Emekliler; TC. Kalkarsa Aylıklarınızı Nereden Alacaksınız?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Türkiye’den Türk adını Türk’ü çağrıştıran ne varsa kaldırmayı, anayasadan T.C. ve benzeri cumhuriyet ve Türk ifadelerini silmeye azmetmiş iktidar her zamanki taktiğini uyguluyor. Marşları olan mehter marşından esinlenerek iki ileri bir geri gidiyorlar. Akıllarınca yavaş ama kesin adımlarla hedeflerine doğru ilerliyorlar. Başbakanın da zaman zaman belirttiği gibi “hazmettire hazmettire” veya “hap gibi” yutturuyorlar. Yurdum insanının büyük bir bölümü de o çok müptela oldukları evlilik programları veya yalan rüzgârı dizileri izler gibi ağzı bir karış açık izliyor.

Bilindiği üzere yeni yapılacak anayasadan değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk üç maddeyi değiştirmeye, bir taraftan da halkı yapacakları zulme alıştırmaya çalışıyorlar.

İşte onun için sağlık bakanlığı tabelalardan “T.C.” yi kaldırmaya başladı. Halkın tepkisini görünce her zaman yaptıkları gibi hemen geri adım attılar. Yurdumun dizi meraklısı insanı şunu bilmelidir ki bunlar vazgeçmiş değildir. Sadece bizim biraz alışmamızı bekliyorlar.  Sonra PKK nın desteği ve ABD nin yardımıyla da istedikleri çuvalı kafamıza geçiriverecekler. Bir sabah kalktığınızda bir de bakacaksınız ki ne Türkiye kalmış ne de cumhuriyet.

Hadi biraz zahmet edip düşünelim. Bizim devletimizin adı nedir?

-Türkiye Cumhuriyeti. Yani T.C.

-Yaptıkları ve yapacakları ile insanlara karşı bir ülkede sorumlu kimdir?

-Tabii ki devlet.

Yani bize göre Türkiye Cumhuriyeti devleti. Bizim her türlü hakkımızı koruyan, bize karşı kanunları ile sorumlu olan yapı devlettir. İktidarlar, muhalefetler, hükümetler değişir. Asıl olan devlettir. Bir devletin ismiyle, nitelikleri ile oynanmaz. Buna hiç kimsenin yetkisi yoktur. Hakkı yoktur.

Şimdi size can alıcı bir soru. Devlet artık T.C. devleti değilde, “x” devleti oldu. Maaş günü bankamatiğe gittiğinizde bir de baktınız maaş yok. Devlete başvurdunuz. Alacağınız cevap “gidin aylıklarınızı T.C. ödesin, ben yeni bir devletim ve böyle bir taahhüdüm yok” olamaz mı? Hemen “sen delimisin” diye bağırmadan bir düşünün.

Sevgili okur, devlet adı resmi kuruluşların başında halka “güvendesiniz”, “ben buradayım” mesajı vermek için vardır. Bu kurumların adından devletin simgesini kaldırırsanız, hele bir de bunu anayasa ile pekiştirirseniz o kurumların istediğini istediği biçimde yapan kendi sahipleri tarafından keyfe göre yönetilen özel kurumlardan ne farkı kalır?

Başlıkta emeklilere seslendim. Bana her halde deli diyorsunuzdur. Biraz içinizi döküp rahatladıktan sonra İran, Irak, Yugoslavya gibi ülkelerin devlet isimleri değişince emekli aylıklarına neler olduğunu bir araştırıverin. Bu ara o çok sevdiğiniz dizilerden biraz ayrı kalacaksınız ama olsun o kadar, değeceğini göreceksiniz.

Ama bu devletler parçalandı demeyin. Merak etmeyin Hazırladıkları bu anayasa geçerse parçalanmak için de çok beklemeyeceğiz.

Kiminiz, yok canım bizim devletimiz, hükümetimiz öyle şeyler yapmaz diyebilirsiniz.

Hep bilirsiniz ki devlet kendini yöneten iktidara göre şekillenir. Devletin ismini yok etmeye çalışan iktidara ne kadar güvenirsiniz? Madem hiçbir art niyet yok, sorun yok, neden devletin adını değiştirmeye çalışıyorlar dersiniz? Hadi bir düşünün.

İzmir…

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.