Çağdaş, aydınlık bir ulusal eğitim politikası istemiyle / Gününüz kutlu olsun !

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Her beş yılda bir eğitim-öğretim dönemlerinde altüst oluş şeklinde gerçekleşen “yapılandırmalar” ki değişikliği yapanların, değişiklik üzerinde değişiklik yaptığı.
Üniversite sınav sisteminde yapılan değişiklikler, öğretmen açığı, okulların standartlar dışı oluşu, olmayışı, norm kadro uygulamaları, zorunlu din eğitimi üzerine tartışmalar dönem dönem ve tek taraflı bir din öğretimi isyanları, beklentiler… “Meslek Lisesi memleket meselesi” sloganlarının ardından meslek liseleri çıkışlıların düşürüldüğü durumlar. Öğretmenlerimizin toplu sözleşme ve grev hakkı talep ve beklentisi, ekonomik ve sosyal sıkıntıları.
 
Öğretmenlerin “ideallerinin ne olduğu”, konusunda kaygı taşınan; “idealist” öğretmenler…
Cumhuriyetin teslim edildiği gençliği yapılandıran ve bu yapılanmaya fiili katkısı olan öğretmenler ve eğitim politikaları ve geldiğimiz nokta.
 
Okul aile birlikleri, okul müdürleri, milli eğitim ilçe, il müdürlükleri üzerinde ihale şaibeleri, dayatmacı bağış sistemi uygulaması dahası dahası.
 
Devlet okullarının özel okullar karşısında ezik düşürüldüğü, vakıf okullarının başarılarının ön plana çıkarıldığı, dershane uygulamaları ile devlet okullarının yetersizliğinin gün be gün ortaya çıkarılışı hep dönemlik tartışmalar.
 
İt ürür kervan yürür !
 
Kervan bildiği yolda ilerliyor, neler iyi yönde değişti, neler kötüye gitmekte?
 
Öğretmenler “çağdaş, aydınlanma yolunda bir ulusal eğitim politikası” nın birer parçaları mı kervanın parçalarından biri olarak mı kalmaktalar?
 
Ve umut:
 
“Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”
 
İdealleri değişen öğretmenlerin, ideal sahibi olmanın “salaklık” sayıldığı bir dönemde, idealleri “idealizmin” arlanmaz göz boyama metotları olarak yaşayan öğretmenlerle birlikte:
 Beklentimiz; çağdaş, aydınlanma yolunda bir ulusal eğitim politikası ve bu politikanın aktif unsuru öğretmenlerin yetiştirilmesi bu öğretmenlerinde Cumhuriyeti korumak görevi verilmiş yeni nesilleri yetiştirmesidir.
 
Öğretmen olan öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.
Aydınlık yarınlara.
Sevgi ve saygılarımla…
 
Erdinç AYDIN
 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.