DTP’ ye destek savaşı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Demokrasilerde siyasi partiler kapatılır mı?  Bu soru son günlerde yine tartışma konusu.

Siyasi partiler anayasamızda belirttiği gibi yasaların dışına çıkan yöneticilerin söylem ve eylemleri ile ettikleri yemine bağlı kalmadıkları takdirde ve anayasanın temel ilkelerini ihlal ettiğinde kapatılır.

Parti kapatmak laikliğe ve devletin bütünlüğe karşı gelen yürütülen işlemlerin durdurulması anlamında gerekli ve yasal bir düzenlemedir. Anayasa da belirtildiği gibi Demokrasilerde Parti kapatmak; demokratik ve hukuki araçları kullanarak demokrasi amaçlanmıyorsa ve amaç demokrasi ile bağdaşmıyorsa partiler bu aykırılıktan ötürü kapatılır. Avrupa İnsan hakları mahkemesi yasalarında da “amaç demokrasiye aykırı ise” partiler kapatılır hükmü vardır ve bunun zamanı yoktur. 

Anayasa Mahkemeleri üyelerince 11/0 oy çoğunluğu ile kapatılan DTP, sine-i millet diye türküsünü söyleye dursun kararın öncesinde ki sonrasında ki duruşları ile millete kendilerini bir kez daha anlatmış oldular.

Şimdilerde “bebek katili”, “terörist”, “elebaşı” Abdullah Öcalan’ın kalan cezasını evinde çekmesi için istekte bulunuyorlar.

İmralı’da özel hapishane de birçok insanın erişemediği imkânlarla Avrupa Birliğince terörist olarak değerlendirmediği için özel tutuklu sıfatı sefasını sürerken, diğer hükümlülerin teröristin şartlarına dahi tabi tutulmaması tartışılmalıdır.

Abdullah Öcalan’ın belirleyeceği veya söyleyeceği sözle hareketle yol haritası belirleyecek olan DTP’ nin kimi muhatap alığı ortada.

E madem partimiz kapatıldı, Öcalan’da gelsin hep beraber halay çekelim,

Okey oynayalım,

Zar tutalım,

Tombala çekelim,

 

Diyor ya DTP, buraya kadar Öcalan’ın ev hapsi dışında bir mesele yok.

Mesele, savaş oyunlarına özenip;

 

Sokakların yakıp yıkılmasına,

Çocukları ön saflarda kullanarak çocukların istismar edilmesine,

Ev ve işyerlerine zarar verilmesine,

Ülkede çatışmalarla karmaşa yaratılmasına,

Provokasyonlarla vatandaşların birbirine düşürülmesine,

Sebebiyet vermede.

 

Hukuka, yasalara ülkenin birlik ve bütünlüğüne karşı gelmek, binilen dalın kesilmesidir.

 

Paraşütsüz düşüşe razı geliniyorsa mesele yok.

 

Özetle;

 

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Bozacının şahidi şıracı!

 

***

DTP’nin kapatılmasını protesto eden maşaların kullanılması soncu olaylarda 2 kişi öldü 7 kişi yaralandı.

 

Birileri dağdakilere güvenerek sokakları savaş alanına çevirirken, güvenlik güçlerine karşı gelirken; olayları uzayda delta harekâtı sahne çekimleri zanneden Başbakan’a naçizane bir önerim var.

 

Hazır özel hastanelerde katsayı kalkmamışken veya %70 varan zam olmamışken KBB ve Göz tedavisi kontrolünü kaçırmaması yönünde.

 

Zira, gidişat böyle devam ederse çok daha kötü günler geleceğini haber veriyor.

 

Nuran.Talay@politikadergisi.com

 

Yorumlar

GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAMLAR ÇOĞUNLUKTA OLDUKÇA BU BÖYLE GİDER..

"HABERTÜRK son seçim yoklamasını önceki gün yayınladı.
Bu ankete göre kasım ayında AKP‘nin oy oranı yüzde 38.9...
Bu sonuca itiraz etseniz bile,
AKP’nin hâlâ birinci parti olduğuna itiraz eden var mı?..
Yok...*****

Ben ise Başbakan’ın arada bir “Göbeğini kaşıyan adam”ı diline dolayıp (en son geçen gün) onu niye savunduğunu şimdi daha iyi anlıyorum...
Ona “Göbeğini kaşıyan adam” denilmesine niye kızdığını...
Ona ihtiyacı var çünkü...****
O olmadan yapamaz...****
İşte; bir iktidar Türkiye’yi bu hale getirir ve hâlâ yüzde 38.9 ile ülkenin birinci partisi olursa, bunu kime borçludur dersiniz?.."***(BEKİR COŞKUN'dan alıntı)

KBB ve GÖZ tedavisi...

