Politika Dergisi - Occupy CHP Ankara - (Doruk AYAR) Mülakatı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
PD Roportaj Ekibi: 
Melisa TEKELİ

Yerel seçimler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi’ne tutanak verilerini girmeye yardım etmek için koşan gençler, gezi kuşağının CHP’ye el koyduğu ve onların bu hamlesiyle her şeyin değişeceği yorumlarına neden olmuştu. Ancak şimdi Occupy CHP hareketiyle bu durum somutlaşmış durumda. Yeni bir oluşum olması ve henüz forumları yapılmaması nedeniyle oluşum hakkında çok fazla bilgi kirliliği olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle adındaki ‘occupy’ –işgal et- ifadesi nedeniyle forumlar için verilen tarihleri işgal tarihi olarak anlayanlar da çoğunlukta. Tüm bunları göz önüne alarak bu yeni oluşumla iletişime geçerek bu röportajı yaptık.

 

Melisa TEKELİ: Nereden çıktı Occupy CHP? Önceden planlanmış mıydı yoksa kendiliğinden gelişen bir süreç mi oldu?

Doruk AYAR: Occupy CHP tamamen kendiliğinden ortak bir tepki olarak başladı. Öyle ki İstanbul ve Ankara'da farklı gruplar aynı düşünceyi, aynı zamanda ortaya attılar. Sonuç olarak ortak amaç dâhilinde herkes bir araya geldi ve bu oluşum ortaya çıktı.

 

M.T.: Türkiye genelinde örgütlenme ne durumda?

D.A.: Türkiye genelinde oldukça büyük katılım alıyoruz. Özellikle İstanbul ve Ankara grupları çok aktif. Ancak her il için Facebook grupları mevcut. İki ayrı web sitemiz var. Occupychp.com adresi Ankara grubunu temsil ediyor. Diğer bütün illerin temsili occupychp.org adresinden sağlanıyor.

 

M.T.: Daha eylemlilik sürecine geçilmeden Occupy CHP medyada da kendinden bahsettirmeyi başardı. Ama olumlu yorumlar yapanlar kadar olumsuz iddialar ortaya atanlar da var. Siz bunun sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz ve bu iddialara cevabınız nedir?

D.A.: Herkes çok heyecanlı. Uzun zamandır insanların aklında olan bir oluşumu hayata geçiriyoruz. E tabi her siyasi aktivitenin bir destekleyeni, bir de karşı çıkanı olacaktır. Günümüz çağında herkesin aynı siyasi görüşlere sahip olmasını bekleyemeyiz. Her türlü eleştiriye açığız.

 

M.T.: Sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla özellikle Mustafa Altıoklar'ın hareketi bir lider sıfatıyla sahiplendiğini ve sizin de her fırsatta buna karşı çıktığınızı gördük. Sadece Mustafa Altıoklar'ın değil herhangi bir liderin Occupy CHP içindeki yeri nedir?

D.A.: Bizim oluşumumuzda bir lider yok, olamaz da. Bu bir halk hareketi. Sayın Altıoklar'ın çıkışını Ankara grubu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasına veriyoruz. Altında başka şeyler aramak da istemiyoruz. Keşke o açıklamalardan önce bizimle konuşsaydı. İstanbul grubuyla da, partiyle de iletişimimiz çok güçlü. Gizli saklı bir iş yapmıyoruz.

 

M.T.: CHP yönetimi ile görüşüyor musunuz? Onların tepkileri ne yönde?

D.A.: Evet partiden bir çok isimle görüşüyoruz. Çok sıcak yaklaşıyorlar ve heyecanla bizi dinlemek istediklerini söylüyorlar. Henüz ters bir tepkiyle karşılaşmadık.

 

M.T.: Occupy CHP’nin neler yapacağına forumlarda karar vereceğini biliyoruz ama illa ki bir süreç taslağı vardır. Çalışma sürecinde neler yapılacak?

D.A.: Öncelikli amacımız, kendimizi ve partiyi tanımak. Çoğumuz siyasete uzak insanlarız ve hiçbir partide aktif rol almadık. Öncelikle projelerimizi toplamamız ve neler yapabileceğimizi görmemiz gerekiyor. Bunu da semt forumlarıyla pekiştirmek istiyoruz. Bunlara göre yolumuzu çizeceğiz.

 

M.T.: Occupy CHP başarılı olursa nasıl bir CHP göreceğiz?

D.A.: Umuyorum ki daha özgürlükçü, günümüz siyasetine uygun. Herkese hitap edebilen, birleştirici ve eksiklerini gidermiş bir CHP göreceğiz. Bu nedenle çorbada herkesin tuzuna ihtiyacımız var. Bizim aklımıza gelmeyen sizin aklınıza gelebilir.

 

Oluşumla ilgilenenler veya oluşumu merak edenler için Occupy CHP’nin forum yer ve saatleri ise şöyle:
 

Ankara, 12 Nisan Cumartesi, 13:00, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Önündeki Çimlik Alan

İstanbul Kadıköy, 12 Nisan Cumartesi, 13:00, Yoğurtçu Parkı

İstanbul Beşiktaş,13 Nisan Pazar,14:00, Abbasağa Parkı

İzmir, 13 Nisan Pazar, 13:00, Fuar Kaskatlı Havuz Alanı

Bursa, 12 Nisan Cumartesi, 19:00, Eski Adliye Arkasındaki Berkin Elvan Amfisi

Denizli, 12 Nisan Cumartesi, 14:00, Cafe Delicia

                                                                                                     

Melisa TEKELİ

melisa.tekeli@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.