28 Şubat 1997, 2002 ve 2012'de Eğitim

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
ARDA S
Yazının Yazıldığı Tarih: 
21.02.2012

28 Şubat 1997 Refah-Yol hükümet ortaklığının sonlandırıldığı ve Türkiye'nin demokrasi soluğunun kesilmemesi için verilen molanın tarihi. TSK ülke yönetimine el koyduktan sonra en başta eğitim de olmak üzere değişiklikler yapar. Bunlar;

1. Laiklik ilkesinin titizlikle uygulanması

2. Tarikat okullarının Milli Eğitim bakanlığına aktarılması

3. 8 yıllık zorunlu eğitimin uygulanması

4. Kemalist din adamları yetiştirilmesi

2002 seçimlerinde koltuğa siyasi yasağı nedeniyle oturamayan Recep Tayyip Erdoğanın bir nevi vekaletini alan Abdullah Gül'ün seçimleri kazandıktan Türkiye'nin en büyük prbleminin eğitim olduğunu ve en çok eğitim üzerine çalışacakları konun eğitim olacağını, gençliğin teknolojiyi kullanabilen ve teknoloji üretebilmesi gerektiğini, özgür düşüncenin vakıf olduğu ve ezberden uzak düşündürebilecek, özgüven sahibi, yeniliklere açık bir nesil yetiştirmek istediklerini açıkladı.

Yıl 2012 ve Recep Tayyip Erdoğan yetişen bu nesilden memnun olmamış olacak ki yeni bir kavram ile ortaya çıktı. Dindar ve modern bir nesil yetiştirmek istiyoruz.

Bu hükümet aslında 1960'ta idam edilen Adnan Menderes'in ekonomisinin intikamını aldıktan sonra çokta ilgi çekmeyerek 1997'deki asıl burada olma sebepleri olan intikamı şu anda askeriyeden aldıktan sonra irtica kaldığı yerden devam etmektedir. Adnan Menderes'in ilk çıktığında ben sağ bir partinin lideriyim diyemediği gibi ben liberal sol partinin lideriyim açıklaması aslında Türkiye'de solun baskısını gösteriyordu. Recep Tayyip Erdoğan'da bu örnekten dersler çıkartarak ağırdan geldi buraya. Karşısında duracak kimse de kalmadı. Ne aydınlar ne sanatçılar ne de yazarlar en önemliside 28 Şubat'ta irticayı kabullenmeyen halkın yılmış olması. Aydınlık için bir dakika karanlık yerine karanlık için bir dakika aydınlıkta daha mutluyuz sanki.

 

Arda S.

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.