Ey Muhalefet! Sen de Bana Yalan Söyle!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Burada hükümet için yazılan şeylerin üzerine bir şey yazmak istemiyorum. Yazılan, yazılıyor, çizilen çiziliyor zaten. Halk hükümetin neyi niçin yaptığının farkında, ona göre tepkisini koyacak. Çoğu kişi hükümetin yaptığı son yasa değişikliklerini kendini kurtarmak için yaptığının farkında. Tapmayanlar hariç, hükümetin hırsız ve yalancı olduğuna inanmaya başladılar. Tepkililer… Ancak bu tepkiyi etki olarak muhalefetin üstüne çekmesi gerek ama nerde… Aynı plak seçim meydanlarında dönüp duruyor. Hükümet şöyle hırsız, böyle yalancı vs… Halk zaten bunların farkında, boşuna bu olayların üstüne basıp vakit kaybetmeye gerek yok.

Hükümet en azından seçim meydanlarında hangi hizmetleri yaptığını anlatıyor. Peki ya muhalefet, hangi hizmetleri yapacağını anlatıyor mu?

Hayır… En fazla bu hükümetten yaptıklarına dair hesap sorulacağını söylüyorlar. Başka? Yok…

Bu halk hesap sormaları çok gördü. Mesela Mesut Yılmaz’a, mesela Merhum Erbakan’a hesap soruldu da ne oldu? Bırakın bunları allahaşkına… Bize başka ne yapacağınızı anlatın…

Mesela, doları düşüreceğinizi söyleyin. Mesela akaryakıt fiyatlarını aşağı çekeceğinizi söyleyin, mesela vergileri düşüreceğinizi söyleyin. Eskiden olduğu gibi bizi pembe hayallerle avutun. Bu pis kaset siyasetine girmeyin. Ben eski politik yalanları özledim. Adi yalanların üzerine yapılmış bir siyaset (Kabataş olayı) miğdemi bulandırıyor…

Kime sorsam şunu diyor; “Tamam, AKP’ye oy atmayacağım da kime atacağım?” Hatta bir tanıdığım şöyle dedi; “Hükümet hırsız olabilir ama bence CeHaPe zihniyeti daha tehlikeli!” Bu düşünceyi yıkmak gibi bir hedefiniz var mıdır acaba, sorabilirmiyim?

Bu ne demek biliyor musunuz? Halk sizi yetersiz görüyor. Şimdiki hükümet için, amiyane tabirle “daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu” diyor. “Tamam çalmış çırpmış olabilir ama bir sürü icraat de yaptı” diyor.

Peki sen ne yapacaksın muhalefet..? Sürekli muhalefet olmaktan başka…

Mal bulmuş mağribi gibi atladınız cemaatin hükümete kurduğu kumpasa. Düşünüyorum da, eğer o kumpas olmasaydı ne yapacaktınız? Bu seçimlerde hükümetin karşısına ne ile çıkacaktınız?

İşte ben bunları merak ediyorum. Benim gibi bir yığın insan da bunu merak ediyor… Bu skandallar su yüzüne çıkmamış gibi davranmanızı tabii ki istemiyorum ancak bunun dışında bana ne vereceksiniz, onu da söyleseniz bi zahmet…

Buradan cemaate de seslenmek istiyorum; Eğer illa ki siyaset yapacağım, hükümeti düşüreceğim diyorsan gel parti kur. Çünkü halk hükümet düşse yerine kimi koyacağını bilmiyor. Parti kurmak gibi bir niyetin de yoksa, rica ediyorum boşuna ülkeyi germe…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

    SayınÜmit Minel, son

    SayınÜmit Minel, son derece isabetli ve yerinde bir yazı. Bu yazınız için önce teşekkür ederim. 

     Gerçektende muhalefete sorulması gereken çok soru var. Muhalefetin ise busorulara cevabı yok. Eğer mıhalefet halktan oy istiyorsa, halkın oy vermesi için bir sebep olmalı. Çaldılar, çırptılar, soydular. Cemaatle iktidarın yolları ayrı düşmeseydi buda ortaya çıkmayacaktı.

     O zaman muhalefet ne diyerek oy isteyecekti? şahsen ben hükümetin bu zamana kadar yolsuzluğunun ortaya çıkmamış olmasına şaşırıyordum. Çünkü bu ülkede bir hükümetin yolsuzluğunun ayyuka çıkması bu kadar zaman almazdı.

     Birde şunu düşünmek gerekir, acaba muhalefet iktidarda olsaydı çalmayacak mıydı? Muhalefetin çalmayacağının garantisi nedir? garanti yok!

     Muhalefet iktidarı indirmek istiyor. Bunun sebebi biraz biz çalalım, birazda biz soyalım diye olmasın.

      Sayın Minel, ben şunu bilir şunu söylerim; biraz büyük düşünmek, biraz derin düşünmek lazım. İktidarlara sınırsız bir egemenlik tanıyan anayasalara sahip olduğumuz sürece bu memlkette ne yolsuzluğun, ne hırsızlığın önü alınamaz. 

     Türkiyede ki iktidar kavgaları saltanat kavgasından başkabir şey değildir! bu ülkede iktidar olanlar devleti ele geçirmiş olurlar. Bunun ne şekilde mümkünolduğunu öğrenmek isteyenler anayasayı iyi okusunlar.

      Saygılar, selamlar.

 

 

 

 

 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.