Baykal'dan Siyaset Dersi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Hakan Yavuz

16 Haziran 2010 günü yayınladığım “Kılıçdaroğlu İzleme Raporu-1”de, şu satırlara yer vermiştim:

“Türkiye 31 Mayıs 2010 gününden itibaren BOP çerçevesinde yapılan yeni bir taarruzla karşılaştı. Kılıçdaroğlu, Filistin ve Gazze sorunlarına bakış, İsrail’e karşı tutum, Mavi Marmara Gemisi ve AKP’nin siyasal kazanç edinme çabaları karşısında, birer cümleyi geçmeyen açıklamalarla yetindi.

CHP’nin kamuoyunu yönlendirmedeki yetersizliği, muhalif kesimler içinde karmaşaya yol açtı. Gözler bütün konulara vakıf bir Genel Başkanı ve tasfiye edilen Onur Öymen ve Şükrü Elekdağ gibi duruş sahibi diplomatik kurmayları aradı.”

Aynı gün internet sitelerinde, Uğur Dündar’ın Baykal’la yaptığı röportaj, “Baykal’dan Çarpıcı Açıklamalar” başlığıyla yayınlandı. Baykal, sanki Kılıçdaroğlu’nun yarattığı boşluğu doldurmak ve partisi adına durumu kurtarmak için, dış politika dersi verir gibi açıklamalar yapmış.

Baykal’ın AKP hükümetini eleştirdiği açıklaması aynı zamanda, Mavi Marmara Gemisine saldırısının ardından, “Gazze’den Filistin’den bize ne” diyerek Arap düşmanlığı kampanyası başlatan, sözde Atatürkçülere de cevap veriyor.

İşte Baykal’ın açıklamasından bölümler.

Baykal, İsrail propaganda merkezi tarafından geliştirilen Arap düşmanlığına “DUR” diyor.

“Türkiye’nin Arap ve Müslüman ülkelerle ilişkilerinin çok ileriye götürülmesi gerektiğini her zaman söylüyorum. Bunu eksen kayması olarak kabul etmem, karşı çıkarım. Türkiye’nin İslam Kalkınma Bankası üyeliği ve işbirliği anlaşmasının altında Baykal’ın imzası var. O zaman da bize suçlamalar yapıldı, bu kırılmadır diye. Ne kırılması. Türkiye’nin dış politikada yeni arayışlara yönelmekte olduğu açıktır. Yanlış bir şey yoktur bunda. Önemli olan bunun sağlam verilere dayanması.”

Baykal, “Gazze’den, Filistin’den bize ne” anlayışına “DUR” diyor.

“Gazze’de yaşanan trajik olaylar tahammül edilen bir manzara değil. Dünya İsrail’in ablukasına tepkili. Türkiye’nin de bunun karşısında fiilen olaya müdahil olması çok önemlidir.”

Baykal, Mavi Marmara Gemisi eylemine, “bunlar dinci, Hamas’ı destekliyorlar” diyerek karşı çıkan sözde “Atatürkçülere” “DUR” diyor.

“Bu olaylara insanımızın tepkisi doğaldır. Ben bundan mutluluk duydum. Gazze’ye Türk insanının sahip çıkmasını göğsüm kabararak izliyorum. Efendim HAMAS’ın adamları... Olsun...”

Baykal AKP hükümetini, beceriksizliği ve teslimiyetçiliği nedeni ile eleştirerek, İsrail’in saldırganlığı üzerinden puan toplama çabalarına “DUR” diyor.

“9 kişinin öldürülmesi cinayettir. Buna göz yuman hükümet sorumludur. Hükümetin hiç rolü olmasa da bu 9 insanın hesabını sorması gerekmez mi? Nutuk atıyorsun… Bu ağır bir yenilgidir…

Bir hükümet zayıflamaya başlayınca en tehlikeli duruma gelir, macera arayışı, bir kestirme yolla bu sıkıntıdan çıkma arayışı... Bu iktidarlara olmadık işler yaptırır. Bu tehlikeli sonuçlar doğurur. İç politikadaki hataları telafi etmek için dış politika kartı oynanıyor. Ben bu çabaları hükümetin içine düştüğü perişan hali gizlemeye çalışmak olarak görüyorum.”

Baykal, Kılıçdaroğlu’nun tek kelimeyle geçiştirdiği PKK terörü konusunu da gündeme getirerek, açılım aldatmacalarına “DUR” diyor.

