Tebrikler AKP ve Polisi... Tatbikat Başarılı…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Türk silahlı kuvvetlerinin kendi halkını bombalayacağını iddia adan hastalıklı düşünce dün sahnedeydi. Bilinen gerçektir ki, her düşünce sahibinin aynasıdır. Başkaları hakkında yapılan afakî yorumlar, aslında kişinin kendi beyninde yatanların bir dışavurumundan başka bir şey değildir. AKP nin Türk halkı için düşündükleri,askerimizi suçlamak için kullandıkları hayali iddiaları anlayan anlıyordu. Dünkü 1 Mayıs, bunların halkımız için neler düşündüklerini bir kez daha açığa çıkarması bakımından ilginçti.

Tabii başta yandaş ve çıkar ile AKP ye bağlı olanlar olmak üzere bazı kesimler ordunun halka karşı bir şeyler yapacağına, AKP yi alaşağı edeceğine inanmışlardı. Bunca aşağılamaya, itibarsızlaştırmaya ve tahrike rağmen ordunun emir almadıkça böyle bir şey yapmayacağı ortaya çıktı.

Dün halka karşı polisin topyekûn saldırısı ise AKP nin beynindekileri ortaya koydu. Bu bir tatbikattı. Hem de Valilik, Belediye ve polisin katıldığı büyük bir tatbikat. AKP’nin bundan sonraki saldırılar için başarılı bir tatbikat yaptığını düşünüyoruz.

Emperyalizmin ufak ufak doğradığı, giderek insanca yaşama hakkını temelli elinden aldığı işçi kesiminin örgütlü çok ufak bir kısmı, simgesel olarak bir baş anıt olan Taksim meydanında haykırıp içini dökecek ve biraz olsun ferahlayacaktı. Bu insanlar ne huzuru bozmaya, ne düzeni bozmaya tevessül edeceklerdi. Biliyoruz çünkü daha geçen yıl ki buluşma şenlik havası içinde geçmişti.

Şu da sabit olmuştur ki AKP ye muhalefet eden her kesim derhal susturulmalıdır. Çünkü onların demokrasisinde muhalefet diye bir şey söz konusu değildir. Bakmayın siz parlamentodaki muhalefetle ağız dalaşı yaptıklarına. Onlar gerçek muhalefet olsa bir günde hepsinin dokunulmazlıklarını kaldırıp esir hanelere tıkarlar.

Önce Taksim’de bir kutlamaya kerhen de olsa olumlu bakanlar son anda karar değiştirip yasak getirdiler. Her halde akilleri nasılsa bu işçiler Taksim diye tutturacak bizde topyekun bir tatbikat yaparız demişlerdir.

İşte onun için 43 yıldır açılmayan köprü açıldı. Metrobüs ve deniz ulaşımı durduruldu. İstanbul dışından getirilen polisler mevzilere yerleştirildi. Yandaş medyanın kameraları ve kalemşorları konuşlandırıldı. Gaz bombaları, tazyikli su araçları kontrol edildi ve ellerinde hiçbir silah olmayan, tek istekleri Taksim meydanına çıkmak olan insanlar beklenmeye başlandı.

Bu arada alınan bu önlemlerle beklide aklında 1 Mayıs olmayan onbinlerce insanın seyahat özgürlüğü kısıtlandı. Onların işlerine gitmeleri, gezmeye gitmeleri engellendi. Bütün bunlar ne için yapıldı? Demokrasiden bahsedilen hangi ülkede bu tür şeyler olabilir? Amaç, “SİZ BİREY DEĞİL, BİZİM KULUMUZSUNUZ VE BİZ NASIL İSTERSEK ÖYLE HARKET ETMEK ZORUNDASINIZ” fikri kafalara sokulmak istendi. Tabii, böyle bir şeye hayır diyenler de çıkacaktı. Bu yüzden görkemli bir saldırı ile onlar sindirilmeli, itaate zorlanmalıydı. Vatandaşın elinde kendini savunacak bir şey olmadığı için gaz bombaları ve tazyikli su yeterdi ve yetti de. Yarın başka bir konuda, mesela federasyon tertibine karşı protestolar olduğunda polisin, belediyenin, valiliğin halka karşı yapacağı saldırının tatbikatı yapılmış oldu

Belki önlemleri görüp de Taksime çıkmaktan vaz geçebilecek insanları da kışkırtmak lazımdı. Bu yüzden Beşiktaş’ta toplanan halka çok başarılı bir saldırı yapıldı. CHP li vekillerin bile hastanelik edildiği bu saldırıya başarısız demek haksızlık olur.

Herkes görevini tam anlamı ile yaptı. Ulusal televizyonlarımızdan birinin muhabiri, marjinal guruplardan bir kişi polise saldırarak elindeki gaz bombasını aldı ve yere attı, patlattı diyordu. Polis binaların içine, kaçış yollarına gaz bombası atıyor ve verilen görevi bihakkın yerine getiriyordu.

Bu çok başarılı tatbikat da kimin kendi halkına karşı ne düşündüğünü göstermesi açısından da çok başarılı olmuştur. İktidarın bir sözcüsü televizyonda “halk bize teşekkür etmelidir” diyordu. Benim gibi birçok kişi ispatlanan bu düşüncelerden dolayı gerçekten teşekkür ediyordur.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Sevgili Osman Cem,1 Mayıs'ta

Sevgili Osman Cem,

1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşananları bir "tatbikat" olarak adlandırmışsın da neyin tatbikatı olduğunu yazmamışsın. Senin bu tesbitini ben tamamlayayım istedim..

İstanbul'da olağanüstü bu durum ve uygulama, aslında bir iç savaşın provasıydı! Bu da gösteriyor ki AKP hükümeti, "Başkanlık Sistemi" adı altında dikta rejimini kurmakta ve de PKK ile işbirliği yaparak ülkeyi bölünmeye hazırlamakta çok kararlıdır; öyle ki bu hedefleri için iç savaş hazırlığı bile yapmaktadır.

İyi hatırlıyorum, 2009 yılında Başbakan Erdoğan "Devletin güvencesi Polistir" diye bir söylemle polis teşkilatını olabildiğince kendi kurduğu bu rejimin bir ordusu gibi düzenlemeye çalışmaktadır. Hatta polise ağır silahların alınması için yönetmenlik çıkarılmıştır. Bu konuda bir yasa tasarısı bile meclise sevk edilmiştir.

BARIŞ, BARIŞ derken "İç savaş" hazırlığının yapıldığı gün gibi aşıkar! Biz; savaş tutkunu, kan emici vampirler(!) yine bayram edeceğiz, demektir!

Selam ve saygılarımla..

 

 

Tebrikler AKP ve Polisi... Tatbikat Başarılı…

Merhaba Mehmet bey.

İnsanları mal olarak gören zihniyetten neler beklenmez ki? Adamlar insanları ile birlikte şehirleri bile satabilirler. Saygı ve selamlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.