Bu Milletin Adı Nedir?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Adı bilinmeyen, söylenemeyen, söylemekten çekinilen bir millet olduk çıktık…

Adı Türkiye Cumhuriyeti olan ve Atatürk’ün dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti’ denilen ve  manası ‘Türkler’in yaşadığı yer’ olan bir ülkede böyle bir sorun ortaya çıkartanların iyi niyetli olduklarını, tarihten ders aldıklarını düşünmek oldukça güç…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her yerde, ‘tek millet, tek bayrak, tek devlet’ dese de, bu milletin adını söylemekten imtina etmekte.

AKP’li milletvekilleri hiç çekinmeden ‘Türk diye bir ırk’ yok demekte…Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın:

“Kendine has dili olanlara ‘millet’ denir.

Sonu ''li, lı '' ile bitenler soyu belirsizdir;

Amerikalı, Kanadalı, Perulu,Pakistanlı, Avustralyalı, Arjantinli, Şilili, Yeni Zelandalı,İsviçreli....diyebilirsiniz çünkü bunların kendilerine has dilleri yoktur.

Alman'a Almanyalı, Fransız'a Fransalı, İtalyan'a İtalyalı, İngiliz'e İngiltereli, Rus'a Rusyalı , Japon'a Japonyalı diyemezsiniz .

Türk'e Türkiyeli diyemediğiniz gibi...’’

sözleri de onlar için hiçbir şey ifade etmemekte…

Çünkü onların hocası, Recep Tayip Erdoğan’ın ‘Büyük Doğu’yu inşa ideceğiz’ diyerek yolundan gittiğini her fırsatta ifade ettiği Necip Fazıl Kısakürek’tir.

Peki Necip Fazıl’ın millet tanımı nasıldır? Necip Fazıl, ‘İdeolocya Örgüsü’ adlı kitabında milletin tanımını şöyle yapmaktadır:

‘..millet mefhumu gerçekte İslam Bayrağı’nın altında toplananlara mahsus isim… Nitekim bütün dünyada, İslam görüşünce iki millet vardır: Müslümanlarla, Müslüman olmayanlar. ‘Küfür tek bir millettir’ düsturu, İslam milletinin, kendi zıtlarına da topyekun ve tek millet gözüyle bakışındaki esası aslında kendi nefsine bakış olarak billurlaştırır…’

İşte kendileri gibi düşünmeyenleri, inanmayanları küfür milletinden sayan bu çarpık zihniyetin sunduğu millettir Başbakan’ın kafasında ki millet…

Başbakan, takiyeci bir gizlilik ve ikiyüzlülükle bu anlayıştan beslenerek Türk adını anmadan aslında bu millet kavramına sığınmaktadır.

Oysa ki Necip Fazıl’ı birazcık doğru anlasaymış; kitaplarında, yazılarında hangi manada söylemiş olursa olsun, hem Osmanlı’ya hem bu millete Türk demekten çekinmemesi gibi bu milletin adını Türk Milleti olarak vurgulamaktan ‘one minute’ bile vazgeçmeyecekti.. Hele ki ‘Kürdistan Kürtlerindir’ diyenlerle birlikte hareket ederken!
 

Oğuz Kemal ÖZKAN

oguzkemal.ozkan@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.