Adaletsiz Sınav YÖS

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aykut Alp
Yazının Yazıldığı Tarih: 
24.06.2012

Gündemden uzak olan hatta bir çok öğrencinin adını dahi duymadığı bir sınav aslında yös.

Her sene milyonlarca öğrenci bir üniversite kazanmak umuduyla dershane test kitabı stress üçlemesi arasında hayatları zindan oluyor.

Bir çok öğrenci bu şeytan üçgeni arasında boğulurken birçoğu pisikoljik tedavi anti depresan gibi sinirsel yardım almak zorunda kalıyor.Sistem zaten bukadar ağır ve yorucu iken birde sınav şifrelemeleri , soruların bazı dersahanelerce sınavdan önce verilmesi ve bürokrat yakınlarına torpil yapılması gibi söylentiler öğrencileri daha çok yoruyor ve içinden çıkılamaz bir hale sokuyor.Türk kökenli üniversite hazırlık öğrencilerimizin çektiği bu stress ve dertler ortadayken  ne bu Yös ?

Yös açılım olarak yabancı öğrenci sınavı anlamına geliyor.Her sene Ösym tarafından yapılan bu sınava yurtdışında doğmuş öğrenciler veya eğitimlerinin belli kısmını yurtdışında almış öğrenciler katılabiliyor.Dışarıdan bakıldığında gayet kulağa hoş gelen bir şey değil mi ? Yurtdışındaki başarılı öğrenciler ülkemizde okuyor ülkemizin kalkınması için ter döküyor ve Türkiye gibi bir ülkede okumak için sınava girip çabalıyor.Ama konu aslında pek de öyle değil.Bu sınav ülkemizde yapılan Ygs Lys gibi sınavlara göre neredeyse çocuk oyuncağı.Sorular okadar basit düzeydeki anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır o yüzden kendi yaşamımdan bir örnekle size olayı daha yaşanmış bir şekile dönüştürmek istiyorum.Üniversiteye hazırlandığm yıllarda benim sınıfımdan 3 seviye daha aşşağıda ailesi Bulgaristan'dan göç etmiş aslen türk bir arkadaşım vardı dersahane puanı  eksiz yeni sisteme göre 260 - 300 puan arasındaydı.Yurt dışında doğup lise 2 de Türkiye'ye kendi memleketine geldiği için Yös'e girmeye hak kazandı ve Ygs Lys yerine Yös'e girdi.Şuan İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri mühendisliğinde okuyor.Ben ise Ygs ve Lys'ye Girerek gene aynı üniversitenin Gemi İnşaat mühendisliği bölümüne girebildim ve benim endüstri mühendisliğine girmem için 50 puan daha fazla yapmam gerekiyordu.Galiba bu yaşanmış örnek olayı daha elle tutulur bir boyuta taşıyordur .

Şimdi bu gerçekten bir adalet mi ? Yıllarca ter döken Ygs Lys kurbanı öğrencilerimiz ortada yaşadıkları ortadayken her yıl sınavı kazanamadı diye intihar eden intihara kalkışan öğrenciler ortadayken bazılarının sadece yurt dışında doğdu diye böyle imtiyaz görmesi adalet mi ? Yoksa birilerinin hani şu yurtdışında afrikalarda falan okulu olanların öğrencilerini yerleştirmek için yapılan bir kayırmaca mı Ösym başkanı artık bu konuda bir açıklama yapmalı.

