"Atatürk Türkiye’sinde Korku İmparatorluğu"

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Her yeni gün yeni bir başlangıç yeni bir umuttur diye güne başlarım hep, ancak artık bunun bir anlamı kalmadı. Akşam ki Türkiye başka sabah ki Türkiye başka oluyor. Osmanlı’nın torunları olarak Atatürk Türkiye’sinde korku imparatorluğu kuran Adalet ve Kalkınma Partisi yine iş başındaydı.

Baskıcı rejim, dikta hevesler hukuk devleti uğruna ömür harcamış Sabih Kanadoğlu’nun evinin aradılar, emekli orgeneralleri gözaltına aldılar. Haklarında ne gibi suçlama var yine bilmiyoruz. Ergenekon kasası diye bir yıla aşkın süredir içerde tuttukları sonrada ölümüne sebep oldukları Kuddusi Okkır’ ın suçunu bilmediğimiz gibi.
Daha önceki Ergenekon safsatası dalgası ile içeri tıkılan emekli Org. Şener Eruygur hakkında da iddianamenin bir dayanağı yok. Hakkında suç bulamayanlar öfkelenmişti. Hipertansiyon sebebiyle merdivenlerden düşüp beyin kanaması geçirdi Eruygur. Aslında merdivenden değil ranzadan düşürülerek “suikasta” uğramıştı. Sonra belki Hurşit Tolon kafasını kırar, Doğu Perinçek kolunu, Tuncay Özkan bacağını kaza işte geliyorum demiyor.
Burada anlatılmaya çalışan, “hukukun üstünde de, ordunun üstünde de biz varız, dileğimizi içeri alır, dileğimizi içeri tıkarız” var mı itirazı olan diye efelenip “diktatörlük” ilan etmektir.
Cumhuriyetçileri sindirme işi Van 100’ncü Yıl Üniversitesi rektörü Yücel Aydın’ın gözaltına alınıp hapse atılması ile başlamıştı. Aşkın'ın yargılandığı davada genel sekreter Enver Arpalı henüz iddianame hazırlanmadan onuruna yetiremeyip intihar etmek zorunda kalmıştı. “ Aşkın ve Arpalı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nce (YYÜ) İspanyol Expansiyon firmasına ihale edilen 25 milyon dolarlık tıbbı cihaz alımıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanmışlardı. Arpalı ve Aşkın’ın suçları, 'çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskı ile ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtekârlık' . Şu an gözaltına alınanlara yapılan benzer suçlamalarla ve iftiralara maruz kalarak içeri alınmıştı. Sonra hepsi “beraat “etti. İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın soruşturmanın üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen iddianameyi tamamlayamamıştı. Çıkan tartışmalar üzerine meslekten atılmıştı. Şimdi o savcı ABD de yaşıyor. Kim bilir kimlerin koruması altında?
Bugün ise benzer olaylara adı karışmış “Şaban Dişli, Dengir Mir Mehmet Fırat, Melih Gökçek ve Deniz Feneri yolsuzluğuna adı karışmış birçok AKP’li var.” Ve “eş dost, damatlara sağlanan olanaklar ve ballı takas olayları” var. Onların hakkında neden benzer bir gece yarısı operasyonu düzenlenmiyor?
Dokunulmazlığı var diye ihaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk yapmak, rüşvet almak serbest mi?
Yoksa AKP’li diye kimse dokunamaz mı?
Yargının bağımsızlığını savunan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye’de yargı bağımsızlığı olduğunu ve müdahale olmadığını söylüyor. Bununla beraber Yargıtay'ın Ergenekon konusunda bir açıklama yapmasının “İhsas-ı Rey” olacağının altını çiziyor.
