Ailenizin İmamı Geliyor

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Ülkemizde hükümetin uygulamaları giderek sivil bir vesayet, bir dikta rejimine doğru kayıldığını gösteriyor. Ergenekon uygulamaları, yargının yürütme emrine sokulması bu tür düşünenleri haklı çıkarıyor. Ancak iyi incelendiğinde bu iş o kadar kolay değil. Halk bir şekilde baskı altına alınmalı, tabir yerinde ise büyülenmeli. Ailenizin imamı tabiri de uyutma aracının yine ortaçağdaki gibi din olacağını gösteriyor.


Bildiğimiz kadarı ile Hıristiyanlıkta ruhban sınıfı vardır. Bu sınıf halka dini öğretir, onların dini işlerini yapar. Bu yüzden de insanların gelirlerinden bir bölümü kesilip onlara ödenir. Müslümanlıkta ise ruhban sınıfı yoktur. Herkes kuranı kendi okuyup yorumlamak zorundadır. Hatta Hıristiyanlıkta olduğu gibi kesin bir ibadet yeri kavramı da yoktur. Hz. Muhammet tüm dünyanın mescit olduğunu söyler.


Şimdi bizdeki uygulamaya bakalım, tüm vatandaşların vergilerinden beslenen bir diyanet işleri var ki, Hıristiyanlıktaki ruhban sınıfından bile ileri. Nedeni ise orada siz istemezseniz kiliseye bağış ücretinizden kesilmez. Bizde mecburidir. Sırf bu durum bile Kurandaki İslam’a kesin karşı olmaktır. Biz şimdi başlatılan “aile imamı” uygulamasını da bu şekilde değerlendiriyor ve bir din baskısı veya din adı altında insanları sindirme politikası olarak görüyoruz. Kanaatimiz, siz anayasada emredildiği gibi insanlara iş, aş temin edin, bırakın onlar dinlerini istedikleri gibi yaşasınlar. İçki, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara saplanılmasını önleme çalışması yapıyoruz gibi saptırıcı konuları da bir yana bırakmakta yarar vardır. İmam Hatipte, İlahiyat fakültesinde içki ve uyuşturucu eğitimi mi veriliyor. Yok, eğer onlar da diğer insanlar kadar biliyorlarsa cübbenin içine sığınıp ahkâm kesmelerine hiç gerek olmadığını düşünüyoruz.
Müftü, Amaçlarının İslam dinini en sağlıklı şekilde topluma anlatmak olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Proje kapsamında çalmadık kapı bırakmayacağız. Gayemiz her vatandaşı evinde ziyaret edip birebir görüşmek ve dini birtakım meseleleri müzakere etmek.” olduğunu söylüyor. (Dini müzakere edecekmiş, komik)
Yani Hıristiyan papazlarının kilisede yaptıkları işi evlerde yapacaklar. Din konusu her zaman çeşitli yorumlara açık olmuş bir konudur. Kimi görevliler iyi niyetli bile olsa hepsinin iyi niyetli olacağını söylemek imkânsızdır. Kaldı ki bu konuların bir yaptırımı da yoktur.
Lütfen müsaade edin dini sizin istediğiniz gibi değil de kendi istediğimiz gibi yaşayalım.

 

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.