Bu Yolun Sonu Uçurum…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Bu yolun sonu uçurum…
Ve bizde son sürat uçuruma doğru ilerliyoruz. İnsanlar sanki yüksek dozda uyuşturucu almış. Ne olduğunun nereye koşulduğunun farkında bile değiller.
Bilindiği üzere hükümet referandum için bir torba teklif yapıp halkoyuna sunmuştu. Nasıl %58 “evet” oyu aldığı giderek daha iyi anlaşılan hükümet, bu yolu pek beğenmiş anlaşılan. İşte size yeni torba yasa tasarısı. Bir torbanın içine halkın bir kesimine olumlu gelecek birkaç madde koymuşlar, diğer maddeler demokrasiyi rafa kaldırdıklarında kanundan kurtulmaları için özenle seçilmiş maddeler.
Bir örnek: Eğer yasalaşırsa kişisel kusuru bile olsa memur hakkında dava açılamayacak. Dava memurun bağlı olduğu kuruma açılabilecek.
Bunun anlamı şudur. Birkaç gündür televizyonda başbakanı protesto etmek isteyen öğrencilere polisin nasıl acımasızca davrandığını içimiz parçalanarak, dehşet ve tiksinti içinde izledik. Mağdur olan gençler bu polisler hakkında dava açamayacak. Arkalarındaki güç de “Sizi koruyorum vurun!...” dedikçe, bu tür protestolarda ölüm olayları da pek ala görülebilecektir. Abartıyorsun diyenler, aynı gün polisin protestocu öğrencilere ve Beşiktaş Bursaspor maçı öncesi holiganların çıkardıkları kargaşaya yaptığı müdahaleyi yan yana koyup izleyebilirler.
Haklarında haksız kararlar verdiler diye Sayın Mehmet Haberal tarafından mahkemeye verilip tazminata mahkûm edilen hâkim ve savcılar da kurtulacak. İsterlerse hukuka ve kanuna göre karar vermek yerine bağlı oldukları güçlerin isteği doğrultusunda karar verebilecekler. Torba yasa tasarısını incelediğinizde daha birçok antidemokratik maddenin torbada olduğu görülecektir.
Tabii ilginçlik bir tek bu yasada değil. Hatırlanacaktır, AKP liler, görevi kötüye kullanmayı suç sayan yasayı, ceza almayacak şekilde değiştirebilmek için bir yasa tasarısını meclise verdiler. Sanki vakit çok dar ve bunlar inanılmaz panik içinde. Önümüzdeki seçimlere kadar “aman bir kaza olurda iktidarı kaybedersek kimse bizden hesap soramasın” mantığı içinde kanunlar çıkarılıyor. İşte son inci:
AKP'li vekillerin TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifi siyasi partilerin harcamalarının denetimini daha esnek kurallara bağlıyor.
Gelecek yıl haziran ayında yapılacak genel seçimler öncesi siyasi partilerin mali denetimine yeni kriterler getirilerek, daha rahat harcama yapabilmenin yolları açılıyor. Partiler, mal ve hizmet alımı ile yapım işlerini, açık ihale, kapalı zarf usulu ve yazılı veya sözlü olmak üzere doğrudan veya pazarlık usullerinden herhangi biri ile yapabilecek.
AKP milletvekilleri Fatih Metin, Mehmet Yılmaz Helvacıoğlu ve Veysi Kaynak’ın imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Bazı Kanunlara Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile Siyasi Partiler Yasası’nın, ‘Anayasa Mahkemesi’nce Yapılacak Mali Denetim’ bölümünde yer alan ‘Kesin hesabın gönderilmesi’ başlıklı 74. madde de değiştiriliyor.
Teklif ile Anayasa Mahkemesi’nin, siyasi partilerin mal edinimleri ile gelir ve giderlerinin kanuna uygunluğunu denetleme yetkisi yeni kriterlere bağlanıyor. Buna göre; kanuna uygunluk denetimi siyasi partilerin amaçlarına ulaşmak için yapılmasında fayda görülen faaliyetleri daraltacak veya bu faaliyetlerin yerindeliğini içerecek şekilde yapılamayacak. Siyasi partiler amaçlarına ulaşmak için gerekli gördükleri siyasi faaliyetleri kapsamında her türlü harcamayı yapabilecek.
Fatura olmasa da olur.
Siyasi partiler mal ve hizmet alımı ile yapım işlerini, açık ihale, kapalı zarf usulü ve yazılı veya sözlü olmak üzere doğrudan veya pazarlık usullerinden herhangi biri ile yapabilecek. Siyasi partiler harcamalarını, vergi kanunları ve ilgili mevzuat ile diğer mali mevzuata uygun olmak kaydıyla fatura, fatura yerine geçen belgelerle bu belgelerin temin edilmesinin mümkün olmadığı hallerde harcamanın doğruluğunu gösterecek diğer belgelerle ibraz edebilecekler.
“Siyasi partiler geçici veya sürekli olarak çalıştırdıkları kişilere ödedikleri ayni ve nakdi sağlık ve sosyal yardım giderleri ile amaçlarına ulaşmak için görevlendirdikleri kişiler tarafından yapılan yurtiçi ve yurtdışı seyahatlere ilişkin konaklama, yol masrafları ve diğer zorunlu harcamaları gider olarak kaydedebilecekler.” (Radikal)
Nasıl? Mükemmel değil mi? Bu tür kanunlar sanırım seçime kadar hızla çıkmaya devam edecek. Bir kaza olur da AKP seçimi kaybederse, kimse onlardan hesap soramayacak. Yok eğer kazanırlarsa, ben şahsen artık bu ülkede seçim yapılmayacağını düşündüğüm için bütün kanunlarda günün anlam ve önemine göre değiştirilecektir diyorum. Uçuruma doğru hızla koşuyoruz…
Cem Osman TAMTÜRK
cem.tamturk@PolitikaDergisi.com

 

 

 

 

Yorumlar

Ekmek Parası abisi ne yapsın....

Sayın Cem Osman TAMTÜRK,
Son 3 yıl da; İktidar partisini protesto edenler yüzünden bu ülke de kaç Polis ve Emniyet Müdürü işinden oldu?
Mevzu ekmek parası olunca polislerin nasıl hırçınlaştığı görüldü.

Aynı psikolojik baskı rektörlere dahi yapılıyor.
Hakim ve savcılara yapılanları izliyoruz...

Bu durumları TV'ler de izledikçe, AKP'li Milletvekillerinin karşı karşıya kaldığı zulüm ve baskıyı hayal bile edemiyorum, ancak ve ancak 40-50 yıl sonra hayatta kalabilenlerin anılarında okur o dönemin insanları...

Ekmek parası derdine düşmüş insanların, üç kuruşluk memur maaşı için nasıl hırçınlaşabildiğini izliyor TÜRKİYE...

İşini kaybetmemek adına, suçsuz insanlara ceza vermek için
kanunlar arasında kanun yaratanlara üzülüyorum...

Kendinize iyi bakın...

Merhaba

Gerçekten haklısınız. İş, güç, para gibi değerler onur, namus, haysiyet gibi değerlerin önüne geçince olan bu. Saygı ve selamlar..

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.