 

Aykut ALP

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

yös adaletsizliği

aslında benım durumum da senınkınden farklı değil. ben arkadaşım türkiyede doğup büyümesine rağmen ailesinin tc.vatandaşlıgı kimliğini geç aldığı için çifte vatandaş olmuş.lisede aynı sınıftaydık.ben deli gibi ygs/lys çalışırken o kitapların agzını açmaz gezer tozardı.nasıl olsa yös çocuk oyuncağı derdi bi de utanmadan utanmadan diyorum çünkü biz kafamızı kıtaplara gömmüş test çözerken hanımefendinin söylediğine bak yös çocuk oyuncağı...ben psikoloji istiyordum.görünüşe göre bu yıl kazanamıyacam seneye aynı stresi yine yaşıyacam.ama o istanbul ünv. sınıf ögretmenliğini kazanabilme ihtimali yüksekmiş.düşündükce deli oluyorum...öysm baskanı acil bisey yapması lazım.Ayrıca bu konunun gündeme gelmemesinin tek nedeni kimsenin yösten haberdar olmadığıdır.

yös kalkmalı

YGS LYS sistemiyle barajı sınırdan geçen arkadaşım ikinci yıl çifte vatandaşlara yös hakkı ile Yıldırım Beyazıd Tıp Fakültesine yerleşti.Rabbimden tek dileğim bu insanlara adeletsizce bu hakkı tanıyanların evlatları torunları eşleri en çok sevdikleri kim varsa böyle doktorların eline düşsün.

Durum artık dahada vahim hale

Durum artık dahada vahim hale geldi suriye den gelenler istediği ünversitelere yerleştirildi ve artık yabancı ülke okullarından gelen öğrencilerden dil sınavından b2 seviyesini tamamlamaları istenmeyecek yani bu şu demek oluyor her sene türkçe olimpiyatlarına gelen biraz türkçe bilen ama dil bilgisi bilgisi olmayan fettullah gülen okulları öğrencileri üniversitelerimizi dolduracak. Kısacası kendi ülkenizde yabancı olmaya alışın.

bunu kıskandığın için yazıyor

bunu kıskandığın için yazıyor olmayasın? böyle bir hakkı olan herkes kullanır tıpa girebilmek icin o sınavdan full veya 1 boş yapmak gerekiyor ki bunu yapmak içinde calısmış olsa gerek . Böyle beddua etmek cok cirkin değil mi sence de? sende kıbrısta veya azerbeycanda rahatca okuyabilirsin oda bu hakkını kullanıyor ve türk vatandaşı olsa asla bu sınava giremez öyle bi hak tanınmıyor. yapılan sınav uluslar arası barışı destekliyor ve yabancılar için ayrılan kontenjan farklı demek ki arkadaşın türk vatandaşı değilmiş.

En adil sistem

Şunu açıkça belirtmek gerekir bugün amerika ingiltere fransa ve çeşitli  ülkelerdeki seçkin okullarda okumak isterseniz o ülkenin sınavından çok ama çok yüksek bir puan almanız gerekir. Ben İTÜ öğrencisiyim ve İTÜ bilindiği üzere Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri ama YÖS ile genelde siyahi arkadaşlarımız ( Asla ırkçılık için söylemiyorum) gerçekten ama gerçekten hiçbir şey bilmeden İTÜ'ye yerleşmiş durumdalar. Evet şunu söylemekte haklısın kimin eline böyle bir şans geçerse değerlendirir burda suçlu onlar değil hükümettir çünkü YÖS ile gelen öğrencileri çoğu fettullahın afrikada açtığı okuldan mezun olan öğrencilerdir. Bu ülkede bir çok genç İTÜ'ye girebilmek için dershanelere özel hocalara paralar döküyorsa ve ancak bundan sonra girebiliyor ise bu gerçekten hükümetin emeği ile o üniversiteyi kazanan gençlerin emeğini yemesinden başka da birşey değildir.Nasıl biz Oxford, MIT  gibi üniversitelerde tahsil görmek için üstün başarı göstermemiz gerekiyorsa yabancı öğrencilerinde 3-5 matematik sorusu yaparak yerleşmeleri yene 3-5 boş soru bırakarak zar zor yerleşmeleri en adil olan sistemdir.

Bildiğim kadarıyla bu

Bildiğim kadarıyla bu sisteminde kursu eğitimi oldukça pahalı yani sınavı kazanabilmek için dershaneye giden para verenler var sınava girmedik zorluk derecesini bilmiyoruz bu şekilde konuşmak haksız olur olayı siyasileştirmeyelim

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.