“Açılım başladığından beri 118 şehit verildi. Başbakan “Zamanlamaya dikkat edin” diyor. “Anayasa değişikliği için referandum sürecinde terörü arttırıyorlar” diyor. Bu kadar saptırma olur. Açılım politikası ile anaların gözyaşı dinecek değil miydi? Kürt kökenli vatandaşların sıkıntılarını çözecek bir açılım yapılması gerektiğini biz söyledik. Onlar sorunu PKK ile çözmeye kalktılar. Süreler önerdiler, anayasa değişikliği için tavizler verdiler.”

Baykal’ın bu duruşu, kendisine neden ve kimler tarafından operasyon yapıldığını anlamak için yeterince fikir veriyor.

Kılıçdaroğlu’nun izlediğimiz “duruşu” da, neden Genel Başkan yapıldığını anlamaya yetiyor.

İşin en dikkat çeken yönü ise, Arap ve Hamas düşmanlığı yapan köşe yazarlarının tamamının, aynı zamanda koyu birer Kılıçdaroğlu destekçisi olmaları. Ne garip tesadüf değil mi?

Hakan YAVUZ (Sosyolog)
sosyologhakanyavuz@gmail.com
iletisim@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

ANLAMAMAKTA ISRAR ETMEK

Hiçkimse filistinden bize ne demiyor.
hele KILIÇDAROĞLU, Kesinlikle böyle bir cümle kurmadı.
Sizin ısrarla bu cümle üzerinden eleştiri yapmaya çalışmanız, bizleri bu söz söylenmiş gibi bu sözü savunmaya çekme oyunu olmasın...
Sosyolog olarak bu kadar basit bir sosyolojik çatışmayı bu sayfaya taşıyacağınızı zannetmiyorum.
'BAYKAL filistine sahip çıktı', 'KILIÇDAROĞLU çıkmadı'
senteziniz yanlış bu konuda öncelikle anlaşmamız lazım.

Bu filistin meselesinin Ortadoğunun kanayan yarası olduğunu söylemeyen kalmadı.
İsrail'in zalim uygulamalarını alkışlayan da yok,
Hamas'ın "Dünyadaki tüm yahudiler ölüdürülünceye, İsrail devleti yok edilinceye kadar mücadelemiz devam edecek" ANAYASASINI neden dile getirmediğinizi
Ve
Türkiye'de ki Muhalefetin esasta bu cümleden dolayı, Hamasçı kesilenleri eleştirdiğini anlamanızı nasıl sağlayacağız?

KILIÇDAROĞLU'nun, Vizyon ve Misyon geliştirmek zorunda olduğunu, Kendi Kadrosunu oluşturamadığını kendisi de biliyor, Bence daha somut eleştiriler yapabilecek altyapıyı size verdiler,
Bu altyapıyı kullanmak için birilerinin yardımına ihtiyacınız yok,
Farklı bir ses olarak makalelerinizi okuyorum ama ses getirebilecek bir makaleniz ile henüz karşılaşmadım...
Siz daha iyisini yapabilirsiniz :)

Bu arada Kemalistler,
"Mukaddes toprakların daima İslam Hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Filistin'e El Sürülemez!" Mustafa Kemal( Hakimiye Milliye gazetesinin 28.07.1937 günü haberi)
ATATÜRK'ün Avrupayı ihtar ettiğini iyi biliriz.
Kemalizm bu ülkenin ULUSAL KÜLTÜRÜDÜR.
Etnik/dini Kültürler ile kabilecilik anlayışınız,
Kemalizmi bir kabile kültürüne dönüştürmeye yetmez.
Lütfen Parti icraatları ile Kemalizmi karıştırmayınız.

Kemalizm inanç hürriyetidir. Şeriatçıların zorla dayattığı dini, kişisel hak ve özgürlükler başlığı altında ele alır. Değişmeyen Hükümler başlığı altında DİN, İnsan hakları evrensel beyannamesine de aykırıdır.

Hele bir dine mensup insanları yeryüzünden yok etmek, Kemalizm ile bağdaşmaz.
Filistin konusunda neden HAMASÇI olmadığımızı anladınız mı?
Ötekileştirme ideolojiniz ile HAMASÇI değilseniz İSRAİLCİ siniz düz mantığı sosyolog olarak size hiç yakışmıyor.
Bilmem yardımcı olabildim mi?

OLGULARI GÖSTERİN, ÖRNEK VERİN

Ben yazılarımdaki her iddiayı ispatlayabilirim. Aksi halde yazmam.

