CHP'nin Beklenmeyen Hamlesi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Muhteşem bir hamle oldu.

Baykal’ın istifası, CHP’nin oylarını arttırmak için alınmış stratejik bir karar olduğu apaçık ortadadır. Belli ki, kurmaylarının dayattırması sonucunda ya da ortaklaşa alınmış bir karardır. Bana göre de alınmış çok doğru bir karardır. Bu beklenmedik hamleyle, olayı parti lehine dönüştürecek imkanı yakalamış oldular. Bu mağduriyet, partiye ciddi şekilde oy kazandıracaktır.

Ancak, Baykal’ın bunca yıllık siyaset hayatının bu şekilde lekelendirilmesi son derece alçakça bir durumdur. Komplo veya değil. Bir insanın şerefiyle, namusuyla bu şekilde oynamak ve karalamak insanlığa sığacak bir durum değildir. Baykal, her ne kadar bu komployu iktidarın hazırladığını düşünse de, ben,  bu tuzağı parti içinde kendisini uzaklaştırmak isteyenlerin ya da, adına Derin Devlet dedikleri örgütlerin siyasetin dengelerini istedikleri zaman gelişen durma göre değiştirebilme olasılığını göz ardı edemiyorum.  AKP’nin karşısında yükselen CHP’nin liderinin artık değiştirilmesi gerektiğine karar vermiş olacaklar ki, bu da bana bu güçlerin şimdi CHP’den yana bir tutum sergileyeceklerini ve kendileri ile uyum içinde olabilecek bir liderin getirilmesine karar vermiş olduklarını gösteriyor. Sanki birileri AKP’nin ipini çekmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Eğer bu kurgu cemaatçilerin işiyse, mecliste anayasa oylamasından sonra, referanduma gidileceği bir dönemde, hazır, CHP’nin oyları da yükselmişken, böyle kritik bir dönemde parti içinde böyle bir kaos yaratılarak, hem toplum nezdinde prestij kaybına yol açmak, hem de parti içinde yeni lider arayışları içinde parti içi çekişmeleri ile yeni gündem oluşturarak, dikkatleri anayasa paketinden uzaklaştırmak için mükemmel bir yol seçtiler. Çünkü, bu olay gündemi uzun süre oyalayacak bir konu olduğundan, anayasa paketi gündemden düşecek. Aynı zamanda CHP’yi,  AKP’nin ensesinden düşürmüş olacak. Bu olasılık da var. Ama ben bunun, cemaatçilerin işi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, Baykal’ın gitmesi iktidarın işine gelen bir durum değil, bilakis Baykal’ın olması kendilerine oy getiren bir durumdur.

Bence bu habere en fazla Erdoğan üzülmüştür!

Bu durumu kimler kurguladıysa, stratejik açıdan zamanlama mükemmel!

Satrançta bu hamleye çift basmak deniliyor. Hem partiyi, oy kaybettiren bir başkandan kurtarmış oluyorlar, hem de son zamanlarda oy kaybeden Erdoğan’ın karşısına daha kuvvetli bir lider çıkarma şansını elde etmiş oluyorlar.

Bu bana daha çok ABD’nin bir oyunu gibi geliyor. Hangi parti yükselişe geçerse, o partiye el atıyorlar. Sanırım Obama, Bush’un genç Türk’lerinden pek memnun değil. Çok fazla deşifre oldular. Bu sayede ABD’de çok fazla deşifre olmuş durumda… Şimdi farklı bir stratejiyle, yine uyutma politikaları devreye sokularak hedef şaşırtılacak. Halkın Kılıçdaroğlu’na olan sempatisi biliniyor. Sanırım, şimdi ona oynayacaklar. Alttan gelen bir Sarıgül var ama, onun geniş bir taban oluşturması daha çok zaman alacak.  Bu sebeple yükselen parti olan CHP’yi destekleyerek, ılımlı İslam projesi şekil değiştirecektir.

Bakalım Obama’nın yeni projesi ne olacak?

AKP de gittikçe sona yaklaştığının farkında.  Kendilerini bu sondan kurtaracak nasıl bir hamle yapacaklar ya da yapabilecekler mi?

Çok merak ediyorum!

 

Saadet.Toksoz@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.