AKP Kapatılır ve Erdoğan

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Erdal ALTUN

 

   Türkiye; olaylı, sıcak, heyecanlı, stratejik ve istikrarlı bir ülke (mi acaba?). Bu unsurların hepsini birden barındırması mümkün değil bir kere. Stratejik olduğu doğru, olaylı olduğu da doğru, heyecan her zaman var özellikle İstanbul’da. Her güne sıcak bir gelişme ile uyanmaya alıştık, istikrar ise hükümete göre son derece var; ama bence halka göre yok.

   Memleket olarak öyle bir konuma getirildik ki şu anda, her şeyi unuttuk ve aklımızdaki tek şey ‘AKP kapatılacak mı, kapatılmayacak mı, kapatılırsa Tayyip Erdoğan ne olacak?’. Bunları düşünüyoruz. Hem de hepimiz… Açımız da, tokumuz da Sayın Erdoğan’ın akıbeti hakkında kafa patlatmakta. Enflasyon sanalda  %9’larda belirtilmekte iken sanki %50’lerde gibi zam furyasının nedeni nedir, merak etmiyoruz. Bunu düşünen pek az kişi var ülkemizde.

   Bakınız, sürekli yasa değiştiren, bir türlü sistemi oturtamayan, her seferinde sil baştan yapan siyasetçilerimize ileri görüşlü olmadıkları için kızarız değil mi? Oysaki 2002 yılında Anayasamızın 78. maddesinde yapılan bir değişiklik bu günlerde Sayın Tayyip Erdoğan için bir kurtuluş formülü olarak görülmekte. Eğer parti kapatılırsa Anayasamızın 78. maddesinin son fıkrasına göre Tayyip Bey bağımsız aday olabilmekte ve yeniden hükümet kurabilmekte. İşte ileri görüşlülük budur.

   Tabi bunları gördükçe duygulanıyoruz ve soruyoruz; altı yıl önce bu günü düşünen siyasetçilerimiz, o vekillerimiz, ekonomik krizi görmediler mi? Gıdadaki doğacak sorunları görmediler mi? Yaklaşan susuzluğu görmediler mi? Daha iktidar olmamışken meydanlarda “bu nasıl adalet, asgari ücret beş yüz milyon (500YTL) olmalı.” diye bağıran Sayın Başbakanımız, ikinci döneminde hâlâ beş yüz YTL’yi alamayan asgari ücretlilerin durumunu göremedi mi?

   AKP’nin kapatılması Türkiye’den başka kimseye zarar vermeyecektir. Kapatılan parti mensupları yeni bir isimle parti kuracaklar ve yollarına devam edecekler. En azından maaşlarını almaya devam edeceklerdir. Zaten telaş ettikleri de bu değil mi? Olan yine halkımıza olacak ve yeni bir adres konacak önlerine, “bundan sonra buna itaat edeceksiniz” diyecek birileri. Ve biz yine oy verirken hep şunları konuşuyor olacağız: “Adam gibi adam, akşam televizyonda çok güzel konuştu, bence onun başa gelmesini istemiyorlar, yerse bile bu yesin, başka kim var ki?” Bunlarla kendi kendimize vicdanımızı rahatlatmaya çalışacağız.

   Sonuçta AKP kapatılsa bile yeni bir parti kurulacak ve biz o partinin mağduriyetini konuşacağız. Mazota gelen zamların tarımı bitirdiğini, gıda da ithalata zorlandığımızı, eğitimdeki keşmekeşliğin geleceğimizi bitirdiğini asla konuşamayacağız.

 

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.