Biz Adam Olmayız!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Fatih Altaylı’nın bir köşesi var. Her gün “ne zaman adam oluruz” diye sorup, cevabını veriyor. Hiç uğraşmasın, biz adam olmayız...
 
Aslında oluruz da çok zor oluruz. Ne zaman ki toplum olarak beraber hareket eder, “banane” demezsek, işte o zaman adam oluruz.
 
Merhum Uğur Mumcu’nun “Sorumlu Olmak” yazısını özümsersek adam oluruz.
 
Kanuni’nin başından geçmiş olduğu rivayet edildiği gibi “nemelazım” demezsek adam oluruz.
 
Hatta o zaman sadece biz değil, ülkemiz de adam olur.
 
Biliyorsunuz benzin fiyatları 4 TL’yi görmeye başladı. Almanya’dan bir arkadaşım “Almanya’da öyle olsaydı halk sokaklara dökülürdü” dedi. Ben de Türkiye ile Almanya’yı kıyaslamaması gerektiğini, Almanya’da herkeste araba olduğunu ancak Türkiye’de herkeste araba olmadığını o yüzden protestoların cılız kaldığını söyledim ama sonra jeton düştü!
 
Neden olmasın ki? Yani herkeste araba olmasından bahsetmiyorum. Neden arabası olmayan da bir protesto eyleminde arabası olan komşusuna destek vermesin ki!?
 
Ama yok... Bizim halkımızda duyarsızlık, birazda fesatlık oldukça biz adam olmayız. Benzine zam mı yapılmış; “Banane ya... Benim arabam yok, arabası olan düşünsün...” Ulaşım ücretlerine (toplu taşıma araçları) zam mı yapılmış; “Banane ya... Benim arabam var, heryere arabayla gidiyorum, arabası olmayan düşünsün” dediğimiz için adam olamayız.
 
Merhum Uğur Mumcu’yu anlamadıysak zaten hiç adam olmayız.
 
Hükümet halkı sömürürken, sömürü düzenine karşı tek bilek, tek yumruk olamazsak, hiç adam olmaya çalışmayalım zaten...
 
Geçenlerde yabancı dil kursunda hocamız ödev verdi. Bir kompozisyon yazacaktık. Kompozisyonun konusu ünlü birini tanıtmaktı. Ben de o gün tam da Merhum Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olduğu için Uğur Mumcu’yu tanıttım kompozisyonumda.
 
İki gün sonra sınıfa geldiğimde hocanın sınıfa girmesine birkaç dakika kalmışken sınıftaki arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Konu tabi ki ödeve geldi. Herkes birbirine “sen kimi tanıttın” diye soruyordu. Yanımda ki arkadaşım bana “sen kimi tanıttın” diye sorduğunda; “Uğur Mumcu’yu” dedim. Arkadaşıma “Uğur Mumcu’yu” dediğimde verdiği tepki aynen şuydu;
 
            “Bırak şu solcu p...ki!”
 
Arkadaşımın tepkisi beni tam alamıyla şoka soktu, sanki bana küfür etmişti, ama çabuk toparladım. 
 
“Sen kimi tanıttın?” diye sordum; Mağrur bir edayla “Atatürk’ü” dedi.
 
Sonra oldukça paniklemiş bir rol yaparak arkadaşıma şunu dedim;
 
“Senin solcu p....k dediğin adam halka Atatürk’ü anlattığı için o.ç.ları tarafından katledildi. Sen de Atatürk’ü anlatmışsın, dikkat et de o.ç.ları seni de katletmesinler.” Tam bunu söyledikten hemen sonra da hoca sınıfa girdi. Molada da o arkadaş yanıma yaklaşmadı.
 
Eminim ki bu arkadaş, Uğur Mumcu’nun tek bir yazısını dahi okumamıştır.
 
Yabancı dil kursuna girmeden önce kafamda yazımda ki ilk beş paragrafı kurguluyordum. Ancak kurstan çıktıktan sonra karar verdim.
 
Fatih Altaylı hiç boşuna uğraşmasın. Biz adam olmayız...!
 
umit.minel@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.