"Hazır, özel hastanelerde katsayı kalkmamışken veya %70'lere varan zam olmamışken KBB ve Göz tedavisi kontrolünü kaçırmaması yönünde."

Yazının tamamını okumaya veya değerlendirmeye gerek kalmadan,şu kısacık cümle herşeyin "Öz"ünü anlatıyor.

Bir kez daha teşekkürler Nuran Hanım. Yine damardan girmişsiniz. DTP kapatılmasına rağmen, milletvekiliğinden istifa etmeleri, bence, gerek hükümet gerekse muhalefetin neredeyse tamamına yakın bir kısmı tarafından reddedilecektir.

Belki birkaç bağımsız evet diyebilir o kadar.Ama adamlara da kızamıyorum. Haklılar.

PARA orda,CUKKA orda,RÜŞVET orda,daha ne olsun.

Zaten milletvekillerimizin işlerinin gereğini yaptıkları yok ki. Onlar sadece kendilerinin ve çevrelerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Onların ihtiyaçları da o kadar çok ki,haklı olarak sıra bizlere geldiğinde de ne imkan kalıyor ne de kükümette hal.

Eminim, yapılacak ilk genel seçimde yine AKP sandıktan birinci parti çıkacaktır. Siz ne derseniz diyin, bizler ne anlatırsak anlatalım hikaye. Kimse kusuruma bakmasın ama bizim halkımız (buna bende dahilim) "Koyun" olmaktan ne yazık ki öteye geçemedi.Bu koyunluğa da bizi zamanında "Çoban Sülü" alıştırmıştı.

Gerçi bu AKP'nin tekrar tekrar 1. parti olması ile ilgili olarak, bizim Halk'a söylenecek çok güzel bir söz var ama burası onu söylemenin yeri değil.

ASAYİŞ BERKEMAL(!)

AKP nihayet amacına ulaşmakta...Bölücülere ve Kürtlere destek olduğu için.Ama hesaplar tutmayacak.Dün 2,yarın 4-5 derken toplu kıyıma veya topluluk taramaya doğru giden günlere geldik.Sonrası malum...Vatanın birliği ve bütünlüğü......!

Kime göre demokrasi.

Sayın Nuran hanımın yazılarını düşüncelerine katılmasam dahi genelde konuya hakimliği, görüşlerini kısa ve net cümlelerle anlatmasını beğenirim.Ancak arkadaşımız buram buram ırkçılık kokan görüşlerinden nedense (öyle olmadığını yazsada) vazgeçemiyor. "Demokrasilerde parti kapatılırmış". Hangi demokrasilerde, burjuva demokrasilerinde. Ayrıca arkadaşımız ırkçılık hülyasına öyle bir dalmış ki, tezgahlanan oyunun farkında değil. Amaç burda PKK veya DTP yi cezalandırmak mı yoksa AKP için (Dolaylı yoldan Emperyalizm)doğu ve güneydoğuda dikensiz gül bahçesi yaratmakmı. ABD,Barzani ve AKP PKK yı yoketmek derdinde. Kürt açılımının amacıda ABD'nin Irak politikasına uygun bir ortam yaratmak değilmi? Bu projede de PKK ya yer yok. PKK nın bütün çırpınmalarının nedeni de bu değilmi?. Ayrıca bu tür görüşlerin sürekli olarak TÜRK-KÜRT çekişmesi yaratmanın ve taraf olmanın toplumu ne kadar gerdiği, kardeşçe yaşaması gereken iki toplumun(Ayrışmaların geçerli zemini hazırlamak amacıyla)çelişkilerin körüklenerek bir birbirine düşman yapılmasına zemin hazırlamıyormu? Kimse dünyaya gelirken ırkını seçerek gelmiyor. Irkını seçmekte tercih hakkı olmayan insanların ırkından dolayı suçlanması ise ırkçılıktır. Sornun çözümü ise ne bu tür görüşlerde dir nede PKK tercihindedir.
Bu ülke bu topraklarda yaşayan herkesindir. O zaman herkes bu topraklarda söz sahibi olup özgürce yaşayacaktır, yaşamalıdır. Emperyalizmin tezgahladığı oyunlarına gelerek, yaratılan suni gündemin peşinde koşmak ve ya ondansındır yada benden mantığı ile sorun çözülmez. Saygılar.

Yanlis bir gorus, katilamayacagim..

