel medyada yer bulamayan bir haber vardı. Bu haberi çoğu medya kuruluşu görmedi ya da görmek istemedi. Haber şuydu;

 ABD'nin küresel komutanlıklarından en büyüğü olan CENTCOM'un başında olan General Petraeus tarafından 30 eylül tarihinde gizli bir emir yayınlandı.

"Joint Unconvential Warfare Taskforce Execute Order" (Birleşik Paramiliter Savaş Görev Gücü Emri) ismi açıklanmayan bir dizi Orta Doğu ülkesi ve diğer ülkelerde gerçekleştirilecek özel istihbarat ve gözlem operasyonlarını kapsıyor. 

7 sayfalık direktif ABD Özel Kuvvetlerine şunu emrediyor:

"Müttefik ülkeler dahil bölgedeki ülkelere küçük gruplar halinde sızılarak , bölgedeki yerel gruplarla bağlantı kurularak, terörist faaliyetlere/gruplara karşı bilgi toplamayı , yöresel gruplarla bağları güçlendirmeyi ve kalıcı durumsal bilinç yaratmak"

New York Times'in haberine göre sözkonusu emir, ABD'nin İran'la olası bir savaş durumunda, hem İran'a yönelik , hem de bölgedeki diğer bölgelerde ortaya çıkması muhtemel gelişmeleri önlemeye yönelik bir zemin hazırlama çalışması.

Yetkililer, Bush döneminde de özel gizli operasyonlar için emirler yayınlandığını fakat Petraeus'un son emrinin bu özel operasyonları sürekli ve kalıcı kılacağını belirtiyorlar.

 

     Ümit MİNEL                      

                                                                            umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.