Bir Bilmecem Var Okurlar...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Hadi gelin bir size bir bilmece sorayım sayın okurlar :

Aşağıya aktaracağım alıntılardaki sözlerin kime ait olduğunu bulun benden üç günlük bir Irak gezisi (yok, Talabani vize vermez) Suriye gezisi kazanın, hem Suriye muhaliflerinin "muhalefet nedenlerini" hem de Suriye Devlet Başkanı ESAD'ın neden birden bire "ESED" olduğunu, sorup soruşturun...

Hazırsanız  başlıyoruz:

"... eğer ecnebi düşmanlığından, o kadar pahalı elde edilen bağımsızlığa gölge düşürecek her şeyden nefret etmek anlamı çıkarsa; evet bizim ecnebi düşmanı olduğumuz söylenebilir. Size açıkça söyledim, sonuna kadar açık sözlü olacağım. Henüz güvenimiz yerinde değildir, evvelce Türkiye'deki ecnebi teşebbüslerinin, ecnebi amaçlarının içimizde uyandırdığı kaygılar, bütünüyle ortadan kalkmış değildir. Eğer, bazen ihtiyatlı hareket ediyorsak, aşırı derecede kuşkulu davranıyorsak, bize çok pahalıya mal olan özgürüğümüzü kaybetmek korkusundandır."

Ne  dersiniz, kimdir bu sözleri söyleyen bulabildiniz mi? Hadi bir alıntı daha yapayım aynı kişiden :

"... bizi, aşağı olmaya mahkûm bir halk olarak tanımakla yetinmemiş olan Batı, yıkılmamızı çabuklaştırmak için, ne yapmak lazımsa yapmıştır. Batı ile Doğu zihinlerinde birbirine karşıt iki ilke söz konusu ise, bunun en önemli kaynağını bulmak için Avrupa'ya bakmalı. İşte Avrupa'da aralıksız mücadele ettiğimiz budur."

Buldunuz ve benden Suriye gezisi kazandınız sanırım değil mi?

Bu iki alıntı da Mustafa Kemal'e ait... 1923 yılında Batılı gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar

İnsan merak ediyor değil mi?

Ulusal bayramlarda taklar kuruluyor üzerlerine "köylü milletin efendisidir" (aslı "üreten köylü... ") "beni Türk doktorlarına emanet edin" türünde Mustafa Kemal'e ait olduğu öne sürülen vecizeler yazılıyor da; neden Mustafa Kemal'in bu tür sözleri neredeyse yok sayılıyor?

Bu  soruyu da biliyorsanız, demek siz İnönü Atatürkçüsü değilsiniz demektir...

Aferin size ?

 

Ufuk KESİCİ

ufuk.kesici@politikadergisi.com

Yorumlar

Bir Bilmecem Var Okurlar...

Merhaba dost.

Böyle sorular sorma. Milleti uyandıracaksın. Hani bizim millet bedava deyince atlar ya, işte o demem. Birde bu Mustafa Kemal'den alıntılar birilerinin alarjisini azdırıyormuş. Kaşıntıdan kuduracaklar maazallah. Saygı ve selamlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.