Odatv ve Soner Yalçın

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray Canses
Yazının Yazıldığı Tarih: 
09.03.2011

 

O zamanlar karanlık yıllardı. Hiçbir basın organı yaşanan derin hadiseleri yayınlayamıyorlardı. Kontrgerillanın en kızıştığı dönem olmasına rağmen kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Havadan bir nedenle öldürülme ihtimaliniz vardı.
 
Tarih 1993...
 
Siyasal cinayetler günden güne artıyor. Öldürülen gazetecilerin haddi hesabı yok. Arabalar patlatılıyor, insanlar dağa kaldırılıyor.
 
          2000'e Doğru Ankara Temsilcisi Soner Yalçın, JİTEM'in gerçek kurucusu ve ordudan ayrılan Cem Ersever ile seri görüşmelerde bulunuyor. İsim verilmeden yayınlanan bu röportajlar ortalığı ayağa kaldırıyor ve Cem Ersever bu itiraflarından ötürü eski arkadaşları tarafından infaz ediliyor. Ersever'i öldürenler gazeteye telefon açıp "Sıra Soner'de" diyor.
 
Kendinizi bu tür bir cenderenin içinde hissedin. Bugün önümüze sanki yeni keşfedilmiş gibi önümüze konan ve bar bar bağırılan Kontrgerilla yapılanmasını o sıcak dönemde kaleme aldı Soner Yalçın. Arkasında ne özel yetkili savcılar, ne de kendisi gibi cesur gazeteciler vardı.
 
Tarih 2006...
 
Herkes derin devlet popülistliği peşinde ekran ekran dolaşırken Soner Yalçın arkadaşı Cüneyt Özdemir ile beraber Odatv.com adında bir internet sitesi kurdular. "Sadece Özel Haber" sloganıyla çıkan bu haber sitesi çarpıcı analizleriyle kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi elde etti. Yalçın'a göre yeni derin yapılanma olan "Cemaat" tüm çıplaklığıyla gösterilmeye çalışılıyordu bu sitede. Yani yine zor olanın peşindeydi Soner Yalçın...
 
Takip edenler bilirler. Burada yazı yazdığımız Politika Dergisi'nin de haberi yayınlanmıştı odatv.com'da. Bir Uludağ Üniversitesi öğrencisi olarak bu haber sitesinden öğrenmiştim böyle bir platformun olduğunu. Neyse. Konumuz bu değil.
 
Soner Yalçın ve muhabir arkadaşları bugün içeride…. Kendisiyle yıllar önce kısa bir görüşmemiş olmuştu:
"Benim yazdıklarımı da onlarınkini de tarih yargılayacaktır. Tarih neyi çöpe atacağını da neyi rafa koyacağını da karar verecektir" demişti bana.
 
Şu an Soner Yalçın sırasını savmıştır. Sıra bizdedir. Zor günlerde duruşumuzla biz de tarih önünde yargılanacağız. Bunu hiç kimse aklından çıkarmasın.
 
Koray CANSES
iletisim@politikadergisi.com

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.