Yazıda şu cümleye yer vermişim: "“Gazze’den Filistin’den bize ne” diyerek Arap düşmanlığı kampanyası başlatan, sözde Atatürkçülere de cevap veriyor."

Sözde Atatürkçü olarak adlandırdığım bir kesimin İsrail saldırısından sonra bu ifadelerin yer aldığı yazılar yazdığını biliyorum. Örneğin bir tanesi "Bu savaş bizim savaşımız değil" başlığını taşıyordu. Dikkat ederseniz bunu Kemal Kılıçdaroğlu söyledi demiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen bir kesimin bu fikirleri dile getirdiğini söylüyorum.

Kılıçdaroğlu'nun Filistin konusuna sahip çıktığını söylüyorsunuz. Tek satırlık bir açıklama yaptı ve muhalif siyaset geliştirme konusunda bir adım atmadı. Söylediğim budur.

Hamas'ın "Dünyadaki tüm yahudiler ölüdürülünceye, İsrail devleti yok edilinceye kadar mücadelemiz devam edecek" sözlerini yanlış aktardığınızı düşünüyorum. "Tüm Yahudiler öldürülünceye..." ifadesinin onlara veya diğer İslamcılara ait olabileceğini düşünmüyorum. Böyle ise, sizin bu konuyu belgelemeniz gerekir. O zaman o görüşleri eleştirip, vicdanlarda mahkum etmek için bende gerekeni yaparım. Ancak böyle bir sözleri yoksa, siz iftiracı konumuna düşersiniz. Ben düşmanım dahi olsa, hakkında yalan söylemem, uydurmam, iftira atmam. Bu nedenle bu sözün belgesini açıklamanızı bekliyorum.

Sayın Hakan YAVUZ HAMAS

Sayın Hakan YAVUZ
HAMAS ANAYASASI ( HAMAS İLKELERİ)7,8 ve 28 inci maddeleri incelemenizi tavsiye ederim.
Özellikle 7. Madde her müslümanın görevinin yahudi öldürmek olduğunu belirtir.8. madde bu uğurda ölenlerin her isteğinin kabul olacağı ve ailelerinin sorgusuz cennete gideceğinin altı cizilir. 28. Madde ise İsrail var oldukça İslamın var olmasının imkansızlığından bahseder.
Malumunuz bu maddelerin Türkçesini Türkiye de bulmak kolay değil, sansüre takılır nedense, Pek muhterem Basınız da bu ilkelerden bahsetmez.
Filistin hükümeti sözcüsü Gazi Hamad, “İsrail yer yüzünden silinmelidir. Hiç bir insani değeri tanımayan hayvan bir devlettir. Bir kanserdir. Ortadan kaldırılmalıdır. Bunun gerçekleşmesinde ise tüm müslümanlar görev almalıdır” dedi. 16.11.2006 (Basından bu konuda başka örnekler de sunabilirim)
1988’den beri Hamas’ın hedefi İsrail devletinin ortadan kaldırılarak bir Filistin İslam Devletinin kurulmasıdır.
Filistin sorununun tek çözümünü ‘cihad’da gören, İsrail’i yok etmeyi hedef bellemiş, yerine her milimetrekaresinde Allah’ın bayrağının dalgalanacağı bir İslam devleti kurmayı amaçlayan bir örgütten söz ediyoruz.
Ekim 1990 tarihli Hamas'in el ilanlarinda (Nr. 65) „Yahudileri öldürün, evlerini, varlıklarını ateşe verin, Yahudi öldürmek Müslüman olarak görevimizdir“ deniyor. HAMAS'ın intihar eylemcileri sivillerin arasında,ne kadar cok Yahudi öldürürlerse, cennetin kendileri icin o kadar garanti olduguna inanıyorlar.

Ben yazı ve fikirlerimdeki her İDDİAMI (ŞAHSİ FİKİR VE DÜŞÜNCELERİMİ) her zaman ispatlamaya hazırım.

Birkaç köşe yazarının fikirlerinden yola çıkıp, bu fikirleri bir ideolojiye bağlayanlardan değilim.

