Dersim, Atatürk Üzerinden Nemalanmak

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Onur Öymen; CHP’nin kurucusu Atatürk döneminde ‘Dersim’ de devlet otoritesine başkaldıran hainlere karşı yapılan uygulamaların savunucusu oldu. CHP’ye ve Atatürk’e sahip çıktı diye suçlu ilan edildi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen  “Atatürk Şeyh Sait ile müzakere mi etti? Dersim isyanını yapanlar ile müzakere mi etti? Onların sözcüleriyle, temsilcileriyle masaya mı oturdu? Yabancı ülkelerin istihbaratlarından mı yararlandı?” sözlerini 10 Kasım da Atatürk’ü andığımız günde PKK terör örgütü ile masaya oturan iktidar sahipleri için kullanmıştı, pusuda bekleyenler ise bu fırsatı kaçırmadı.

 

Öymen’in sözleri elbette bilerek çarpıtıldı. Zamanlama açısından da müthiş.

 

Kürt açılımı sarpa sarmışken, çıkmaz yola girmişken, açılmadan kapanmışken, teröristler başımıza tac edilmişken, Habur görüntüleri unutulmamışken Öymen’in açıklaması can simidi gibi imdada yetişti.

 

Dersim isyanı ile Alevileri bütünleştirmekle, Atatürk’ü eleştirmekle baltayı taşa vuran AKP tarihten bir haberdar yaşıyor.

 

"Gericiler, Feodal ağalar, Din adamları, Aşiret başı, Derebeyi, Eşkıyalar… Vergi ödemeyen, kışlaları basıp askerleri katleden, gençlerini askere göndermeyip kendi güvenlik güçlerini yaratmaya çalışan, eşkıyalıkla zorbalıkla istediklerini elde edenler. Bugün PKK terör örgütü ne yapıyorsa, dün Dersim’de isyanları çıkaran çeteler aynısını yapıyordu. Hiçbir farklılık yok, onlarda masaya oturulan PKK örgütü gibi Devlete karşı geliyor, ülkeyi bölmeye çalışıyor halkı isyana kışkırtıyordu."

 

Ulus, millet kavramından yoksun bu anlayışı söyleyen AKP, iyi ki o dönemde iktidarda değilmiş.

 

***

 

1935 yılında 2884 sayılı “Dersim’in vilayet teşkilatına alınması” için bir yasa çıkarılmış,  bu yasa ile Dersim’in adı Tunceli olarak değişmiştir. 21 Mart 1937 Dersim isyanının patlak verdiği tarihtir.

 

İddia edildiği gibi Atatürk ırkçı olsaydı; Ulus kavramını oluşturan milletin içinde barındırmaz yok ederdi.

 

Buna gücü mü yoktu? Yoksa emperyalistlerin güdümü ile hareket mi ediyordu?

 

İnsani yönü çok yüksek bir önderden her şeyden önce insan gibi insandan söz ediyoruz.

 

Cumhuriyeti kuranlardan, bu uğurda kan dökenlerden hesap soruluyor. Geldiğimiz noktaya bakın.

 

***

Aleviler erdemli insanlar. Medeniyetleri ile Osmanlı’nın kuruluşunda da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da bulundular. Ve bu iradenin asıl sahiplerinden olan Alevileri Dersim isyanı ile kışkırtmaya çalışmak CHP ile karşı karşıya getirmeye çalışmak ucuz bir siyasi oyundan ibaret.

 

Seçimlerde %70’e yakın oyu Tunceli’den alıyor CHP. Dersim bir kırım ise CHP’yi neden seçiyorlar, Atatürk’ü neden seviyorlar?

Başbakan açıklamaları ile Alevileri vatandaşlarımızı Atatürk düşmanlığı ile alenen suçluyor.

 

Bir şeyi söylerken iyi düşünmek lazım.

 

Daha, AKP diye yazıyoruz diye işitmediğimiz söz kalmamıştı.

Atatürkçü, bu ülkenin aydınları teröristlere bile yapılmayan bir muamele ile içeri tıkıldı.

Suçunu bilmeden Kuddisi Okkır öldü.

Mustafa Yurtkuran kalp ameliyatı olmak için binbir mücadele verdi.

Hurşit Tolon beyin kanaması geçirdi.

Askerler yan gelip yatmakla suçlandı.

Kim olduğu, ne olduğu belirsiz bir itirafçının sözü ile TSK karalandı. Islak imza suçlaması ile Çiçek bir içeri bir dışarı oynandı.

 

Darbe yapacaklar, iktidarı devirecekler diye başvurmadık yöntem kalmamışken devleti bölmeye yönelik olan çeteler ile mücadeleyi eleştirmek nasıl bir anlayıştır?

 

Bunlara dahi tahammül edemeyen iktidar, ülkemizi bölmeye yönelik hareket eden teröristlere yaptığı muameleyi hoş bulup kucaklarken, ülkesine değerlerine sahip çıkanları itiyor. Üstelik bunu tarihin her dönemine ilişkin yapıyor.

