CHP ve Dönüşüm...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Medyada gezinirken Sayın Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır gezisini yorumlayan bir sürü aydın(?) köşe taşı(?) gibi isimler verdiğim kimselerin yorumlarını okudum. Maşallah, %47’lik bir partinin koltuk altındaki sıcak yerleri kendilerine büyük bir güven vermiş. Adeta birer otorite olmuşlar. İktidarın her icraatını yanlış doğru demeden elleri patlayana kadar alkışlama yandaş ve yalakalığındaki bu kesim artık kendilerini CHP’ye akıl verecek seviyede görüyor ve önerilerini sıralıyor. Muhatapları, öfkeyi bir hitabet sanatı, tazminat davalarını bir ayarlama metodu olarak görenler olmayınca işi bazen abukluğa ve hatta daha ilerisine de götürebiliyorlar.

Bunlardan biri, AKP’nin milli görüş gömleğini çıkardığı gibi CHP de Kemalizim gömleğini çıkarmalı diyor. (O gömleğin ne kadar sırtlarında olduğu ayrı bir tartışma konusu) Salvolarına başlayınca devam da ediyor. Böyle olursa Kürtlerin %6,5 oyunu alır diyor.

Alınan oy sayısını fazlalaştırın da nasıl olursa olsun. Sıkı AKP yandaşı için bu son derece normal bir durum. Oy al da nasıl alırsan al. Vaat et tutma, seçim arifesi fakir halka rüşvet dağıt. Hem de herkesin gözü önünde. Yandaşlardan en güvenilirleri paraya boğ. Git PKK’yı affetmeye kalk. Ne yaparsan yap. Ülke zarar mı görecekmiş? Varsın görsün, sana ne.

Bu mantığın geleceği son noktaya hızla yaklaşıyoruz. Zengin olmak iyi bir şey. Ama çalışmak gibi zor bir koşulu var. Beyefendiye sorsan çaresinin basit olacağını düşünüyorum. Sat ülkeyi zengin ol.

Kemalizm gömleğini çıkarmak!.. Sanırım bu zavallı Türk istiklal tarihini bilmiyor. Veya o şanlı tarih yazılırken bazıları ile birlikte yeraltında bir yerlerde saklanan zihniyetin ürünü. Hangi görüş ve ideolojiden olursak olalım, ama yiğidi öldürürken hakkını yemeyelim. Bu gün sıcak köşelerinde bir yanlarından gaz çıkarıp diğer yanlarından da Atatürk’e küfredenler şunu artık anlamak zorundadırlar. Onların bu günkü rahat yaşantılarını, hatta isimlerini bile garanti eden küfür ettikleri Kemalizmdir.

Bir ölçüde onlara hak vermek de lazımdır. Emperyalistlerle birlik olup yıktıkları Osmanlının küllerinden bu ülkeyi yaratan düşünce Kemalizmdir. Tabiidir ki düşman olacaklar. Ama hiç faydası yok. Tarihin her devrinde çeşitli adlar altında Türk insanının ruhunu ve beynini kaplamış olan Kemalizm, bu gün de kendini kuvvetli sanıp elinde kılıç hakaret edenleri, savaşanları deliğe süpürecektir.

cem.tamturk@politikadergisi.com

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.