Beyefendi, yorumunuzu dikkatle okudum. Sanirim elestirme sirasi bana geldi. Sayin yazar Nuran hanimin irkci veya ayirimci oldugu suclamaniz yanlis olmus. Nuran hanimi sahsen olmasa da yillardir goruslerinden ve Cumhuriyetci, Ataturk ilkelerine harfiyen sadakatinden dolayi her zaman takdir ederim. Ben de Turkiye Kurdu,Gurcusu, Lazi, Cerkesi..ile Turklerindir tezini savunurum. Ama, sokaklara dusurulup, taslarla, sopalarla, molotof kokteyleri ile vatandaslarina saldiranlarin ve cocuklarinin olamaz! Bunu da aciklar misiniz mumkunse? Nicin Turkiye bu hale getirildi? Yalniz emperyalist ulkelerin sorumlularini degil, basimizdakilerin basiretsizligidir bolunmeye ramak kalmamizin sebebi..! Distakiler PKK'yi talan etmek istiyorlardi da nicin TSK tam tepelerine inmisken, "CEKIL" emri verdiler? Maalesef halkimizin bir kesimi hala hurafelere inaniyor:-( Buna siz de dahilsiniz beyefendi! Saygilarimla.

Biran Yılmaz'a yanıt.

Sayın Nuran hn. elbet ben ırkçıyım demiyor, yada bazıları gibi o olçüde sağ çizgide yer almıyor. Ama bugün toplumsal muhalefeti kemiren ve yer yer ırkçılık noktasına sapan kendilerine ulusalcılar diyen (Çoğunlukla Türk solu dergisinde kendini bulan)bir kesimden ciddi şekilde etkilendiği çok belli. O yüzden eleştirimde "ırkçılık kokan" terimini özellikle kullandım. Bakın TSK'nin kimsenin tepesine bindiği falan yok. O masallara kandırmayın kendinizi. Ayrıca dediğiniz gibi olsa da Emperyalizm elindeki kozların tamamen tüketilmesine izin vermez. Bakın kendiniz söylüyorsunuz "izin vermediler." Bu nasıl bir ülke ki düşmanları ile savaşmak için birilerinden izin alıyor. Çok net söyleyeyim DTP'nin kapatılması bugün en çok AKP'nin işine gelir. Benim asıl eleştirdiğim nokta da bu. Birşeyleri eleştirirken asıl hedef şaşırtmalarına gelmeyelim. Gelinen son aşamada DTP, Anayasa Mahkemesi tarafından oybirliği gibi net bir sonuçla kapatılmıştır. Bu gelişmelerin ayrıntıları doğru okunduğu zaman, devletin asıl amaçları daha net ortaya çıkar. Bilindiği gibi AKP hakkında açılan kapatma davasındaki oylamada aynı üyeler, 6 kabul 5 ret oyuyla AKP'yi kapatılmaktan kurtarmıştı. Özellikle Anayasa Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç'ın AKP'ye yakınlığı düşünüldüğünde, kapatma kararındaki oy birliği dikkat çekmektedir. Açılım sürecini yürüten AKP, niçin DTP'nin kapatılması yönünde çaba harcadı? Bu sorunun yanıtını verebilmek için biraz gerilere gidip, devletin kılı kırk yaran hesaplarına bakmak gerekiyor. Bir taraftan Kürt Açılımı adıyla bir süreç başlatılırken, aynı zamanda DTP'ye yönelik gözaltılar ve baskınlara hız verilmişti. Seçilen kimi hedeflere operasyon düzenleniyor ve kimi DTP'liler tutuklanıyordu. Biz, o zaman yaptığımız açıklamada, bu durumun sürecin bir parçası olduğunu ve açılımı tamamlayan yanına dikkat çekmiştik. Bir taraftan açılım adı altında Kürt potansiyeli sisteme yedeklenmeye çalışılırken diğer yandan buna direnebilecek demokratik güçler Kürt hareketi içinden temizlenmeye ya da en azından etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. Kürt hareketi içerisinde milliyetçi ve demokratik güçlerin iki kanat olduğu bilinmektedir. Devlet burada milliyetçi güçleri elde tutarken, demokratik kanadı zayıflatmayı gelecek kurguları açısından önemli görmektedir. DTP'nin kapatılmasında AKP'nin ulusalcılarla aynı yönde davranması, bir rastlantı değil yapılan ince hesapların ürünüdür. Çünkü her kapatma sonrası kimi kırılmalar hatta ayrılıklar ortaya çıkar. İşte DTP'nin oybirliğiyle kapatılmasının arkasında böyle bir niyet olduğunu yorumlamak sanırız abartı sayılmaz. Bilmem anlatabildimmi?.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.