O halde iddianamesi dahi olmadan ne ile suçlandıklarının delili olmadan teröriste bile yapılmayan aşağılık bir muameleyle Türkiye Cumhuriyetine emek vermiş hukukçuları, Orgeneralleri sorgusuz sualsiz içeri almak ne oluyor?
Bunun adı iftira,
Yargısız infaz,
Kemalistleri sindirme,
Atatürkçüleri susturma,
Laikleri şişe dizme,
Cumhuriyetçilerden intikam alma operasyonudur.
Tüm gelişmeleri Genelkurmay nasıl değerlendiriyor? Neden suskunluğunu koruyor? Orgeneralleri içeri tıkarak ordunun onuru ile oynayanlar, milletinin tek güvencesi olan orduya duyulan güveni sarsmak istiyorlar bunu artık hepimiz biliyoruz. Ama yinede askerin sesini ve tepkisini bekliyorum.
Bir milleten beklenti, korku imparatorluğunu yaratanlar “bak askeride susturdu, askeri bölgelerin didik didik edilmesine bile ses çıkaramıyorlar ” yaklaşımıdır. Ordu buna izin vermemelidir. Gerçi Genelkurmay sert bir bildiri yayınlasa ordu bizi istemiyor diye ”ajitasyonla“ yine milletin duygularını sömürür Başbakan.
Düşünsenize silahları gazete kâğıtlarına sarıp gömüyorlar sonrada krokisini evde saklıyorlar. Ya buna çocuklar bile güler. Sanki define haritası.
Kemal Suna’lın bir filmini hatırlattı bu senaryo. Sırtında altın çuvalı ile geliyor bir yere ve kazıp saklıyor altınları. Sonrada hangi ağaçtı düşünüyor, hah… üç adım sol, iki adım sağ, 5 adım ileriydi diyor ve bulamıyor altınları. Krokisi olsaydı böyle mi olurdu.
Atatürk orman çiftliği ve Atatürk’ün evinin bahçesine gömülmüş silahlar varmış kroki öyle diyor. Kazıyorlar da kazıyorlar. Belki bu kazıda yine tarihi eserler bulup daha öncekiler gibi yurt dışına uçururlar ama bu kez olmaz medya var kameralar var gizli yapmak lazım bu işi.
29 Mart seçimleri öncesi bu dalga AKP’yi birinci parti olarak çıkarır mı bilemiyorum ama hesaplar bu yönde.
Yalnız unutulan bir şeyler var…
Başbakan Erdoğan hakkında bir yığın dosya var bekleyen. Üstelik delilleri de var. Kayıp trilyonlar var. Bu dosyalar yenide değil, Tayyip Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanlığı döneminden geliyor. Bu kadar yıl geçmiş hala bu dosyaların akıbeti belli değil. Ama Ergenekon safsatası ile içeri alınanların sözde dosyaları bekletilmiyor.
Başbakan Erdoğan zaman aşımı ile bu dosyalardan kurtulur. Olan bu ülkeye emek vermiş, gönül vermiş ülkesinin bölünmez bütünlüğünü koruyan, hukuk devletini koruyan hukukçularımıza ve Orgenerallerimize olur. Bir hiç uğruna içeride ömür çürütürler F tipinde.
Dikta heveslileri şeriat yanlıları da kurdukları korku imparatorluğunda diktatörlüğünü sürdürürler.
Ama nereye kadar?
 
nuran.talay@politikadergisi.com
 

 

Yorumlar

Korku İmparatorluğu

Kutlarım Sevgili Nuran Talay'ı bu güzel yazısından dolayı.:) Evet, nereye kadar? bu Korku İmparatorluğu? Demokrasiden bahsederlerken, evden alınmak..sorgu sual altında mide spazmına tutulmak, suçlanmak, delilsiz ceza evine sokulmak, itilmek kakılmak, korkutulmak !!...acaba "Diktatörün Demokrasi'si" böylemi çalışıyor?.

korku iktidarı

adaleti, huzuru, güveni, hukuku, dürüstlüğü, ilkeyi arayanların öncelikli işi mevcut iktidarı bu ülkenin başından, yine demokrasi kuralları içinde göndermek olmalıdır.bunu da yapacak yegane güç millet iradesidir.o tarihe çok az bir zaman kalmıştır....mucahit kubi

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.