İSRAİL VEYA YAHUDİLER DEMEK FARKLIDIR

Verdiğiniz bilgileri inceleyeceğim. Teşekkür ederim. Ancak olgulara baktığımızda durum söylediğinizden farklı. Çünkü, Gazze'ye yardım götürenleri destekleyen Musevi din adamları var. İsrail saldırısından sonra İstanbul ve NewYork'ta Musevi dindarlar da İsrail'i protesto ettiler. İHH Çağlayan mitinginde yabancı bir ülkeden Musevi din adamı da konuştu. Eğer Hamas sizin dediğiniz gibi ("her müslümanın görevinin yahudi öldürmek olduğunu")söyleseydi, bu Yahudilerin Hamas'ı desteklemeleri söz konusu olmazdı.

İsrail konusuna gelince, ben konuyu en açık ifade eden Ahmedi Nejad'ın görüşlerine ilk günden itibaren katılıyorum. İsrail devleti Ortadoğudan çekip gitmelidir. Bir gün, yani ABD emperyalizmi Ortadoğu'dan kovulunca (bu çok geç bir süre olmayacak) onun bölgedeki maşaları olan Siyonistler de bu topraklardan kovulacaklardır... Elbette tüm işbirlikçileri de...

HAMAS'ın İsrail'in desteğinde

HAMAS'ın İsrail'in desteğinde Vakıf olarak kurulduğunu, Örgütün birçok şirket ve finansal kuruluşunun ABD de olduğunu bildiğimize göre; Gerçeğin göründüğünden farklı olduğunu düşünmekte haklısınız.
Filistin Devlet Yönetiminin HAMAS'ı bir türlü ikna edememesi ve barış görüşmeleri için masaya oturtamaması ayrı sorun...
Filistin Devletinin Barış içinde kurulmasını ve Dünya kamuoyunda tanınmasını engellemeye çalışan gizli el HAMAS...

Museviler Mesih gelmeden bir Musevi Devletinin kurulmasına İnançları gereği karşıdırlar.
Karanlık ellerin Ortadoğu da rahat hareket edebilmek için giriş kapısı olarak kurduğu İsrail, Doğu Akdeniz Güvenliği çerçevesinde incelenmelidir. Musevi cemaati bu durumdan rahatsızdır.
İsrail'e karşı ( Özellikle mevcut yönetime karşı )söylem ve eylemler çoğu zaman Musevi cemaatleri tarafındanda dile getirilir.
Bölgede İsrail'in Küresel tekelci sermayenin amaçlarına ters düştüğü ve son 4 yıldır hizmet etmediği ortada...

Anglo saksonların veya Katoliklerin Ortadoğuda yeni Truva atı kimdir? Ortadoğunun kapı bekçiliği kime devredilmektedir? Ona bakmak lazım.

Mustafa Kemal " Kıbrıs'a hakim olan Ortadoğuya hakim olur" der.

Bölgedeki yahudileri ve Müslümanları herkes biliyor. Peki Hıristiyan cemaatler, onların esamesi okunmuyor.
Kudüs kutsal kent
Kimin için?
Herkes için...

İsmi okunmayanların karanlık el olduğunu düşünmekte ne kadar geç kaldık?

Bu oyunda Anglo sakson politikalara 8 yıldır destek verenlerin, bir anda katolik gibi davranması tesadüf veya fevri bir çıkış olabilir mi?

AMA
HAMAS'a destek çıkmak,İsrail'in ekmeğine yağ sürmektir.
Hiçkimsenin bunu kabul edeceğini düşünmüyorum.

Filistin görüşmeleri HAMAS olmadan olmaz.
HAMAS filistin demektir söylemi de olmaz.

İsrail ve İran konusunda fikrim;
İsrail yönetiminin, Musevi inançlarına ve museviliğin dünya kamuyoyundaki itibarına düşürdüğü gölgeyi kaldırmak adına süratle değişmesidir. İran yönetiminin de aynı gerekçelerle değişmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bir gün, Mesih gelecekse (ki İran da , İsrail de bir Mesih beklemektedir); bir varil petrol için 10 varil kan akıtanların, bir ton su için 10 ton kan akıtanların kurduğu Ortadoğu da değil tüm Dünya insanlığını kapsayan coğrafyada hakkaniyeti, eşitlik ve adaleti sağlamaya gelecektir. O gün DECCAL'i öldürdüğü gündür. O güne kadar Allah adına kimseyi kovmayı-öldürmeyi-yok etmeği düşünmüyorum (Allah hak edene hak ettiğini verecektir, Allah ın işini yapmak bana kalmadı). İnancımı kendi kendime yaşamasını bilirim. Kimsenin inancına karışmam, Allah adına şirk koşanlara muhalefetimi ederim.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.