Barış Süreci ve Sarı Öküz Meselesi…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İktidarın yazarları mutluluktan uçuyor. Sanki bilmem kaçıncı dünya savaşı bitmiş, artık savaşmaktan yorulmuş olan halk barışa kavuşmuş. Bu barışın mimarı olan sayın başbakan da neredeyse ilah değerine çıkarılmış. Gazetelerde bahar çığlıkları. Bu o kadar büyük bir başarıymış ki, gümbürtüsünden İsrail bile korkmuş da bizden özür dilemiş. Artık bu yıl Nobel barış ödülü kesin başbakanımızın hakkıdır.

İyide bütün bunlardan bir şey anlamayan birileri var. Kim mi bunlar? Türkiye’de yaşayan yetmiş küsur milyon insanın çok büyük bir çoğunluğu olaya tenis maçı seyreder gibi bakıyor.

Başbakan konuşuyor kafalar hemen o tarafa dönüyor. Karşıdan teröristler konuşuyor, hoop kafalar öbür tarafa. Yalnız bir o yana bir bu yana bakmaktan nerede ise boynu tutulacak halkın bu oyundan çok da fazla bir şey anladığı söylenemez. Baksanıza biri müthiş bir vuruşla hanesine yeni bir say yazdırıyor, seyircide tık yok. Tirübündeki birkaç amigo bir yerlerini yırtıyorlar hepsi o kadar. Üstelik amigolar da bir garip. Kim sayı alırsa onu destekliyorlar.

Türkiye’de on yıldır çok yeteneksiz oyuncularla ve çok kötü yazılmış bir oyun oynanıyor. Üstelik halkın tepkisizliğinden ne senarist senaryoda bir değişikliğe gitmeyi düşünüyor, ne de oyuncular rollerini daha iyi oynamayı düşünüyorlar. Nasıl olsa halk seyrediyor. Oyuna devam.

AKP hükümeti, kendini iktidara getiren emperyalistlerin emirlerini bazen içten bazen de kerhen yerine getiriyor. Çünkü gökten zembille iktidara inmek için sarı öküzü daha o zaman verdiler. Bu PKK meselesi de emperyalistlerin emirleri doğrultusunda atılan adımlar gibi görünüyor. AKP iktidara geldiğinde terör bitmiş, lideri yakalanıp hapse atılmıştı. Bu gün ise AKP iktidarı görünüşte hapisteki teröriste yenilmiştir. Görünüşte diyoruz. Zira ne Türk devleti ne de ordusu için PKK birkaç günlükten büyük bir mesele değildir. Tabii istenirse.

Bakar mısınız? Türkiye Cumhuriyeti PKK terörist örgütü ile barış yapıyormuş. Böyle aşağılayıcı bir durum yaşamak hiçbir Türk devletine nasip olmamıştır. Umarız bundan sonra da olamaz. Umarız Türk halkı ders alır da başına bir daha göğsünü gere gere “BEN TÜRKÜM” diyemeyenleri getirmez. Çünkü hep biliyoruz ki Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.

Aslında bu sözde barışı yapan da tek taraflı olarak AKP hükümeti. Teröristlerin barış yapalım falan dediği yok. Baksanıza silah bırakmaya yanaşmıyorlar. Hükümete de güvenleri yok. Meclis denetiminde ülke dışına çıkalım diyorlar. Böyle bir aşağılama gördünüz mü sayın okur. Nerede görülmüştür terör örgütünün silahları ile beraber barış yaptığı? Kaldı ki o bahsettikleri silahları bu ülkeye meclis denetiminde mi soktular. Yarın aynı yollardan yeniden sokmayacakları ne malum. Bu milletin bebek katillerinin, kıkbin evladın katlinden sorumlu teröristlerin sözüne güvenmesini beklemek, beyni ile alay etmek değimlidir. Ama uyuşmuş, tepkisiz halk hala maç seyrediyor. Kafalar bir o yana bir bu yana.

Anlaşılan emperyal çete senaristleri bile bu kadar tepkisizliği beklemiyordu ki, baktılar hiç ses çıkmıyor, her dönem iktidarlarına yardımda kullandıkları koltuk değneği MHP yi devreye soktular. Bursa’da ki toplantı bunu gösteriyor. Halkın göstermediği tepkiyi kendi adamlarına gösterttiriyorlar.

Senaryonun bundan sonraki bölümünde, senaristlerin saklama gereği bile duymadıkları sahneler bir bir sergilenecek. Bu oyunlar da senaryoya göre ülkemizin parçalanması ile son bulacak.

Şimdi “yok canım, o kadarda olmaz başımızda bir hükümet var” diyeceksiniz. Onlar sadece sarı öküzü değil, benekli ineği bile verdiler. Tek bir çare vardır. O da halkın “YETER” demesi…

İzmir 2013-03-29

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Sarı Öküz...

 Dost, seçimlere nereden baksan daha 2 yıl erkene alsalar bile en azından bir yılı aşkın süre var... Bu sürede bunlar altan girip üsten çıkar, pirinçti, kömürdü, nohuttu derken gene kaparlar % 50'yi; hem de bu kez Erdoğan "başkan" olarak...

Hatırlarsın; bir yazına yazdığım yorumda demiştim ki : "AKP'nin anayasası cebinde hazır. Bunlar bir süre sonra CHP ve MHP'ye masadan kaçtılar diyecekler, oturup BDP ile anayasayı yapacaklar..." Nitekim dün ATV de başbakan bunu açıkça söyledi. "BDP ile anayasıyı halkoyuna sunacağız..." diyerek...

Bunca o "barış" "analar ağlamasın" söylemleri anayasa için... Erdoğan'ın başkanlığı için... Anayasa ola ki kabul edilirse, gör sen nasıl kapışacak gene bunlar....

Saygılar, selamlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.