H(akimlerin)S(avcıların) Y(anlış) K(ararı)

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Ömer Alper Dalak

Sabahın yorgunluğunu henüz üzerinden atamamışım kendime bir kahve koyup önümdeki gazetelere göz gezdirirken bir haber okuyorum ,okuduğuma inanamıyıp tekrar okuyorum. Zihnimin bir köşesinde bu haberin bir şaka olabileceğine dair küçük bir umut hala gizli. Diğer gazetelere bakarken gizlenmiş umudum giderek kayboluyor ve sönüyordu.

Olmamalı....  Böyle bir haberi okumamalı öğrenmemeliydim. Tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilebileceğini düşünülebiliyor hatta konuşabiliyor olabilir mi? Bu öneri ciddi bir biçimde tartışıp konuşabildiğimize inanmak istemiyordum .Ne beynim inanmak istiyor ne de yüreğim ama önümdeki gazeteler haberin doğruluna dair bir kanıttı. Bu teklifi geliştiren kişiler adaletin en yüce makamında oturan insanlar. Hâkimler ve savcılar. Yan yana koyamıyorum. İki kere iki dört eder diyemiyorum.
 
Hâkim ve savcıların, HSYK’nın “yargıyı hızlandırmak için” düzenlediği toplantılarda gündeme getirdiği öneriler tartışma yarattı. HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, önerilerin “sosyal bir yararın tedavisi ve kadınların sahipsiz kalmamaları için getirildiğini” belirtirken, HSYK’dan, “Toplantıların hiçbirinde hâkim ve savcılar, tecavüzcüyle evlenilmesinin veya 15 yaşından küçük mağdurun tek başına rızasının cezasızlık sebebi sayılmasını gündeme getirmedi” açıklaması yapıldı. 
 
Ancak HSYK’nın resmi internet sitesinde yayımladığı, bu toplantılara ilişkin raporlarda, “mağdurun tecavüzcüsüyle evlenmesi”ni içeren eski TCK’nın 434’üncü maddesinin geri getirilmesi de dahil olduğu çok sayıda öneriye yer verilmesi dikkat çekti. 
 
Yargının hızlandırılması, adalet mekanızmasında aksaklıkların giderilmesini her bireyin hızlı ve adaletli bir biçimde muamele görmesi reformdan geçirilmiş bir yargı sistemini hepimiz istemekteyiz. Bu yönde yapılanların hepsine desteklerimiz sonuna kadar olacaktır. Fakat yargının hızlandırılması ve adelete mekanizmasındaki aksaklıkları giderilmesi için düzenlene bu toplantıda, tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi önerisi getirildiğini duyunca insanın gelecek ile iligili düşüncelerinin körelmesine yetiyorda artıyor. Hem duygusal hem de aklen bu tasarıya bakıldığında ne gibi bir yararı olacağını çözemiyorum.Aksine tecavüzcüsüyle evlendirilen bir kadının hergün yaşayacağı psikolojik travmalardan hiç söz etmiyorum. Evlendiği adamın sevdiği adam değilde ona tecavüz eden adam olduğunu bilmek kadınlar için kötü bir durum olacağı kesindir.Bizler henüz bu ülkenin kadınlarının en Doğu’sundan en Batı’sına kadar yaşadığı şiddet olaylarına kadınların yararına onların gelecekerlerine yönelik çözümler bulamazken meselenin hafiflemesini bırakın meselenin daha da beter hale getireleceğini unutmamak gerekir. . Anlaşılan söz konusu öneri Adalet Bakanlığı’na iletilecek. Şayet bakanlık bu taslağı ciddiye alır da geliştirirse, bu ülkedeki tüm kadınları yaralayacak bir adım atmış olacak. Adalet Bakan’ının bu konuda hem aklına hem de vicdanına seslenerek bu talihsiz tasarayı rededeceğine inanmak istiyorum.
 
iletisim@PolitikaDergisi.com
 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.