Tayyip Erdoğan ve Hitler Propagandasının Benzerlikleri

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

17 Aralık operasyonu..Bakanlar ve çocukları için rüşvet, yolsuzluk iddiaları.
Bu yaşanılanlar, bu iddialar herhangi gelişmiş demokratik bir ülkede kıyameti kopartır, iktidarları yıkar, halkı sokaklara dökerdi. Ama bu ülkede neler oluyor? Buyrun, Genar Araştırma Şirketi’nin yaptığı anket sonuçlarına bakınız:


''Operasyonun arkasında uluslararası güçlerin olduğuna inananların oranı yüzde 70.6 iken, ankete katılanların yüzde 63.3'ü son hadiselerin büyüyen Türkiye'nin önünü kesmek için yapıldığına inandığını belirtti.''

 

Başbakan’ın, savcıların, polislerin birbirinin peşine düştüğü, birbirlerini ahlaksızlıkla, kokuşmuşlukla suçladığı, paralel devletlerden, çetelerden bahsedildiği böyle bir ortamda bu sonucun çıkmasının, bu algının yaratılmasının sebebi nedir? Acaba AKP ve Başbakan Hitler’in kullandığı propaganda yöntemlerini mi kullanmaktadır?

Bu propaganda yöntemlerine bakmadan önce propagandanın tanımına bakalım:
Propaganda, tarafsız bilgi sağlamak yerine kalabalıkların düşünce ve davranışlarını etkilemek amacıyla önceden tasarlanmış ve özellikle kendi kitlesini etkileyecek bilgi ve mesajları sunma metodudur.
 
Propaganda Bakanlığı kuran Hitler'in en önemli propaganda politikaları neler idi?

‘Korkuya Başvurma’

Tıpkı sağcıların ve AKP’nin ‘60 yıldır din elden gitti, gidiyor’ korkusuyla bu halka yaşattıkları paranoya gibi..

Tren Etkisi yöntemi
Hedef kitleye  bak "herkes bunu yapıyor" diyerek bir hareket tarzını kabul ettirmek yöntemi.
AKP bu yöntemi, yüzde elli’yi evde tutuyoruz, yolsuzluk iddialarında bile işinize gelmiyorsa sandıkta değiştirirsiniz gibi demagojik sözlerle, çoğunluk haklılığı algısını yaratarak gayet iyi kullanmaktadır.

Ve AKP’nin en az Hitler kadar başarılı olduğu diğer yöntem:
Parıltılı genellemeler ve damgalamalar..
Kendilerinden önce başlatılan ya da on yıllar önce yapılan projeleri, kendileri başlatmış ve ilk kez yapılmış gibi sunuşlar.
Popülist yaklaşımlarla, halkı kutuplara ayırma pahasına nefret söylemleriyle, tabanlarını kine sevk etmelerle muhalefeti suçlamalar, yaftalamalar..

Ve en başarılı ve işte bu anket sonuçlarının ortaya çıkmasına neden olan propaganda yöntemine gelirsek:
‘Sloganlar’
Slogan kısa, çarpıcı bir söz veya cümledir. Slogan haline getirilmiş fikirler ikna edicidirler.

Peki, AKP'nin slogan haline getirdiği fikri ne idi:

'Dünya lideri-Dünya liderliği'

 

Bu sloganın gerçekliği var mıdır? Hayal ötesi..Kendi hülyaları. hezeyanları. Ancak halk bu sloganı öyle ya da böyle tutmuş, benimsemiştir. Tabi bu da Hitler’in ‘yalan ne kadar büyük olursa inananı da o kadar çok olur’ sözünün doğruluğunu gösteriyor. Anket sonuçların da olduğu gibi.

Bu noktada muhalefet ne yapmaktadır. Karşıt propaganda yöntem ve sloganları oluştura bilmekte midir? Tartışılır. Oluşturabilseydi, AKP üç dönem  üst üste iktidar olabilir miydi? Çok zor..

Bundan sonra AKP’nin kullandığı bu propaganda yöntemlerine karşıt proje ve sloganlar üretilmedikçe AKP’nin bir dönem daha iktidar olması kaçınılmazdır.

Artık gerisini de muhalefet düşünsün bi zahmet!

 

NOT: Bu devletin kurucularından birisi olan 2. Cumhurbaşkanı’nı bıyıkları yüzünden Hitler’e benzetenlerin, Başbakan’ın Hitler’e benzetilmesinden gocunmaması gerekir.

 

Oğuz Kemal ÖZKAN

oguzkema.ozkan@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.