Erdoğan: Bu Süreç Yeni Türkiye’nin İstiklal Mücadelesidir..

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Yukarıdaki başlık dünkü gazetelerin birinden alınmıştır. Sayın başbakan demek ki bütün bu yapılanları bir istiklal mücadelesine benzetiyor. İstiklal, yani bağımsızlık?

Bir defa şunu belirtmek lazım. Ünlü söylem,”siz ne kadar anlatırsanız anlatın, değeri muhatabınızın anlayacağı kadardır”. Hal böyle olunca bizim bu “istiklal” ve “yeni Türkiye” kelimesinden ne anladığımızı okurla paylaşalım.

Başbakan, öncelikle “yeni Türkiye” diye bir yerden bahsetmiş. Bu ülke Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Türk halkı ile birlikte kurduğu Türkiye cumhuriyetidir. Öyle yeni falan değil tam doksan yaşındadır. Bu cumhuriyeti gerek fiziki, gerek idari açıdan kimsenin değiştirip ortaya yeni bir Türkiye çıkarmasına izin vermeyiz.  Sanırız başbakan da aynı fikirdedir. Sadece biz söylenen sözü böyle anlamışızdır.

Gelelim bu “istiklal” yani “bağımsızlık” mücadelesine. Bizim bildiğimiz Türkiye bağımsız bir cumhuriyettir. Bir muz cumhuriyeti değil. Bunu sayın başbakan defalarca söyledi. Ne oldu birdenbire? Türkiye’yi birileri istila etti, bağımsızlığımız elden gitti de bizim mi haberimiz yok.

Oradan ABD, AB, Küresel çete diye bağırdığınızı duyar gibiyim. Biz bunlarla 1950 den beri akraba değimliyiz? Bizim siyasetimizi, ekonomimizi, politikalarımı hep onlar belirlemiyor mu? İktidar olmak isteyenlerin ABD çıkartmaları hep bildiğimiz olaylar değil mi? Yoksa başka bilmediğimiz bir şey mi var? Yoksa günlerdir medya savaşlarında gördüğümüz cemaat ülkeyi istila mı etti de bizim haberimiz yok? Olmaz öyle şey değil mi? Bizce de olamaz. Onlarda yine iktidarın deyimi ile Türkiye’nin bir parçası.

Düne kadar Ergenekon, Balyoz ve benzeri tertiplerle ülkedeki ulusal düşünce sahibi vatanseverleri zindana tıkan ve desteklenen, sırtı sıvazlanan kadro bu gün vatan haini, istilacı ilan ediliyor başbakan tarafından. İşte bu anlaşılması güç bir durum. Başta dedik ya her halde biz anlayamıyoruz veya bu kadar anlıyoruz.

Peki, olanlar ne? Birileri hırsızlık, rüşvet, çete kurma gibi iddialarla gözaltına alınmış. Son derece sıradan bir olay değil mi? Ne yani, yanlışı sıradan vatandaş yapsa mesele yok, ama siyasetçilerin çocuklarının yaptığı iddia edilse komplo, vatana ihanet, hükümeti yıkma girişimi. Aynı polis, aynı savcılar daha evvel birçok kişiyi, hasta, yaşlı demeden sabahın alaca karanlığında evlerini basıp götürürken normaldi de, siyasetçi çocuklarına soruşturma açılınca mı ihanet oluyor? Daha önce de yaptığınız gibi bırakın yargı işini yapsın.

Ne demek olay duyulur duyulmaz bütün polis üst kadrosunu görevden almak, adaleti çalışamaz hale getirecek kararlar almak.

Belki yanlış anlamışızdır ama bizim anladığımız başbakan “Türkiye” derken iktidardan nemalananları kastediyor. Çünkü durum sadece onların çıkarlarına dokunuyor.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Sonda belirttiğiniz gibi,

Sonda belirttiğiniz gibi, mesele "nemalanma" meselesi... Sanırım kavganın temelinde de bir ekonomik paylaşım meselesi var... Zaten bunun öyle olduğu ortadaki 87 milyar avroluk ve 100 milyar dolarlık yolsuzluk iddialarından belli. Bu vesileyle yeni yılınızı kutlar, 2014'ün sağlık ve esenlikler getirmesini dilerim. Selâmlar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.