 

Öyle elektriği olmayan köylere Çamaşır makinesi,

 

Suyu olmayan eve bulaşık makinesi,

           

Yiyecek ekmeği olamayan adamın sırtında buzdolabı vermekle korunsaydı birlik beraberlik iktidara gerek yok Arçelik yeterdi.

 

Hiç olmazsa, elektrikten tasarruf ettiren ürünleri ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojisi  ile bitmek tükenmek bilmeyen iyi enerjileriyle çalışıyorlar.

Sırada hangi gündem oylama projeleri var şimdiden kestirmek zor. Tombala gibi ne çıkarsa bahtımıza…

 

1881-1938

1939-2002

 

2002-2009 yılları arası AKP dönemi olduğu için torbanın içinde yer almıyor.  

 

“Sıkıştıkları her yerde Atatürk’ün arkasına saklanıyorlar. Atatürk’ü istismar ediyorlar. Atam izindeyiz pankartları arasına gizlenince milletin görüş alanından çıktıklarını zannediyorlar. Benim milletim bunları görür.”  Diyor Başbakan…

 

Evet bu millet kör değil ya görecek elbette.

 

Türkiye'nin var olan sorunlarını çözmek için bağcıyı dövmeye gerek yok.  Amaç üzüm yemekse (çözmekse) sorunların gerçek entellektüel geçmişini tüm detaylarını bilerek adım atılmalıdır.

Bu adım; Ermeni Soykırımından sonra yeni bir soykırım yaftası yakıştırma girişimine çıkar.

 

Sözü fazla uzatmayalım,

 

Aslolan Cumhuriyetine, değerlerine sahip çıkanları kırmaktır.

 

Gerisi laf-ü güzaftır.

 

Nuran.Talay@politikadergisi.com

 

 

Yorumlar

"ÜZGÜNÜM LEYLA!"

80 küsur sene öncesinden bir ses; "Memleket dahilinde iktidar sahipleri siyasi emellerini, müstevlilerin siyasi emelleri ile birleştirmiş olabilirler!" diyor.---------- Günümüzde, ülke yönetimine hakim olanların eylem ve söylemlerine bakıyor bakıyorum da sonra; "Yazık bu ülkeye, bu millete!" diyerek dizime vuruyorum..

DOĞRULARI SAPTIRMAK.

Mesele konuşulanı anlamak mı,istediğin gibi anlamak mı? Onur Öymen'in çok doğru örneklemesini muhalifleri çarpıttı ve anlama özürlülere malzeme oldu.Olan bir gerçeği örnek göstermek her gün,hekesin yaptığı konuşmalardır.Pespayelik denirse ancak bunu farklı anlam yükleyerek çarpıtanlara denir.Öymen doğru dedi ve devam.

Mustafa Kemal'in adiyla nemalanmak

Gayet sarih ve tarihten kopmadan yapilmis basarili bir kemalist yorum, tebrik ederim !! ancak ; asagidaki ifadenizi cok begendim ! amma , neden maliye bakanligi bir arastirma yapmiyor ?!

TAKDIRE SAYAN CÜMLENIZ ;

acaba ?! o camasir, bulasikmakineleri, buzdolaplari AKP ye hibe mi edildi ?! yoksa hangi paralarla alindi ?! vergileri ödenmis paralarla mi ? yoksa yilin zarari yoksada islämi yardimlasma asaletinin kötüye kullanildigi adiliklerle mi, vergi kacakciliklariyla mi karsilandi ! ? Cumhuriyet savcilarimiza ve Hakimlerimize is düsüyor !! amma arastirmak kimsenin aklina gelmiyor ?! haklisiniz ! haklisiniz sizde be birader ; DONKISOTUN YELDEGIRMENLERINE KARSI SAVAS ACMAKTAN MI KORKUYORUZ DIYORSANIZ ?! iste bu olmadi !! Cumhuriyet ve Milli birlik anlayisina ve ettiginiz yemin ve and lara celiskili olur ! korkmayin Adaletin mensubu kardeslerim ! ortaya cikaracaginiz, takibedeceginiz her pisligi , önce vazifeniz geregi dünyalik sevabini kemalist halkin takdiri ile ; öteki dünya icinde ; sevaplarinizla ihya olacaksiniz ! degil mi ya ; yanliz Evinde ekmegi, ve Elektrigi olmayanlara ! oy avciligi icin mermi gibi kullanilan makineler, dolaplari hibe etmek eger sevap ise , SIZDE HIC OLMAZSA GÖNLÜNÜZÜ VERIN CILEKES HALKIMIN CARESIZLIKLERINE GÖSTERECEGINIZ DUYARLIK VE CEVRILEN ÜCKÄGITLARI ORTAYA CIKARMAKLA 1 VAROLSUN , EVINIZDEKI; CEBINIZDEKI TELEFONUNUZ DINLENSIN !!!!,,,NASIL OLSA $-& SENE SONRA KARSINIZDA YARGILANACAKLAR ONLAR DEGIL MI ???!!!, HIZMETTE YILMAYIN KARDESLERIM ! MUSTAFA KEMALLER YILMAZ VE YORULMAZ !!

