Drajeler (3) (Kısa Politik ve Aktüel Yazılar)

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Referans İçerik: 
Drajeler (1)
Referans İçerik: 
Drajeler (2)

Devletlû, AKP’de son aylarda sık sık yaşanan kolektif ağlama, gözyaşlarına boğulma şovuna idam edilen bir Ülkücü gencin mektubunu okuyarak yenisini ekledi. Bütün yandaş medya günde yüzer kere bunu gözümüze gönlümüze soktu; uğruna açıkoturumlar tertiplendi, davranış bilimcileri tahliller yaptı… Tam yedi şehit haberi gelmişken bu şovun yapılması tamamen stratejikti: Çifte açmaz (double bind) atılarak, kimin için ağlayacağımız konusundaki şartlı reflekslerimize bir yara daha atıldı! Aynı anda benzer uyaranlar verildiğinde, en çok tekrarlanan mizansen (hipnotik telkin hâlinde Devletlû’nun ağlama sahnelerinin bombardıman edilmesi) akılda kalır ve öbürüyle kondanse edilir. Bir süre sonra neye ağladığınız karışır, akabinde de dost düşman karışır!

TC tarihinin en ağzı bozuk, herkese hakaret eden, gazetecileri bile tehdit eden, “şerefsiz, namussuz, ahlâksız” lâfları vakayı âdiyeden olan Başbakanı, “onur ve saygınlığına yönelik ifâdeler kullandığı için”, Turkish Gandhi hakkında 50 bin TL manevî tazminat davası açtı.

En büyük tarihî düşmanımız ve DDD’nin baş aktörlerinden İngiltere’nin yeni Başbakanı ile bizimki sımsıkı sarılıp gülüştüler, cilveler yapıldı.

Türkiye’nin dört bir yanında Türk Kürt çatışmaları başladı. Yandaş medya bu işten Ülkü Ocaklı militanların sorumlu olduğunu ısrarla söylüyor. Ülkü Ocakları’ndaki gençleri Atatürk düşmanı hâline getiren MHP’den zerre kadar hoşlanmam ama bu memleketin varoluş, bu milletin de yok olmama mücadelesinde en son suçlanabilecek olan Ülkücüler’dir. Zâten ayın binadaki pankartların tamamen keyfî olarak kaldırılması kışkırtmasıyla bu işin önü açılmıştı…

Çoktan istifa etmiş olması gereken İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde şehit olan 4 polis memuru için Adana Vâliliği’nde düzenlenen törende, “çevre illerimizin valileri burada, bölge komutanlarımızın hepsi burada, emniyet burada… Bu Amanosları temizleyin diyorum. Ne yaparsanız yapın” diye fırça çekti.

Bu arada, cehâletimi bağışlayın, amanos nedir? Ayrıca, hemen tamamı içeri atılan veya atılmak için karar çıkartılan TSK hangi komutanıyla veya gücüyle bu “amanosları” temizleyecektir, bilen var mı?

Memleketi kendilerinin, DDD emriyle bu hâle getirdiklerini bilmiyor muydu? Tabii ki biliyordu ama suçluyu TSK ve güvenlik güçleri olarak göstermek sûretiyle, misyonuna devam etti…

80 yaşındaki emekli general, zâten bilinen tansiyon ve koroner sorunları olduğu için havaalanında tâciz edilip içeri tıkılmaya kalkılınca yoğun bakıma alındı. Genelkurmay Başkanı âcilen Devletlû’nun huzuruna koştu. Nereden bakarsanız bakın alenî bir insan hakları ihlâli ve totalitarizm olan son tutuklama furyasında, TSK iyice küçük düşürüldü!

Din İşleri Yüksek Kurulu, fitre miktarını asgari 7 lira olarak belirledi. Fitne miktarı ise ölçülemiyor!

Megastar Tarkan(!), “Adımı Kâlbine Yaz” adlı yeni albümünün tek slow parçası olan “Kayıp’ı” kaydederken stüdyoda ağladı. Sözleri Günay Çoban’a âit olan şarkının sonunda, iki dakikalık bir şiir okuyan şarkıcı “sözleri tümüyle benim hislerimi anlatıyor” diyerek, gözyaşlarına boğuldu.

Kimdir, nedir, nasıl bu parayı edinmiştir bilinmez, mâhiyeti belli olmayan, fotoğraflarından insan olduğu intıbâı alınan bir mahlûk 20.000 Euro’luk saatini denize atıp, “hadi atla bul onu” diye sevgilisine cilve yaptı. Bu pek mühim haber bütün büyük medyada sürmanşetten yayınlandı.

Taş atan çocuklar için yasa çıkarıldı, artık çok daha kolay taş atacaklar. Zâten artık top, tüfek ve roket saldırıları başladı, onları kullanırlar.

Bu hafta çekimleri başlayacak olan “Kurtlar Vâdisi Filistin” filminin oyuncu kadrosundaki isimler belli oldu: Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun ve Kenan Çoban’ın yanı sıra Erdal Beşikçioğlu, Erkan Sever, Zafer Diper, Umut Karadağ ve Mustafa Yaşar rol alıyor. Filmin kadın başrol oyunculuğunu ise Nur Aysan üstleniyor.

Ergenekoncuların şefkatle bakıldıkları Silivri’de artık yer kalmadığı için, gizli bir emirle bir kısmının sabun yapılmasına karar verildiği haberi kulislerde çok gizlice konuşuluyor; fakat çok gizli olduğu için yazamıyoruz.

Kerem.Doksat@PolitikaDergisi.com
www.keremdoksat.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.