Cumhuriyet'in Emanetçilerine Çağrı ve Hatırlatma

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

‘Bir ülkede demokrasi rafa kalktığında artık şikayetler işe yaramaz hale gelir. Hepimiz silkinerek normal siyaset yapmanın çözüm olmadığını gerçek kurtuluş mücadelesi verilmesi gereken olağanüstü bir süreç yaşadığımızın anlaşılması gerek. Olağanüstü durumlar sıradan siyasi hamlelerle aşılmaz, tarih bunu göstermiştir.’

Bu anlamlı sözler değerli okurlarımızdan Leman Genç Bilgin’e ait. Vatandaş, yani bizler tehlikenin farkındayken muhalefet partileri bu durumun farkında mı tartışılır.

Son yıllarda Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkan yurttaşlar, cemaat ve din eksenli siyaset yapan sağ partiler karşısında maalesef örgütlü bir şekilde hareket etmediler, edemediler. Elbette bunun birçok sebebi var ama sebeplerine girmeyeceğim. Artık harekete geçme zamanı olduğu için sebeplerinden çok hareketin ilk adımları yönünde naçizane hatırlatmalar yapmak istiyorum sizlere…

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ki, -ki en ufak şüphem yok- hepimizin çok okuması ve artık mücadeleyi bireysel değil örgütlü olarak birlik beraberlik içerisinde vermesi gerekiyor. Savunacağımız düşünceyi ne kadar iyi bilirsek karşı tarafa güven vermek ve ikna etmemiz o kadar kolaylaşır. Bu noktada şunu da belirtmeden edemeyeceğim, aslında okumak egoları öldürür ama bizim cenahta tam tersi olduğu için lütfen bu örgütlülük içerisinde kişisel ihtiraslarımız için değil amacın kutsallığının idrakıyla mücadele verelim.

Şuan sempati duyduğumuz parti ve sivil toplum örgütlerinin hareket kabiliyeti ve aktiviteleri sınırlı. Hepsinin insan gücüne, yeni fikirlere ve yapılanmaya ve maddi katkılara ihtiyacı var. Birkaç kişinin fedakarlığıyla ya da küçük olsun benim olsun anlayışıyla yönetilen bu örgütlere katılalım, oralara manevi ve maddi destek sağlayalım, engellemeler ve karşılaşacağımız sıkıntılar karşısında tehlikenin boyutlarını düşünerek mücadeleden vazgeçmeyelim. Unutmayalım, her ne kadar zaman zaman bu yapıları eleştirsek de birey olarak değil birlik yani örgüt olarak sesimiz daha çok çıkar ve daha çok kişiye ulaşır.

Ayrıca bunun yanı sıra sosyal projelere her zaman gücümüz nispetinde destek olalım. En az dernek ya da siyasi partilere katılım kadar önemli. Hatta günümüzde siyasi partilerden daha fazla topluma etki ve katkı sağlıyor sivil toplum kuruluşları ve vakıfların düzenlediği sosyal projeler.

Şimdi benim ilk aklıma gelen sizlerin zaten bildiği bu örgütleri ve sosyal projeleri sıralayacağım, katılıp katılmamak, karanlıkta bir mum yakıp yakmamak sizlerin duyarlılığına kalmış ama artık şunu hepimiz bilmeliyiz ki bu adımı atmayan ve bu mücadeleye destek vermeyen hiç kimsenin  bundan sonra yakınmaya hakkı olmayacaktır. Ve son hatırlatma ‘Hepimiz aynı gemideyiz’

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği www.cydd.org.tr (Ayrıca 5264 e boş mesaj atarak öğrencilere burs desteğinde bulunabilirsiniz)

Atatürkçü Düşünce Derneği www.add.org.tr

Türkiye Gençlik Birliği www.tgb.gen.tr

Cumhuriyet Kadınları  www.cumhuriyetkadinlari.org

Halk Evleri www.halkevleri.org.tr

Uğur Mumcu Araştırmacı ve Gazetecilik Vakfı www.umag.org.tr

Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı www.tilahan.net

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı www.tegv.org (Ayrıca EGITIM yazıp 3353’e mesaj göndererek öğrencilere burs desteğinde bulunabilirsiniz)

TEMA Vakfı www.tema.org.tr

Gelincik Projesi www.gelincikprojesi.org

(Ayrıca GELİNCİK yazıp 4306’ya mesaj göndererek şiddete, tacize uğrayan bir kadına destek olabilirsiniz)

Bu sivil toplum örgütlerine daha eklenecek elbette birçok örgüt var. Ve elbette siyasi partiler de… Bu çağrının ve yazının amacı belli bir örgüte değil örgütlü olmanın önemine vurgu yapmak! Sorumluluk almak örgütlü olmak demektir, örgütlü olmak sorumluluk almak…Lütfen herkes kendi siyasi düşüncesine ve hayata bakış açısına göre bir yerden başlasın çok geç olmadan…

DİPNOT: Bugüne kadar sizlerle pek çok yazı paylaştım değerli dostlar, ama hiçbirisini paylaşın talebinde bulunmadım, ama lütfen bu yazıyı olabildiğince paylaşınız.

 

Oğuz Kemal Özkan

oguzkemal.ozkan@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.