AHMET HALIL ERSIN

Çarpıtma

Bir Alevi olarak Onur Öymen'in sözlerinin çarpıldığına inanıyorum. Onur Öymen, evet, bir Alevi değildir; ama Alevilerin birçok kez savunucusu olmuştur. Alevilerin Dersim İsyanında kandırıldığına dair bugün dahi derin şüpheler mevcuttur. Hatta hatta Alevilerin Dersim isyanında aktif rol aldığını savunmak bile bugün tartışmalıdır.
Alevi vatandaşların ülkesine, milletine bağlılığı ise bu tartışmalar gibi tartışmaya bile açılamayacak tarzdadır.
Alevi canlarını, dostlarını düşünmeye çağırıyorum. Bu millete karşı olan bizim içimizden dahi olsa, bilinmesi gereken bu devletin, milletin varlığına zarar verenlerin devlet tarafından tasfiyesidir.
Alevi canlarım, PKK kamplarında hiç mi Alevi yok. Tabii ki var. Bu tüm Alevilerin (kendim de dahil) PKK olduğunu mu gösterir? Tabii ki göstermez; ama PKK kamplarında Alevilerin varlığını da yok göstermez.
Bugün itibariyle Alevi vatandaşlarının çıkarlarını en çok koruyan parti kabul edelim ki CHP'dir. Lütfen bu oyuna düşmeyelim.

YETMİŞ İKİ BUÇUK , ARTI BİR MİLLET....

sy erdoğan dün kimi sevdiğini söğledi ama , kimi sevmediğini söylemedi... türkü seviyor , kürdü seviyor , çarkezi lazı seviyor... yetmiş iki buçuk millet vardır , derler ya... buçuğunu özellikle belirtip , yetmiş iki milleti de sevdiğini söylüyor... açılım adı altında , güzel şeyler oluyor ya.... yetmiş üçüncü millet denilen , bölücüzade eşrafının mur_it_leri de , şimdi ülkemize elini kolunu sallayarak gelmeye başladı... yetmiş iki buçuk , artı bir millet ...pembe tablo şimdi tamamlandı ... bir aşklar yaşıyorlar , bir sevişiyorlar , peh peh peeehhh... sy başbakanımız sevdiklerini tek tek sıralıyorda , sevmediklerini niye hiç söylemiyor... işçiyi çok sevdiğinden mi işsiz bıraktı... her bişeye yizde kırk zam haydarken , memuru emekliyi , çok sevdiğinden mi , iki buçuk nokta üç maaşını artırdı... esnafı , efendilerin efendisi köylüyü , çok sevdiğinden mi , perişan ve çaresiz bıraktı... hadi ben platonik aşk yaşıyorum , öleee diyo yaa , eyvallah dedik , kabul ettik... sy başbakanımız , yetmiş iki buçuk artı bir milletle , gerçek aşk yaşıyorda , niye ülkemiz güllük gülüstanlık değil... niye yetmiş iki buçuk millet mutlu değilde , artı bir millet çok mutlu oluyor... yetmiş iki buçuk milletin , yüzde doksan bilmem kaçı müslüman ise , niye bu gavur eziyetini yaşıyoruz.... geçen günü abd de bir ünw de , dünyanın en güçlü müslümanları sıralanmıştı... yetmiş iki buçuk artı bir milletin başbakanı , 5. sırada yer alıyordu... biz platonik aşk takılıyoruz ya... gerçek aşk yaşayıp , yere göğe sevgisini sığdıramayan , zam üstüne zam , zulüm üstüne zülüm yapan , sayın başbakanımız 5. sıraya takılıyor... 1. sırada suudi kralı , 2. sırada hamaneyy , 3. sırada fas kralı , 4. sırada ürdün kralı , 5. sırada bizim padişahımız , peehh.... sıralamaya bak yetmiş iki buçuk millet , aloooo... hepsi dini kullanarak ülkelerin başına gelip yönetenler... hepsinin ortak özelliği... kendi ikbal ve e geleceklerini korumak... dini imanı hep para kazanmak , cukkayı sağlamca doldurmak ve abd ye hizmet etmek.... sy gül 28 sırada... gülen 13. sırada , yuuuh beeee , işte bu olmadı.... gülen birinci sırada olmalıydı , yanlışlık yapılmış sıralamada.... dümen suyuna gittiği için , abd tarafından gülene , özel hizmet madalyası takılmalıydı ... (üçbeş_köyün_tiriviri_yazarı)____________PLATONIK_KUBİ

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.