HES ler kimleri besler?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

  
   Bir HES furyasıdır gidiyor. İki binin üzerinde HES müsaadesi verilmiş. Yani sizin anlayacağınız doğu Karadeniz bölgemiz katlediliyor. Benim anlayamadığım ise, neden? Neden bu müstesna doğaya sahip bölgemizi hükümet katletme ihtiyacı hissediyor. Ne kötülüğünü gördü dersiniz? Her seçimde oyları da AK Parti’ye veriyorlar. Öyle ise bu zulüm neden? Hadi diyelim o yöre insanının tipini beğenmiyorsunuz ve yok etmek istiyorsunuz. Peki, doğanın suçu ne? Yörenin kuşu böceği size ne yaptı? Biri bu soruların cevabını vermelidir.

   Hükümete göre o yöreye yapılacak hidroelektrik santraller elektrik sorunumuza katkıda bulunacakmış. Kusura bakmayın inanmıyoruz. Bütün projeler gerçekleşse bile ülkenin kullandığı elektriğin maksimum %3 ü temin edilebilecek. O zaman konu elektrik elde etmek değil. Başka bir şeyler oluyor. Neden mi böyle düşünüyoruz?

2002 yılında Hidroelektrik santrallerinden elde edilen elektrik miktarı toplam üretimin %39 u, doğalgazdan elde edilen elektriğin miktarı ise %22 idi.
Bu gün doğalgaz %60, Hidroelektrik santralleri %18

   Bu da gösteriyor ki, AK Parti iktidarı bilerek ve isteyerek hidroelektrik santrallerini çalıştırmamış, ağırlığı doğalgaza vermiştir. Atatürk barajının çalıştırılmadığını medyadan takip ettiğimiz sekiz jeneratörü çalıştırılsa HES’lerin tamamında elde edilecek enerji karşılanır.

   Basitçe baktığınızda güzelim doğamızı yandaşlara peşkeş çekme gibi görünse de aklımıza daha derin daha soğuk, daha ürkütücü ilişkiler, çok kötü kokular geliyor.
Derlerin kardeşliği platformu yöre halkı ile beraber bu katliamı durdurmaya çalışıyor. Başarıları için her Türk vatandaşının desteğine ihtiyaç var.
 
Cem Osman TAMTÜRK
PolitikaDergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.