Ah Keşke Ergenekon Olsaydı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Bundan birkaç yıl önce, hükümet aleyhine bir olay olmuşsa, (faili meçhul cinayet, hükümet aleyhine protesto, ekonomik kriz, grev, terör saldırısı vb.) hemen Ergenekon’un üzerine atılır, hükümet mazlum olarak gösterilirdi. Tüm bunları hükümeti devirmek isteyen gizli örgüt Ergenekon’un yaptığı haberleri gazeteleri süsler, hükümetin üzerinde ki suç Ergenekon üzerine atılıp, hem halkın tepkisi azaltılır, hem de iktidar mazlum gösterilirdi.

Güneydoğu’da ki terörist eylemleri bile bu örgütün yaptırdığı yazıldı gazetelerde. Madem ki tüm kötülükleri bu örgüt yapıyordu, o zaman bu örgüt tasfiye edilirse Türkiye süt liman olacaktı.

Sonra, bir liste yapıldı. Hükümete muhalefet edenler kesin bu örgütün içindedirler diyerek, cadı avı başlatıldı. Tüm muhalif görüşlü asker ve gazeteciler, STK ve dokunulmazlığı olmayan parti başkanları tek tek içeri alınmaya başlanmıştı. Bu kişilerin  Ergenekoncu olmadıklarını ispat etmelerinin gerekeceği yıllarca sürecek tutsaklık başlamış oldu.

Artık Türkiye rahat bir nefes alacaktı. Bu kişiler tutuklanınca gerçekten de bazı güzel gelişmeler oldu Türkiye’de… Mesela faili meçhul cinayetler olmadı uzun zamandır. Tabii ki bu faili meçhul cinayetleri içeri tıkılan adamlar mı yapıyordu, orasını ömrümüz yeter de Ergenekon’dan hükümler verilmeye başlanırsa o zaman anlayacağız. Ancak Hizbullah’ın gerçekleştirdiği cinayetler için bile daha hüküm verilmemiş olmasını göz önüne alırsanız, bunu hiçbir zaman öğrenemiyeceğimizi söyleyebilirim.

Faili meçhul cinayetler ve hükümete karşı grev, eylem gibi tertipler kesilmişti ancak PKK terörü, hiç olmadığı kadar tırmanmıştı. Neredeyse her ay 20-30 şehit vermeye başlamıştık. Bu işte bir terslik vardı. Ergenekoncular içeri tıkıldıysa, PKK’yı kim örgütlüyordu?

Tabii ya… KCK…

Neyse… KCK’lılarda içeri tıkıldı da rahat ettik…

Derken… Bu Uludere olayı da nereden çıktı?

Eskiden olsaydı.. Çok eskiden değil, sekiz ay, on ay, bir yıl önce..

Askerin yetersizliği, komutanların beceriksizliği, istihbarat teşkilatları arasındaki kopukluk günlerce işlenirdi.. Hükümeti yıpratmak için planlanan tezgâh olduğu söylenirdi.. Hâlâ direnen komutanların oyunu olarak lanse edilirdi.. Bölgede görev yapan komutanlar tek tek deşifre edilir.. Resimleri basılır.. O gece düğündeler mi, dernekteler mi anında manşetlere çekilirdi..

AKP masumlaştırılırdı..

Görülüyor ki deniz bitti… Ah keşke tüm muhalifleri içeri tıkıp, bunlar Ergenekoncu demeseydiniz. En azından bu suçu da atabileceğimiz birkaç kişi bıraksaydınız. En azından Ergenekon Tertibi derdiniz ancak şimdi demeye kalkınca millet artık inanmıyor ve ağızlarıyla değil başka yerleriyle gülüyor…

Neyse… Başbuğ içeri alındı da bu konu da böyle kapatılmış oldu…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

faili meçhul cinayetleri

faili meçhul cinayetleri geçelim, faili olan failler (hizbullah adı konmuş katil örgüt) salındı gitti arayanları yok! bu nasıl insanlık...ben yaşadım yaşayalı insanlığın değerinin bu kadar yerlerde gezdiği bir zaman az olmuştu, hatta o zamanlar ayıplanmıştı. şimdi o zamanları dahi alkışlatacaklar! ben vatanhainleriye savaşmış, kardeşlerini arkadaşlarını yitirmiş neslin torunuyum! onlar kimler! utanıp sıkılmak yerine, el öptüreceklermiş...hadi ordan! önce adam olun adam, krallık insana şahsiyet vermez!

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.