Grip Aşılarına Yasak!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Havaların giderek soğuması ile aziz dostumuz grip de tatilden döndü. Yaz günü pek rastlamadığımız aksırık, öksürük gibi dostlar yakamıza yapıştı bile. Her zaman olduğu gibi beraber bir kış mevsimi geçireceğiz.

 

Artık herkes biliyor ki, emperyalizmin en önemli güçlerinden biri de ilaç sektörü. Eskiden aslolan hekimlerdi. İlaçlar onlara yardımcı olurdu. Şimdi ise hemen hemen tam tersi oluyor. Aslolan ilaç sektörü. Hekimlerse onların oyuncağı.

Dikkat edilirse daha ilk muayenelerden itibaren hastaya ömür boyu kullanacağı ilaçlar veriliyor. Aynı tanılarla başka bir hekime gittiğinizde ise bir iki kutu ilaçla rahatsızlığınız geçiyor. Gerek medya, gerek ilgili çevreler öyle bir hava yaratıyor ki, sanki daha çok ilaç veren hekim daha iyi. Maalesef halkın büyük çoğunluğu da bunu böyle algılıyor. Bir doktor, “sizin ilaca ihtiyacınız yok” demişse o doktor kesin anlamamış oluyor. Bu durum da emperyalizmin halkı soyma çalışmalarında ne denli başarı sağladığını gösteriyor.

Havaların soğuması ile ortaya çıkan grip sorunu, aşı konusunu da gündeme taşıdı. Bu aşılar yararlımıdır değimlidir tartışmaları uzun yıllardır sürüp gider. Grip konusunda da emperyalizm ezici bir üstünlüğe sahip olduğundan çoğunlukla aşılara yeterli özen gösterilmez.

İşte ilk vaka. AB ülkelerinde İsviçre’nin önde gelen ilaç firması Novartis’in aşı için kullanılan şırıngalarda tespit edilen bazı tortular sebebiyle grip aşılarının dağıtımı İsviçre, İtalya, İspanya, Almanya ve Avusturya yasaklandı. Tabii hemen üretici firma devreye girip bir sorun olmadığını açıkladı. Ama nedense firma, “sorun yoksa neden yasaklanıyor” sorusuna herhangi bir cevap vermiyor.

Üstelik bu aşının AB ve Bir kısım Asya ülkelerinde dağıtıldığı belirtiliyor. Bu marka ülkemizde var mı bilemiyoruz. Bizim sağlık bakanlığı beklide bayram tatilinin rehaveti içinde olduğundan, beklide gerek bile duymadığından açıklama yapmaya şimdilik gerek duymuyor. Duyar mı? Onu da bilemiyoruz. Kışlık dostlarımızla sağlıklı zamanlar dilerim.

 

 

Cem Osman TAMTÜRK

 

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.