Ben Bile İnandım!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Medyanın sana gerçekleri değil, gerekeni gösterdiğine inanan birisiyim. Yani medya en büyük beyin yıkama aracıdır, en etkili propoganda aracıdır. Senin düşüncelerini yönlendirmek için ne gerekiyorsa onu gösterir.

Özgür iradeni bloke eder. Göz inanır. Hani derler ya “gözümle görmeden inanmam” diye, o sana inanman için gösterir. Ancak medyada gördüklerin aslında en büyük yalan olabilir. O yüzden Suriye ile ilgili popüler basında çıkan veya gösterilen hiçbir habere inanmam. Ancak beni başka bir konuda inandırdılar…!

Myanmar…

İtiraf ediyorum, hakikaten Myanmar’da soykırım yapıldığını, Müslümanları katlettiklerini düşünmüştüm. Aşağıda gördüğünüz görüntü beni buna inanmaya itmişti.  

Ancak işin aslı öyle değilmiş!!! Yukarıda gördüğünüz görüntü aslında Çin depreminde ölenlere ait bir fotoğrafmış!!!

Yine de bu bilgiye de temkinli yaklaşmıştım. Yapılan yardımları kıskananların antipropogandası olabilir diye düşünmüştüm... Ta ki Güncel Meydan'da Av. Efe Tanay'ın Myanmar izlenimlerini okuyuncaya dek...

Av. Efe Tanay, Myanmar’ı kendisi ziyaret edip Güncel Meydan’da izlenimlerini paylaşmış. Myanmar’da öyle söylenildiği gibi Budist-Müslüman yoğun çatışmalarının yaşanmadığını, yaşanan çatışmalarda ise toplam 88 kişinin hayatını kaybetmiş. Bunlardan 54’ü Müslüman’mış. Myanmar devleti ise, yana yakıla Müslüman Dünyasına bu yaşanmış olan olayların belli bir dini grubu hedef almadığını izah etmeye çalışıyor, lakin nafile... Efe Bey bu bilgileri de Myanmar devletinden aldığını da ekliyor…

Efe Bey, Myanmar’da durumun hiç de kötü olmadığını ispatlamak için fotoğraflar da yayınlamış.

Myanmar’da birbirlerini linç ettikleri söylenen Müslümalar’ın ve Budistler’in
kendi makinemle çekilmiş bir aradaki görüntüleri.

 

Konakladığım yerin hemen yakınında bulunan Sule Budist Tapınağı (solda) ve
Yangon Merkez camii’nin (sağda) yan yana görüntüsü.
 

İşte bunları okuduktan ve gördükten sonra geçen yıl geldi aklıma…

Yine geçen yıl Ramazan ayında da Somali için yardım kampanyaları düzenlendi, Başbakan bu kampanyaların başrol oyuncusu oldu bildiğiniz gibi… Sahi Somalililer doydu mu? Neden bu sene kimse Somali’den sözetmedi? Sizce artık Somalililerin, geçen yıl yaptığımız yardımlardan dolayı karınları tok, sırtları pek mi?

Hadi geçen seneyi boşverin, Ramazan bittiğinden beri Arakan hakkında tek bir satır okudunuz, ya da tv.de seyrettiniz mi?

Bu sene de yardım kampanyaları için başrolde Emine Erdoğan ve Davutoğlu vardı. Ramazan’da insanların manevi duygularını sömürmek, hatta ceplerine ellerini atmak için… Aslında Deniz Feneri skandalından sonra hükümetin rol aldığı hiçbir yardım kampanyasını dikkate almamak gerekirdi…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.