Erdoğan; Kamu Bankaları Daha Düşük Faizle Çalışmalı!...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Başlıktaki haber bu günkü medyada vardı. Haberin altında ise “Otorite konuştu adam herkese ne yapacağını anlatacak kadar otorite bilmediği hiç bir şey yok. Ekonomiste ekonomi, diyanet isleri başkanına dini, çiftçiye çiftçilik ama bu arkadaş hiç bir şey bilmiyor sadece boş boş konuşuyor” şeklinde bir yorum.

Bütün bunlar ise ülke yönetiminin, ülke insanının yöneticilerine güveninin, saygısının ne durumda olduğuna dair iyi bir gösterge.

Bizim bildiğimiz, demokrasi ile idare edilen ülkelerde bir bakanlar kurulu, o bakanların altında bürokratlar olur. Bu bürokratlar veya bilemediniz konunun sahibi bakanlar çıkar, kamuya açıklama yaparlar. Halktan da bir eleştiri geldiğinde konuya hâkim oldukları için aydınlatırlar. Tek adam otoriterliğindeki yönetimlerde ise her açıklama, bildiri o adam tarafından yapılır. Tabii ki o adamın her konuya vakıf olması mümkün değildir. Bu yüzden de bir eleştiri olduğunda, izahat yerine eleştirenin üzerine korumalar saldırır. O an eleştiri defedilmiş olur ama halkın kafasında soru işareti bırakın kalkmayı, çoğalarak birikir. Bu da önce güveni, sonrada saygıyı yok eder. Bundan sonra o kişi doğru ve halka yararlı bir açıklama da yapmış olsa şüphe ile karşılanır ve inanılmaz.

Gelelim konunun çelişkisine.

Kamu kurumlarının zarar etmesinden şikâyet eden, onların birer özel sektör zihniyeti ile çalışması gerektiğini iddia eden siz değimlisiniz? Sırf bu nedenle siyasi olarak elinizde tutmayı istedikleriniz dışındaki birçok kurumu özelleştirme adı altında yok etmediniz mi? Birden bire bu gayretkeşlik nereden geldi? Yoksa baştaki mantığı uygulayarak birilerini zengin etmek istediğinizi mi düşünelim?

Eğer siz, vatandaştan yüksek faizle borç alır, verirken düşük faizle verirseniz bankanızın karını düşürürsünüz. Bu şekilde ise bankayı, yani devleti soydurursunuz. Zira sizin bankanızdan düşük faizle borç alan gider özel bankaya yüksek faizle verir. Bu işlemin tam tersi de olanaksızdır.

Başbakandan sonra konuşan bakanda özel bankalarında denetlendiğini anlatarak sanki “iyi de sizin gücünüz sadece kamu bankalarına mı yetiyor” sorusuna cevap vermeye çalışmış ama bir yığın laf söylemiş, hiçbir şey anlatmamış.

Başbakan çıkıp açıklamış, bir anlamda emir vermiş. “Kamu bankaları daha az kazana, faizi düşüre” tabii kimse cesaret edipte bir soru soramamış, soramaz da. Ama düşünebilir. Biz de bu işin altında bir bit yeniği olduğunu düşünüyoruz.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamtürk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.