"Düzen"in Nereden Geldiği Anlaşıldı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Fırat ve Dicle nehirlerinin birleşme yerinin kuzeybatısında Uruk’un doğusunda yer alan, hem Sümerlilerin hem de daha sonraları Babillilerin en eski şehirlerinden biri olan Lagaş'ta Sümerlilere ait olduğu tahmin edilen bir yazıt bulunuyor.

 Yazıt’a göre mealen şöyle bir toplumsal düzen vardı Sümerlilerde:

“Kentin toprakları, sahiplerinin tanrıya ödeyecekleri payların türüne göre üç bölüme ayılıyordu. (Yani bir nevi kalkınmada öncelikli bölgeler gibi...)”

 Büyük bir olasılıkla, tanrıya en ağır payları ödeyen çiftçilerin ellerinde, geriye kendilerine yetmeyecek kadar az şey kalıyordu. Bu durum onları, yılın bir bölümünde tanrı adına çalışmak, sulama kuruluşlarında ya da rahiplerce planlanan öteki işlerde işlemek zorunda bıraktı. Bu yolla, çiftçilerin tapınağa verdikleri tahılın (yani verginin) ve öteki tarımsal ürünlerin bir bölümü, tanrının özel hizmetçilerinin, yani rahiplerin yönetimi altında yürütülen işlerde çalışanlara karşılık olarak ödendiği yazılmıştı...

Sümerlilerin M.Ö. 3500 - M.Ö. 2000 tarihleri arasında hüküm sürdükleri düşünülürse, sömürü düzeni ta o zamanlardan beri varmış.

O zamanın rahiplerinin yerini şimdi devlet almış... Devlet de bu sömürüyü tanrı adına yaparmış.

 Devlete hükümet edenler tanrı adına topladıkları paralarla iktidar olmuşlar.

Devlete hükümet edenler, “ben Tanrı’nın hizmetkarıyım, onlar Tanrı’nın düşmanı” diyerek iktidar olmuşlar.

 İşte böyle...

Hani derler ya; “Düzen böyle gelmiş, böyle gider” diye. Bu düzenin nereden geldiği belli oldu... Tüm suç, Sümerli rahiplerde...

Bu arada Sümerlilerin uzaydan geldiklerine dair rivayetler var. Bazı kaynaklara göre de Sümerlilerin Türk oldukları yönünde bilgiler var.

Neyse, düzen deyince aklıma geldi:

Bir rivayete göre; Ecevit 1997 yılı seçim kampanyasında konuşuyor: “Bu düzen değişecektir” Bir vatandaş bağırmış: “Düzen hayatından memnun; düzülen ne zaman değişecek?”

 Yazı Sümerlilerden girdi, nereden çıktı.

 Okumak için değerli vakitlerini ayıran tüm okurlara teşekkürler.

umit.minel@politikadergisi.com

 

Yorumlar

gezegen

yukarıdaki resimde iki hizmetlinin arasındaki parlayan şey(güneş) ve etrafında gezegenler ve uydular var. bu bnm bakış açım mı yoksa gerçek mi. lütfen mail atın. can108108athot

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.