Atatürk ve Milli Eğitim

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Taşkın Yayla

 

  “İsterim ki daima idealimi gençlere aşılayınız ve daima korumak hususunda çalışınız.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

   Mustafa Kemal ATATÜRK, büyük bir asker, büyük bir devlet adamı ve büyük bir diplomat olduğu kadar, eğitim alanında da milletimizin çağı yakalamasını, atılım yapmasını sağlayan büyük bir önderdi. Atatürk savaş zamanlarında bile eğitimi bir köşeye itmemiş, savaş sonrasını düşünerek,  savaş zamanında bile eğitimle ilgilenmiştir. Bunun en basit örneğini Temmuz 1921’de yapılan Maarif Kongresi’nde (Millî Eğitim Kongresi) görebiliriz. Atatürk cephedeki ağır şartlara rağmen, kongrenin açılış konuşmasını kendisi yapmıştır.

   Atatürk’ün eğitime verdiği büyük önemi sözlerinden daha da iyi anlamaktayız. Atatürk’ün söylevini incelediğimiz zaman söylevin birçok yerinde hep eğitim vurgusunun yapıldığını görebiliriz. Burada Atatürk’ün eğitim konusu üzerinde durmasının temel nedenini başlığımızla bağlantılı olarak açıklamak yerinde olacaktır.

   Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir lider, büyük bir devlet adamı yapan en büyük özelliği ileri görüşlülüğüdür. Bu ileri görüşlülüğünü eğitim alanında da göstermiştir. Atatürk, bir milletin geleceğinin gençlerin elinde olduğunu çok iyi bilmekteydi. Gençlerin de iyi bir milli eğitimden geçerek geleceği yönlendirebileceğini biliyordu. Genç kuşakların geleceği yönlendirirken geçmişte aldıkları eğitim Türkiye’nin rotasını çizecekti; ancak Mustafa Kemal bile bugünkü eğitimin ülkenin rotasını çizmek bir yana dursun ülkeyi yolundan çıkaracağını tahmin bile edemezdi.

   Günümüzdeki eğitim sistemimizi, çok bilinmeyenli bir denkleme benzetebiliriz. Neye hizmet ettiğini anlamak imkânsız gibidir. Amacı çok belirsizdir. Görünürdeki hedef Türk Gençliğini ülke bekası için eğitmektir; ama sonuç hedefle uyuşmamaktadır. Sonuç tam bir kaostur. Elimizde kendine yabancı bir gençlik vardır. Bunun başlıca nedenini de Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin gençliğe tam olarak anlatılmaması oluşturmaktadır ya da bu fikirler tam olarak anlatılmak istenmemektedir.

   Eğitim sistemimizin en başından,  en sonuna kadar Mustafa Kemal hep askeri yönüyle ön plana çıkarılmıştır. Eğitimin hiçbir kademesinde Atatürk’ün fikri dünyası, düşünce yapısı gençliğe aşılanmamış ve halen de aşılanmamaktadır. Tam olarak Atatürk’ü anlamayan bir nesil yetişmiş ve yetişmektedir. Gençler papağanlara benzetilmiştir. Atatürk’ün yaptıklarını ezbere bilsinler ama onun düşünceleri üzerinde kafa yormasınlar, istenen bundan ibarettir.

   Sonuç olarak M. Kemal Atatürk, dünyaya mal olmuş bir liderdir. O Türk Milleti için bir kurtarıcı, dünya içinse örnek bir liderdir. Türk milleti kurtarıcısını fizikken kaybetmiş olabilir; ama Mustafa Kemal Atatürk manen ve fikren hiç bir zaman ölmemiştir ve ölmeyecektir.  Atatürk’ü, onun istediği gibi Türk gençlerinin zihinlerinde yaşatmalıyız. Bu bizim ülkümüz olmalıdır.

 

iletisim@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

çok teşekkür deerim çok işme

çok teşekkür deerim çok işme yaradı kim yaptı ise sağolsun

çok sağolum konposisyon konum

çok sağolum konposisyon konum oldu saolun valla

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.